České hokejistky prohrály s Německem a na OH si nezahrají

23:08
Českým hokejistkám se sen o premiérové účasti na olympijských hrách rozplynul. Po čtvrteční výhře nad Kazachstánem (5:1) v kvalifikační skupině D ve Weidenu prohrály 1:3 s domácími Němkami, které si už před nedělním závěrem turnaje zajistily účast v Soči v roce 2014. O vítězství rozhodly dvěma góly v přesilových hrách ve druhé třetině.

České hokejistky foto: Tereza Velikovská

Německo, které v úvodním utkání zdolalo Čínu 3:1, se ujalo vedení v šesté minutě, kdy brankářku Lhotskou překonala Bittnerová. Za dvě minuty ale dokázaly svěřenkyně trenéra Karla Manharta vyrovnat. Při vyloučení Hammerlové se trefila Lédlová. Ve 12. minutě mohla vrátit domácím vedení Anwanderová, která po úniku trefila levou tyč. V úvodu druhého dějství ohrozily v početní výhodě Harrerovou Lédlová s Horálkovou. Němky byly ve svých dvou následných přesilovkách úspěšnější a v polovině utkání vedly 3:1.

Při trestu Horálkové se trefila do odkryté branky Götzová a při pobytu Křížové na trestné lavici rozjásala skoro tisícovku domácích fanoušků Anwanderová. Češky více otevřely hru a z brejků mohly zvýšit Schusterová a Anwanderová. Manhartův výběr zahrozil po akci Studentové a dorážce Chmelové. Další možnost Německa měla Lanzlová. Na začátku závěrečné části se český tým ubránil v dalším oslabení a ve 48. minutě mohla vykřesat naději Křížová, ale sama před německou brankářkou neuspěla s blafákem.

Lhotská pak podržela svůj tým, když po přečíslení soupeře vychytala Zornovou. Snaha českého výběru už k obratu nevedla. V závěru při přesilovce nesnížila Chmelová a Němky odolaly i během 39 vteřin ve třech proti pěti. Dalšího historického úspěchu po loňském postupu do elitní kategorie mistrovství světa se tak Češky nedočkaly. "Čekal jsem, že to bude těžké a Němky nás přehrály zkušeností. Bylo vidět, že jsou daleko vyspělejší, chytřejší, starší. Já jsem holkám poděkoval, protože tady odvedly maximum a myslím si, že hrály opravdu dobře," řekl trenér Manhart, který má mladý kádr s věkovým průměrem 21 let.

Češky opouštěly led se slzami v očích. "Holky jsou výborná parta a teď v kabině brečí. Je hrozné se na to koukat, jsem na ně hrdý. Je to pro holky těžké a pro nás taky. Přijeli jsme sem ten turnaj vyhrát, ale nemůžu říct špatné slovo. Nebyla tam hráčka, která by to podcenila nebo polevila," navázal Manhart.

Kouč národního týmu se ještě nechce moc zabývat další budoucností. Chce se soustředit na dohrání turnaje ve Weidenu. "Jsme pořád tady, chceme porazit Číňanky a skončit aspoň na druhém místě. To je první úkol, holky se musí zvednout. Pak nás čeká elitní skupina, tam bychom to rádi Němkám oplatili," doplnil s výhledem na dubnový světový šampionát v Kanadě.