České kluby v Poháru UEFA nezářily

22:05
MLADÁ BOLESLAV - Ani jeden z českých účastníků Poháru UEFA dnes nevyužil výhodu domácího prostředí. Mladá Boleslav doma prohrála s Palermem a náskok do odvety si nepoveze do odvety ani Sparta, která na Letné s Odense jen remizovala 0:0.

Leonardo Rinaudo z Palerma (vpravo) a Adrian Rolko z Mladé Boleslavi. foto: ČTK

Fotbalisté Sparty Praha si znovu prodloužili čekání na vítězství v pohárové Evropě, které trvá už 1121 dnů. V úvodním kole Poháru UEFA hráli na vlastním hřišti s Odense bez branek a 4. října je čeká v Dánsku pořádně těžká bitva o postup do základní skupiny soutěže. Letenský klub nevydařeným zápasem jen dovršil dnešní černý den, který pro něj začal odpoledními tresty před disciplinární komisí.

Sparta nepůsobila příliš sebevědomě, k čemuž možná napomohla i sestava, v níž dal kouč Bílek překvapivě šanci Matušovičovi s Kiselem. Ukázalo se, že to nebyl dobrý tah. Českému mistrovi chyběla při přechodu do ofenzivy nejen rychlost, ale i přesnost, a tak kombinace vázla a příliš jí nepomáhaly vysoké míče na Doška, který se stačil uzdravit z virózy.

Poprvé se letenský dlouhán dostal k hlavičkovému pokusu již v šesté minutě, ale branku minul, a stejně dopadla i jeho slibnější možnost ve 33. minutě. Rána z hranici šestnáctky však skončila mimo tyče.

Hosté zjevně přijeli hrát především na důslednou defenzivu, kterou měl vyztužit slavný Helveg ve středu zálohy. Dopředu se dostávali spíše výjimečně, jejich složení s jedním útočníkem tomu ani nepřálo. Největší šanci měli v 17. minutě, kdy Nielsen využil špatně zahraného ofsajd systému domácí obrany a pádil sám na Poštulku, ale sprintující Pospěch dokázal zabránit pohromě.

Sparta si v závěru poločasu vytvořila tlak a mohla kopat i penaltu po ruce Helvega v šestnáctce, jenže chorvatský rozhodčí nechal pokračovat ve hře a do kabin se šlo bez branek.

Tam dostali sparťané od trenéra Bílka zřejmě pořádnou domluvu, protože okamžitě zvýšili pohyb i počet hráčů zapojených do ofenzivy, což se málem už ve 48. minutě podařilo přetavit v gólu. Na konci nadějné kombinace však byl nepřesně pálící Kisel. Lépe se předvedl v 56. minutě Slepička, který se dokázal prosadit hned přes dva hráče a vystřelit z hranice trestného území, ale polský brankář Onyszko stačil zareagovat.

Hosté začali dávat najevo, že by se jim líbilo doma nastupovat s náskokem, a jejich akce byly stále nebezpečnější. V 70. minutě jim domácí navíc málem sami na gól přihráli, protože po chybě musel Poštulka daleko z branky. Sám ještě dokázal přihrát na Petrželu, jenže ten prohrál souboj a Nielsen zkoušel čtyřicetimetrový lob do opuštěné branky. Naštěstí pro sparťany mířil nad, ale to už se z ochozů ozýval nespokojený pískot.

Domácí se sice snažili, ale na jejich hře jako by se odrážela nervozita, která provází dění v klubu od nedělní prohry v Teplicích. I proto byly jejich akce stále kostrbatější. Poslední šanci napravit černý den měl devět minut před koncem jeden z potrestaných provinilců Abraham, ale jeho střelu z deseti metrů gólman Onyszko se štěstím chytil.

Palermo udeřilo v závěru
Fotbalisté Mladé Boleslavi vstoupili do prvního kola Poháru UEFA domácí prohrou s Palermem. Hosté udeřili až v úplném závěru, když se v první minutě nastaveného času trefil Jankovič. Odveta je na programu za dva týdny v Itálii.

