Česko-slovenské derby pro Strýcovou. Ve finále v Linci zdolala Rybárikovou

16:51
Linec - Tenistka Barbora Strýcová vyhrála turnaj v Linci a získala druhý titul na okruhu WTA. Turnajová dvojka ve finále zdolala nejvýše nasazenou Slovenku Magdalénu Rybárikovou 6:4, 6:1.

Barbora Strýcová v zápase proti Johanně Kontaové v Tokiu. foto: AP/ČTK

Jednatřicetiletá Strýcová se z turnajového titulu radovala po šesti letech od premiérového vítězství v Québecu. Ve finále dvouhry hrála na turnajích WTA poosmé, letos do něj postoupila poprvé. Za triumf získala šek na 43 tisíc dolarů (939 tisíc korun) a udržela naději na postup na turnaj Elite Trophy pro hráčky z devátého až dvacátého místa pořadí letošní sezony.

Bilanci s Rybárikovou si Strýcová vylepšila na 4:1, s devětadvacetiletou Slovenkou prohrála jen před deseti lety v Průhonicích. Utkaly se podruhé během měsíce, v září v Tokiu zvítězila 26. hráčka světového žebříčku Strýcová dvakrát 7:6.

Turnaj žen v Linci

(tvrdý povrch, dotace 250 tisíc dolarů)

Dvouhra - finále: STRÝCOVÁ (2-ČR) - Rybáriková (1-SR) 6:4, 6:1.

Čtyřhra - finále: Bertensová, Larssonová (1-Niz./Švéd.) - Dzalamidzeová, Knollová (Rus./Švýc.) 3:6, 6:3, 10:4.

Strýcová začala finálový zápas brejkem a náskok dvou her udržela až do konce setu. V druhé sadě naopak Rybáriková nevyhrála své podání ani jednou. Česká tenistka utkání po hodině a půl ukončila sérií pěti míčů, neboť v závěrečném gamu prohrávala už 0:40.

V pěti zápasech v Linci ztratila jediný set a stala se první českou vítězkou turnaje od triumfu Karolíny Plíškové v roce 2014. V pondělním novém vydání žebříčku by se měla posunout na 23. místo.

„Cítím se tu jako doma, protože Linec není od nás tak daleko,“ řekla při vyhlášení plzeňská rodačka Strýcová. „Musím poděkovat svému trenérovi (Tomáši Krupovi) a také Barbaře Schettové. Babsi, ty jsi můj mentor a podporovala jsi mě od mých 17 let. Teď tu společně stojíme a je to pro mě něco mimořádného,“ řekla Strýcová při vyhlášení směrem k bývalé rakouské hráčce a světové sedmičce, jež je ambasadorkou lineckého turnaje.

Obrátila se také k Rybárikové, která se letos stala první slovenskou semifinalistkou Wimbledonu. V tomto roce obnovila kariéru po loňských operacích zápěstí a kolena. „Musím ti pogratulovat. Po zranění jsi měla skvělý rok,“ řekla Strýcová.