Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

České tenistky letos vládnou. Slavily nejčastěji

Australian Open

  8:00
PRAHA - Žádné jiné zemi letos nepřinášely tenistky tolik radosti jako ty z Česka. Fanoušci s nimi mohli slavit hned 23 turnajových titulů včetně čtyř grandslamových, tedy víc než nejúspěšnější země loňska Rusko a USA. To byl ale rok…

Zleva: Záhlavová-Strýcová, Peschkeová, Kvitová a Šafářová. foto: ČTK

Jednadvacetiletá Petra Kvitová teď bojuje na vrcholu sezony, Turnaji mistryň, dotáhla to na pozici světové trojky, vyhrála pět trofejí včetně slavného Wimbledonu. „Když brzy skončila Nicole Vaidišová, doufali jsme, že se co nejdřív objeví další tak úspěšná hráčka. Přišlo to docela rychle, ne?“ směje se fedcupový kapitán Petr Pála.

Blíží se finále prestižní soutěže proti Ruskám (5. a 6. listopadu) a lodivod přiznává, že sledování výkonů potenciálních reprezentantek bylo letos velmi příjemné. „O to horší pocity jsem zažíval při nominacích. Možností jsem měl víc než dřív, ale mohl povolat jen některé holky,“ přiznává Pála, že mu široký výběr přidělal i další vrásky.

GRAFIKA. České tenistky

Ve čtyřhře obvykle sází na veteránku Květu Peschkeovou, další hráčku, která měla letos lví podíl na českých úspěších. Se Slovinkou Katarinou Srebotnikovou ovládla pět turnajů. Na londýnské trávě zlomila finálové prokletí a v šestatřiceti letech se poprvé dočkala grandslamové radosti. Mezi deblovou elitu přitom patří dlouhodobě.

Na stejném místě zářila štěstím i Iveta Benešová, když vyhrála mix s Rakušanem Jürgenem Melzerem. „Ve Wimbledonu přišel vrchol, všechno se to pěkně sešlo. Levoruký servis Kvitové na trávě platí, sedlo to i Květě s Ivetou,“ vzpomněl si Pála.

ČTĚTE TAKÉ

Benešová přidala další čtyři deblové tituly s Barborou Záhlavovou-Strýcovou, která získala ještě jeden navíc po boku Kláry Zakopalové. Nesmíme zapomenout ještě na vítězky čtyřhry antukového French Open Andreu Hlaváčkovou a Lucii Hradeckou. Dalšími tituly přispěly i Renata Voráčková, Vladimíra Uhlířová a Eva Birnerová. Česko má teď sedm tenistek v první stovce žebříčku dvouhry, šest v padesátce čtyřhry.

Není ovšem všechno zlato, co se třpytí. 16 z 23 titulů totiž vynesla čtyřhra, která nemá ani zdaleka takovou váhu jako dvouhra. „Je to jako srovnávat v lyžování sjezd se slalomem, jde o jinou disciplínu. Kromě specialistek hrají čtyřhru horší tenistky nebo holky, které v singlu vypadnou. Je to super a radost mají stejnou. Podle počtu titulů ale nemůžeme tvrdit, že máme nejlepší tenistky,“ varovala Denisa Chládková, bývalá úspěšná hráčka a nyní trenérka. Stejně tak si nesmí nikdo namlouvat, že za vším stojí vynikající práce v rozvoji mladých talentů. „Jde spíš o práci, píli a vůli jednotlivců než o vítězství našeho systému,“ připustila Chládková.

Ženský tenis hledá osobnost

Nečekaný nástup Češek je především zrcadlem současného stavu v ženském tenise. Chybí mu výrazné osobnosti, velká jména, jakými jsou mezi muži Novak Djokovič, Roger Federer či Rafael Nadal. Vítězství na grandslamech si mezi sebe rozdělily čtyři hráčky, kterým zrovna zaklaply všechny díly skládačky dohromady.

Americké legendy sestry Williamsovy vynechaly kvůli zdravotním potížím většinu sezony stejně jako belgická vítězka Australian Open Kim Clijstersová. „Sestry Williamsovy jsou stále silné, ale stárnou a trápí je zranění. Amerika musí počkat na dozrání další generace. Podobné je to i u Rusek, kterým se letos tolik nedařilo,“ vysvětlila Chládková.

I tak mají ale Rusky v první dvacítce pořadí hned čtyři hráčky, zatímco z Češek ční jen Kvitová. Ostatní jsou kvalitativně daleko za skromnou rodačkou z Bílovce.

Jen Záhlavová-Strýcová letos také vybojovala titul ve dvouhře, svůj vůbec první v kariéře. „Ale má velký potenciál stejně jako Lucka Hradecká, která hraje za svými možnostmi. Stačí, aby spolu s Cetkovskou a dalšími podávaly stabilnější výkony a postupovaly na turnajích do závěrečných kol,“ řekl optimisticky Pála.