Utrápení Češi zlomili Švýcarsko až po nájezdech, ve čtvrtfinále vyzvou Finsko

19:49aktualizováno  23:47
PRAHA - Cenný poznatek před klíčovým zápasem domácího mistrovství světa: čeští hokejisté se opět dokázali vzepřít nepříznivému vývoji a v posledním utkání základní skupiny porazili po nepřesvědčivém výkonu Švýcarsko 2:1 na nájezdy. Rozhodující gól vstřelil Michal Vondrka. Ve čtvrtfinále Češi vyzvou Finsko, které přehrálo Rusko taktéž v nájezdech.

Čeští hokejisté oslavují vítězství v utkání nad Švýcarskem. foto:  Michal Růžička, MAFRA

Soupeře českého týmu určil výsledek večerního utkání v Ostravě, v němž Finové porazili Rusko také v nájezdech a skončili druzí. Nejdůležitější utkání turnaje je na programu ve čtvrtek ve 20.15.

Na závěrečném utkání pražské skupiny trochu bylo znát, že oběma týmům vlastně o nic nejde. České mužstvo sice pojalo souboj se Švýcarskem jako generálku na čtvrtfinále, ale hráči příliš nepřesvědčili. Možná jenom nechtěli ukázat svou skutečnou sílu...

ON-LINE PŘENOS ZDE

Výkon domácího týmu ovlivnilo brzké odstoupení hvězdného Jaromíra Jágra. (více ZDE) Kouč Růžička kvůli tomu opět musel přeházet útoky a ze začátku spolupráce drhla.

Čechům se nedařila ani hra v početní výhodě, která by přitom mohla v play off být rozhodující. Nejnebezpečnější střelu vyslal obránce Němec, ale pálil těsně nad.

Ani Švýcaři neměli moc velkých šancí, ale na začátku 17. minuty při signalizovaném vyloučení měl před úplně prázdnou brankou puk zkušený Ambühl. To musí být gól, ale... Ne! Švýcar se netrefil.

Očima Vladimíra Růžičky

„V první třetině jsme měli poměrně dost vyloučených hráčů a dostali jsme se pod tlak, dostali gól při tři na pět. Od druhé třetiny se naše hra trochu zlepšila, přeházeli jsme trochu lajny. Přes tuhou obranu švýcarského týmu jsme se ale nemohli dostat. Výborně jim chytal brankář a navíc měli nebezpečné protiútoky. Ve třetí třetině se nám podařilo srovnat a trestná střílení už jsou o štěstí. Myslím si ale, že dnes na našem výkonu bylo vidět, že jsme už měli zajištěný postup do čtvrtfinále.“

Jenže po Čáslavově vyloučení šli domácí do tří a stylově Kevin Fiala po křížném pasu přes brankoviště překonal brankáře Pavelce, který se nestihl přesunout.

Fiala se chtěl předvést své české babičce a rodičům, kteří jej sledovali z tribuny. Mladý Čechošvýcar byl aktivní i dál.

Krátce před polovinou utkání se mohl radovat znovu. Nakládl při pokusu o střelu zlomil hokejku a prostor na samostaný únik se otevřel Brunnerovi, jeho šanci zlikvidoval Pavelec.

V dalším oslabení (a že jich bylo!) neuspěl Brunner znovu. Tentokrát přesouvajícímu se gólmanovi pomohl bek Jordán, který před odkrytou brankou obětavě zblokoval puk.

Ve třetí třetině se snažili Češi za tradiční podpory zaplněného hlediště o vyrovnání. Ale dlouho neměla útočná hra žádný nápad, ukázalo se, jak schází 43letý Jágr.

Nakonec však odměnu za bojovnost a velké úsilí hokejisté dostali. Postaral se o to člen aktivního čtvrtého útoku, Martin Zaťovič si připsal do statistik už čtvrtý gól na šampionátu.

Útočník Jiří Novotný.
Útočník Dominik Simon.

Kovář přihrál od mantinelu na kruh a Zaťovičova rána zapadla do horního rohu branky. Fanoušci byli náhle u vytržení, ani v tomto utkání nevyjde reprezentace střelecky naprázdno.

Působení Česka v základní skupině orámovala prodloužení. Narozdíl od úvodního zápasu se Švédskem ale proti Švýcarům prodloužení nerozhodlo, a tak došlo na nájezdy.

Česko - Švýcarsko 2:1sn (0:1, 0:0, 1:0 - 0:0)

Branky a nahrávky: 51. Zaťovič (Jan Kovář, Kolář), rozhodující nájezd Vondrka - 17. Fiala (Brunner, Streit). Rozhodčí: Kubuš (ČR), Olenin (Rus.) - Pihlblad (Fin.), McIntyre (USA). Vyloučení: 6:7. Využití: 0:1. Diváci: 17.383 (vyprodáno).

Česko: Pavelec - Jordán, Hejda, Nakládal, Kolář, Němec, Čáslava, Krejčík - Voráček, Sobotka, Erat - Jágr (10. Smoleňák), Novotný, Červenka - Hertl, Jan Kovář, Vondrka - Simon, Koukal, Zaťovič. Trenéři: Vladimír Růžička, Ondřej Weissmann a Jaroslav Špaček.

Švýcarsko: Berra - Blum, Josi, Geering, Streit, Helbling, Grossmann, Loeffel - Bodenmann, Ambühl, Bieber - Walker, Almond, Suri - Fiala, Trachsler, Schäppi - Hollenstein, Romy, Brunner - Wieser. Trenér: Glen Hanlon.