Česko na Letné neuspělo s Německem

22:43
PRAHA - Čeští fotbaloví reprezentanti prohráli v dnešním utkání kvalifikace mistrovství Evropy v Praze s Německem 1:2. Oba góly hostů vstřelil Kevin Kuranyi, v 76. minutě už jen snížil Milan Baroš.

ČR - Německo 2:1. foto: JOE KLAMARAFP

Čeští fotbalisté utrpěli první porážku ve skupině D, na Německo nyní ztrácejí tři body. Svěřenci kouče Karla Brücknera mohou porážku odčinit ve středečním kvalifikačním utkání s Kyprem.

Němečtí fotbalisté na hřišti ukázal vyspělý projev, hýřili sebevědomím a Petr Čech se už v první minutě musel vytáhnout proti Schweinsteigerově střele. Úvodní nejistý Jiránkův zákrok před šancí německého záložníka jako by předznamenal trápení celé české defenzivy.

Tribuny pak sice navnadil sebevědomými průniky záložník Polák, po jehož akci na poslední chvíli obětavým zákrokem zblokoval Barošovu střelu kapitán německé družiny Ballack, ale pak hřiště znovu ovládli Němci. Jejich zadáci spolehlivě zachytávali chabé české výpady, odříznutí Baroš s Kollerem na hrotu se vůbec nedostávali do hry.

Naopak na jednoduše vedené německé útoky česká obrana častokrát nestačila. Ve 20. minutě podcenil Ballackův oblouček Galásek a Čech podruhé v zápase vychytal Schweinsteigera. Gólman Chelsea pak těsně mimo tyče vytáhl ránu Podolského a souboj stejných hráčů vyzněl pro Čecha vítězně i v 41. minutě.

Ale z následného rohu už hosté český tým ztrestali: Rozehnal prohrál vzdušný souboj s Kuranyim a rodák z brazilského Ria přesnou hlavičkou poslal Německo do vedení. Český zmar mohl být před odchodem do kabin navíc ještě prohloubit Podolski, který dělovkou trefil břevno.

Český kouč Brückner v poločase sáhl k radikálním změnám: ze hřiště stáhl nevýrazného Sionka, místo kterého nasadil Plašila, dirigenta Rosického posunul více k levé postranní čáře a na jeho místo do středu stáhl aktivního Poláka. Úvod druhé půle domácí tým udržel v naději, když už po třech minutách zahrozil do té doby neviditelný Baroš.

Za sedm minut napřáhl Rosický a jeho spoluhráč z Arsenalu Lehmann poprvé během zápasu musel čelit přímé střele na branku. Češi postupně zvyšovali tempo a přimáčkli soupeře před jeho pokutové území, ovšem Baroš po centru z levé strany znovu hlavičku mezi tyče nenasměroval.

Hra českého týmu na riziko otevírala šance pro soupeřovy kontry. Po hodině hry se z ofsajdové pasti vytrhl Podolski, jenže talentovaný kanonýr Bayernu Mnichov místo postupu na Čecha pokazil výborně rozjetou akci zbytečnou přihrávkou na Schneidera. O dvě minuty později však Letná znovu strnula: Lahm přesným centrem našel Kuranyiho, německý hrdina dokonale využil nebývalého prostoru a další přesnou hlavičkou zajistil Německu už dvoubrankový náskok.

Němečtí fandové na pražském stadionu spustili vítězné chorály a česká strana hlediště trpěla v němém zklamání, ale čeští reprezentanti ještě dokázali ze závěru udělat drama. Jeho hlavní postavou byl Baroš, který v 76. minutě šťastně tečoval Polákovu střelu mimo Lehmannův dosah.

Baroš na hřišti rázem ožil, chvíli po snížení se otočil kolem Mertesackera a vystřelil do Lehmanna, vzápětí tvrdě vypálil z 20 metrů, ale německý brankář skokem k tyči zachránil německý tým i podruhé. Češi se v závěru nadechli jen k nevýraznému tlaku, přestože na hřišti operovali vedle Kollera a Baroše i další útočníci Kulič s Vlčkem. Němečtí reprezentanti už těsnou výhru uhlídali, udělali důležitý krok k postupu na mistrovství Evropy.