České fiasko v Moskvě, hvězdná sborná zvítězila 6:0

13:12aktualizováno  15:12
MOSKVA - Čeští hokejisté utrpěli na Channel One Cupu v Moskvě debakl s domácím Ruskem 0:6 a zůstávají na turnaji bez bodu. Sborné pomohl udržet stoprocentní bilanci na turnaji třemi góly a jednou asistencí Pavel Dacjuk.

Rusko - Česko (Radulov) foto: ČTK

"Je nepříjemné, když mužstvo prohraje s takovým rozdílem," připustil před novináři asistent reprezentačního trenéra Josef Paleček. "Rusové mají strašně silný tým a každou šanci dokážou proměnit, zatímco my z toho mála šancí, co jsme si dokázali vytvořit, jsme nedokázali dát gól," konstatoval.

Svěřenci Aloise Hadamczika budou po suverénním triumfu na listopadovém turnaji Karjala hrát na druhém dílu Euro Hockey Tour v neděli od 15:00 SEČ se Švédskem o únik z posledního místa. V čele EHT už je předstihla o bod právě sborná.  "Na minulém turnaji jsme vyhráli třikrát v řadě a nerad bych, aby se to otočilo. Chceme udělat všechno pro to, abychom zítřejší utkání zvládli a vyhráli," dodal Paleček.

Vysoké porážky reprezentace

Větší debakl zažil jen letos v únoru ve Stockholmu s Finskem (0:7), podobný výsledek se zrodil ještě v utkání s Německem ze Světového poháru 1996 (1:7).

Český tým začal s pozměněnou sestavou po čtvrteční prohře v Helsinkách s Finskem aktivně, měl mírně více ze hry, ale největší šanci měl v páté minutě na druhé straně Kuljomin, který ohrozil Pavelce z mezikruží. V deváté minutě se už domácí radovali z vedení, když Jemelinovo nahození tečoval před českou brankou Radulov.

Rusko - Česko 6:0

Branky a nahrávky: 9. A. Radulov (Jemelin, Dacjuk), 17. Dacjuk, 25. Mozjakin (Ovečkin, Malkin), 28. Dacjuk (A. Radulov, Kovalčuk), 50. Malkin, 51. Dacjuk. Rozhodčí: Leppäalho, Rantala (oba Fin.) - Savodnikov, Zacharenkov (oba Rus.). Vyloučení: 5:5. Využití: 1:0. Diváci: 14.000.

Rusko: Košečkin - Birjukov, Nikulin, Medveděv, Jemelin, Tjutin, Denisov, Kalinin, Čudinov - Kuljomin, Malkin, Mozjakin - Kovalčuk, Dacjuk, A. Radulov - Žerděv, Těreščenko, Ovečkin - Plotnikov, Anisimov, Širokov.

ČR: Pavelec (28. Salák) - Kutlák, Nakládal, R. Polák, Kindl, F. Novák, Němec, Škoula - P. Nedvěd (45. Honejsek), Plekanec, J. Svoboda - Hemský, Krejčí, Michael Frolík - Petružálek, Koukal, Rolinek - M. Růžička (45. Orsava), Jan Kovář, Voráček.

Hadamczikův výběr se snažil odpovědět. Plekanec mířil po průniku mimo, Košečkina pak prověřil v přečíslení tři na dva Frolík. Zasahovat musel obrovitý gólman Čerepovce i proti pokusům Hemského a Petružálka. Při Malkinově vyloučení si ve 14. minutě Hemský položil beka Denisova, ale ztroskotal na Košečkinovi.

Rusové v oslabení také zahrozili, ale Dacjukovu přihrávku na Radulova vystihl Němec. V 17. minutě gólman Pavelec podruhé kapituloval. Na Dacjukovu přesnou ránu do levého horního rohu přes obránce neměl šanci zareagovat. Při ruské přesilovce střílel nebezpečně Koukal.

V úvodu druhé části chytil Malkinovi v pokračujícím oslabení stoprocentní šanci Pavelec. Další přesilovku při Kindlově trestu v 25. minutě už sborná využila. Ovečkin místo střely od modré čáry přihrál Mozjakinovi, který z úhlu zakončil do odkryté branky.

Zatímco český výběr se těžko dostával k ohrožení ruské branky a Košečkin čelil pokusům z bezpečné vzdálenosti, domácí potvrdili formu, která je dovedla už k výhře nad Švédy 5:1. Rychlou kombinaci s Kovalčukem a Radulovem usměrnil do sítě Dacjuk. Pavelec, který měl dosud na kontě proti Rusku z pěti zápasů pět výher, tentokrát zápas nedochytal a nahradil jej Salák.

Český tým se snažil pokazit čisté konto Košečkinovi při Tjutinově trestu, ale marně. Salák musel před pauzou ještě krýt možnosti Malkina a Mozjakina.

V závěrečném dějství nahradili v české sestavě Nedvěda a Růžičku Orsava a debutant Honejsek. Zkorigovat stav se snažilo duo Hemský, Krejčí a následně také Petružálek s Rolinkem. Exhibice sborné ale pokračovala. V 50. minutě si vychutnal Malkin bránícího Rolinka a bekhendem prostřelil mezi betony Saláka. Za 67 sekund dovršil hattrick Dacjuk, který po Novákově chybě proměnil samostatný únik.

Stav nezměnily ani další šance na obou stranách, a Hadamczikův tým tak utrpěl druhou nejvyšší porážku v historii samostatné české reprezentace.