Češi v zápase plném zvratů podlehli Finům, ve čtvrtfinále narazí na USA

16:50aktualizováno  19:22
HELSINKY - Čeští hokejisté podlehli na MS hráčů do 20 let v závěrečném utkání základní skupiny B Finsku 4:5, obsadili třetí místo a ve čtvrtfinále vyzvou USA.

FIn Puljujärvi před Vítkem Vaněčkem, ve střele mu brání Dominik Mašín. foto: Reuters

Další čtvrtfinálové dvojice tvoří Švédsko se Slovenskem, Rusko s Dánskem a obhájce titulu Kanada narazí na Finy.

Domácí Finové před více než 12 tisíci diváky sice začali ve velkém tempu a Vaněček se měl co ohánět, ale český tým držel čisté konto i krok v počtu střel na branku. Velké šance měli domácí Laine a Hintz, stavem však nepohnuli na druhé straně ani Voženílek a dorážející Šoustal.

Nepovedlo se to v nástupu do druhé třetiny ani největší hvězdě českého výběru Pastrňákovi, který jel zcela sám, ale gólmana Vehviläinena v koncovce nepřelstil. Trest přišel okamžitě - na druhé straně sice Ščotka na chviličku přibrzdil přečíslení Finů tři na dva, ti ale přesto skórovali, když akci završil Puljujärvi.

Odstartoval tím velké střelecké manévry. Šance střídala šanci a českým mladíkům se v otevřeném boji podařilo záhy skóre otočit. Ve 25. minutě vyrovnal Smejkal a 106 sekund po něm zakončil zblízka rychlou kombinaci s krátkými přihrávkami za finskou brankou Ordoš. Jenže za necelé dvě minuty přišla chyba v rozehrávce a Hintz vyrovnal.

ZÁPAS JSME SLEDOVALI ON-LINE

Jan Ordoš v souboji s FInem Ahem.
Jiří Smejkal před finským brankářem Vehvilainenem.

Po polovině zápasu sehráli Finové dobře přesilovku a Kalapudas poslal hříšníka Hronka zpět do hry už po 40 sekundách. Jenže 33 sekund před koncem druhé části se otevřel trochu nečekaně prostor před bekem Skleničkou, který si pohodlně najel až mezi kruhy a trefil se parádně.

Gólová přetahovaná pokračovala i ve třetím dějství, byť už ne s tolika zásahy. Podruhé neuspěl z brejku Pastrňák, až v přerušené hře pak dostal ve 46. minutě puk za brankovou čáru Rašner, ale o chvíli později už měl díky Špačkovi zase navrch český tým.

Seveřané před svými fanoušky prohrát nechtěli. V 51. minutě využil přesilovku Puljujärvi a v 55. minutě přišlo rozhodnutí z hole Laineho. Na poslední minutu a půl sáhla česká střídačka ke hře bez brankáře, ale na body tentokrát - poprvé na turnaji - nedosáhla.

Mistrovství světa v hokeji hráčů do 20 let v Helsinkách:

Finsko - Česko 5:4 (0:0, 3:3, 2:1)

Branky a nahrávky: 21. Puljujärvi (Aho), 29. Hintz, 31. Kalapudas (Kapanen, Niku), 51. Puljujärvi (Nättinen, Juolevi), 55. Laine (Juolevi, Aho) - 25. Smejkal (Špaček, Pastrňák), 27. Ordoš (Voženílek, Šoustal), 40. Sklenička (Mašín, Zacha), 49. Špaček (Pastrňák, Smejkal). Rozhodčí: Ansons (Lot.), Wiegand (Švýc.) - Otmachov (Rus.), Waldejer (Nor.). Vyloučení: 4:5. Využití: 2:0. Diváci: 12.198.

Sestava Česka: Vaněček - Mašín, Sklenička, Ščotka, Zbořil, Hronek, Mikliš, Rašner - Pastrňák, Špaček, Smejkal - Zacha, Lakatoš, Veselý - Stránský, F. Chlapík, D. Kaše - Voženílek, Ordoš, Šoustal. Trenéři: Jakub Petr a Petr Svoboda.