Domácí věřili, že je letošní premiéra na evropské scéně vysvobodí z rozpačitého vstupu do domácí soutěž, kde z úvodních šesti výher získali jediné vítězství. Trenér Zdeněk Ščasný, který dnes začal třetí týden vlády na mladoboleslavské lavičce, zkusil svůj tým probudit i třemi změnami v sestavě oproti nedělnímu utkání s Mostem a také přechodem na zbrusu nové rozestavení 3-4-3.

Mladá Boleslav se neúnavně tlačila před branku Palerma, v níž chyběla zraněná jednička Fontana, ale obrana sicilského týmu, opírající se o dva loňské mistry světa Zaccarda a kapitána Barzagliho, většinu útoků v úvodu snadno odvracela. Pátý tým loňského ročníku Seria A dnes svým defenivním pojetím dával najevo, že pro něj je hlavní prioritou neinkasovat a když se k tomu přidala toporná snaha domácích, byla výsledkem poměrně nezáživná podívaná. Domácí diváci jen mohli vzpomínat na loňské strhující pohárové bitvy a třeba nad výhru nad Marseille.

Palermo paradoxně poprvé ohrozilo branku, míč se po Sedláčkově odkopu kuriózně odrazil od Brienzy a doskákal kousek vedle tyče. Boleslav pak trpělivě bušila do defenzivní hráze soupeře a těsně před poločasem se přece jen dostala do dvou šancí: ale aktivní Táborský nejprve po zpětné nahrávce Mendyho přestřelil branku, pak Táborský s Matějovským připravili výbornou pozici pro Mendyho, který však deset metrů od branky uklouzl a míč vůbec netrefil.

Domácí útočník Táborský se v posledním ligovém utkání do základní sestavy nevešel, ale dnes chtěl Ščasnému ukázat, že jej opomíjel neprávem.

Dvaadvacetiletý ofenzivní hráč i po přestávce hýřil aktivitou a byl pro Palermo jednoznačně největší hrozbou. Tři minuty po poločase po zaváhání obránců soupeře vystřelil jen do nohou gólmana Agliardiho, vzápětí důrazně připravil o míč Dianu a po jeho samostatné akci kapitán Matějovský z dobré pozice zamířil vedle. Znovu tak potvrdil, že se do výborné loňské formy dostává jen pomalu.

Pasivní Palermo v hlubokém bloku čekalo na vlastní polovině a i za cenu žlutých karet brzdilo domácí nevýrazné pokusy o ofenzivu. Naopak boleslavský brankář Miller byl téměř bez práce, poprvé na něj vyslal nepříliš nebezpečnou přímou střelu střídající Brazilec Amauro.

Ten minutu a půl před koncem zahrozil mnohem víc, když se k němu po nepřehledné situaci odrazil míč a jeho ránu zblízka reflexivně vytáhl Miller. Palermo jako by v úplném závěru ožilo a vycítilo, že domácí už nejsou tolik koncentrovaní. Chvilková nepozornost se opravdu vymstila v první minutě nastaveného času. Zaccardo bleskově unikl po levé straně, poslal centr na vzdálenější tyč a srbský vicemistr Evropy do 21 let Jankovič zblízka křížnou střelou zajistil svému týmu výbornou pozici do odvety.

Výsledek:
Sparta Praha - Odense BK 0:0
Rozhodčí: Trivkovič - Grgec, Novosel (všichni Chorv.). ŽK: Došek, Petržela - Onyszko. Diváci: 7247.
Sestavy:
Sparta:
Poštulka - Pospěch, Řepka, Kadlec, Kladrubský - Kisel (63. Petržela), Abraham, Horváth, Matušovič (76. Limberský)- Slepička, Došek (67. Rezek). Trenér: Bílek.
Odense: Onyszko - Tröst, Christensen, Laursen, Sörensen - Helveg - Bisgaard (74. Nyman), Andreasen, Timm (90. Jacobsen), Borring - Nielsen (89. Oliveira). Trenér: Olsen.

FK Mladá Boleslav - US Palermo 0:1 (0:0)
Branka: 90+1. Jankovič. Rozhodčí: Kinhöfer - Scheppe, Borsch (všichni Něm.). ŽK: A. Mendy, Sedláček - Zaccardo, Amauri, Tedesco, Diana. Diváci: 4110.