Česko - Rusko 0:3. Češi končí na Karjala Cupu druzí, na sbornou nestačili

12:15aktualizováno  19:05
HELSINKY - Česká hokejová reprezentace na vítězství na Karjala Cupu nedosáhla. V přímém souboji o triumf prohrála s dosud rovněž suverénním Ruskem 0:3 a skončila druhá. Češi vyhráli Karjalu pouze v roce 2012. Utkání v helsinské Hartwall Areně jsme sledovali v online reportáži.

kvitová foto: Reuters

Finsko - Česko 3:5. Čeští hokejisté porazili na Karjala Cupu i domácí Finy

Svěřencům kouče Josefa Jandače se po 11 brankách z duelů proti Švédům (6:3) a Finům (5:3) přestalo střelecky dařit.

Po bezbrankové úvodní třetině skórovala sborná dvakrát ve druhém dějství. Vítězný gól dal v oslabení v 26. minutě Vladimir Tkačov, v přesilovce přidal v 38. minutě druhou trefu Nikita Gusev. Ve třetí třetině pojistil ruskou výhru Alexej Bereglazov, čisté konto vychytal Ilja Sorokin.

ONLINE ze zápasu sledujte ZDE

Do českého brankoviště se vrátil Furch, který odchytal plzeňský duel proti Švédsku, a v úvodu čelil nebezpečné ráně Světlakova z kruhu pro vhazování.

Na druhé straně odpověděli povedenou kombinací Bulíř s Hykou, jenže Bulířovi před takřka prázdnou brankou odskočil kotouč. V první přesilovce pak rovněž bez úspěchu zahrozil Gusev.

Karjala Cup:

Česko - Rusko 0:3 (0:0, 0:2, 0:1)
Branky a nahrávky:
26. Tkačov (Sannikov), 38. Gusev (Prochorkin, Antipin), 50. Bereglazov (Gusev). Rozhodčí: Salonen, Kaukokari - Nieminen, Heinonen (všichni Fin.). Vyloučení: 4:3, navíc J. Jeřábek (ČR) 10 min. Využití: 0:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 2656.
Česko: Furch - J. Jeřábek, Polášek, Šimek, T. Pavelka, Rutta, Dietz, M. Doudera - Radil, Horák, D. Kubalík - Kämpf, Filippi, Kvapil - P. Holík, R. Hanzl, T. Zohorna - Hyka, Bulíř, Lenc - od 25. navíc Jarůšek. Trenéři: Josef Jandač, Jiří Kalous a Jaroslav Špaček.
Rusko: Sorokin - Ožiganov, Antipin, Zub, Mironov, Ljubuškin, Rafikov, Bereglazov - Barabanov, Prochorkin, Gusev - Ničuškin, Světlakov, Golyšev - Sannikov, Tkačov, Šumakov - Korškov, Kraskovskij, Leščenko - Okulov.

Finsko - Švédsko 4:1 (0:1, 4:0, 0:0)

Velmi svižná první třetina dál nabízela přehlídku šancí, ale bezgólovým stavem žádná z nich nepohnula.

Leščenko ujel, ale Furch levým betonem kotouč vyrazil. Pavelka ve 13. minutě vyslal na zteč našlápnutého Kvapila, jenže ten při zakončení minul. Leščenko se pak dostal tváří v tvář do dalšího souboje s Furchem, tentokrát však přestřelil.

Ve druhé části byl blízko vedoucímu gólu tečující Radil, jenže puk proplul vedle Sorokinovy levé tyče. Ve 24. minutě čelil Furch již třetímu sólu sborné, Barabanov ho však nepřelstil ani blafákem do bekhendu.

Vzápětí dostali čeští hokejisté poprvé výhodu přesilové hry, jenže výhodná se nakonec ukázala pro soupeře. Sannikov s Tkačovem si poradili v přečíslení dvou na jednoho a Tkačov trefil s přehledem odkrytou část branky.

Odpovědět se pokoušel Lenc, jenže Sorokin byl proti. Český tým usiloval o vyrovnání a v další přesilovce po polovině zápasu mu chybělo jen více štěstí. Jenže místo toho podruhé skórovali Rusové.

Šimek seděl na trestné lavici, Furch ještě vychytal Prochorkina, ale ten za pár vteřin místo další rány parádně nabil Gusevovi a ruští mladíci měli k dobru dvoubrankové vedení.

Ruští hokejisté se radují z gólu, přihlížejí Jakub Jeřábek a Tomáš Filippi.
Vladimir Tkačjov překonává Dominika Furcha

Ani při nepříznivém vývoji to český výběr nevzdal, jenže povzbuzující kontaktní gól ne a ne přijít.

V 50. minutě naopak dostal až příliš prostoru Bereglazov a propálil Furcha potřetí. Ten sice vzápětí vychytal v obrovské šanci Mironova, na porážce českého týmu ale už závěr zápasu nic nezměnil.