Povinnost splněna. Češi porazili Rakousko, navíc bez inkasované branky

16:00
PRAHA - Hokejová reprezentace si po Francii odškrtla na mistrovství světa další splněný úkol, když zdolala Rakousko 4:0. Posunula se tak na třetí místo pražské skupiny a sahá po postupu do čtvrtfinále.

Češi oslavují branku foto:  Michal Růžička, MAFRA

Dlouho předlouho nahlodávali hokejoví reprezentanti „silný strom“ v podobě rakouského brankáře Starkbauma. Nakonec se jim podařilo ho zlomit třemi góly ve druhé desetiminutovce prostředního dějství. Česko porazilo po Francii i dalšího papírově slabšího soupeře a po výhře 4:0 se na mistrovství světa se posunulo na třetí místo ve skupině A před Švýcarsko - o bod za druhé Švédy a o dva za první Kanadu..

MS v hokeji 2015

Rakousko zůstává se dvěma body v pražské skupině předposlední a bude bojovat o udržení v elitní skupině šampionátu.

Kouč Vladimír Růžička opět mírně zamíchal sestavou, když do druhého útoku postavil k Jaromíru Jágrovi s Janem Kovářem Romana Červenku. A zabralo to, Češi měli proti outsiderovi velkou většinu času více ze hry. V první třetině však dlouho hledali cestu před rakouskou branku, úvodních šest minut patřilo soupeři.

Pak už se favorit prosazoval, ale dvakrát ho zastavila tyčka a ve zbytku šancí gólman Bernhard Starkbaum. Vyznamenal se i český brankář Ondřej Pavelec, jenž si připsal dva výtečné zákroky proti Manuelu Latusovi a Brianu Leblerovi.

Vladimír Růžička udílí pokyny
Útočník Radek Smoleňák.

Českých šancí však bylo mnohem víc. Martin Zaťovič obral soupeře o puk v oslabení a málem ho dostal za brankovou čáru. V závěru třetiny se v krátkém sledu dostali do dobrých možností Jaromír Jágr, Jan Kovář i Jakub Krejčík, ale buď mířili vedle, nebo gólman odolal.

Góly tak přinesla až druhá třetina. V ní se prosadil nejlepší střelec posledních dní, obránce Ondřej Němec. Ten dvakrát skóroval i ve čtvrtek proti Francii a ve 32. minutě skóroval i v duelu s Rakouskem, když jeho střela švihem zapadla do horního růžku Starkbaumovy branky.

První gól tým uklidnil a Češi od té doby zápas zcela ovládli. Z hokejek jim spadla nervozita, kombinace se zpřesnily a Rakušané nevěděli, jak je bránit. Na konci druhé třetiny navíc domácí výběr přidal další dvě trefy. Zaťovič, kterého vyslal parádním pasem do brejku Jan Hejda, naznačil v přečíslení dvou na jednoho přihrávku a místo ní se přesně trefil do růžku. O minutu a pět sekund později se po dlouhém náporu prosadil střelou k tyči Vladimír Sobotka.

Do třetí třetiny postavili Rakušané místo Starkbauma náhradníka Reneho Swetteho. Ten si však ani nesáhl na puk a po sedmi sekundách už ho vyndával z branky. Jakub Voráček využil hned po buly parádní pas od Michala Jordána a sám před brankářem nezaváhal.

V sobotu mají Češi volno, v neděli je čeká utkání s Německem a v úterý zakončí působení ve skupině zápasem proti Švýcarsku.

Mistrovství světa v hokeji

Česká republika - Rakousko 4:0 (0:0, 3:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 32. Němec (Simon), 39. Zaťovič (Hejda, Němec), 40. Sobotka (Červenka, Krejčík), 41. Voráček (Jordán, Hertl). Rozhodčí: Rönn (Fin.), Bulanov - Lazarev (oba Rus.), McIntyre (USA). Vyloučení: 2:5. Bez využití. Diváci: 17.383 (vyprodáno).

ČR: Pavelec - Jordán, Hejda, Nakládal, Kolář, Němec, Čáslava, Krejčík - Voráček, Sobotka, Hertl - Jágr, Jan Kovář, Červenka - Smoleňák, Novotný, Erat - Simon, Koukal, Zaťovič. Trenéři: Vladimír Růžička, Ondřej Weissmann a Jaroslav Špaček.

Rakousko: Starkbaum (41. Swette) - Pallestrang, Heinrich, Schumnig, Mitterdorfer, Altmann, Mühlstein, Peter - Latusa, Komarek, T. Raffl - Herburger, M. Raffl, Lebler - Rotter, Hundertpfund, Ganahl - Petrik, Fischer, Cijan - Woger. Trenér: Daniel Ratushny.