Česká smíšená štafeta získala historicky první medaili z ME v krosu

14:10aktualizováno  15:05
ŠAMORÍN - Česká smíšená štafeta ve složení Simona Vrzalová, Filip Sasínek, Kristiina Mäki a Jakub Holuša získala stříbro na mistrovství Evropy v krosu. Finišman Holuša v cílové rovince v Šamoríně přespurtoval Španěla Jesúse Gómeze a přiblížil se na jedinou sekundu vedoucím Britům. Elitní čeští mílaři na dráze tak pro Českou republiku získali historicky první medaili na ME v krosu.

Český běžec Jakub Holuša. foto: Reuters

„Bylo naším cílem získat medaili a nezáleželo nám moc na tom, jaké barvy bude,“ uvedl v cíli Sasínek.

Smíšené štafety byly do programu ME zařazeny poprvé. Trať měřila 6280 metrů, takže každý z běžců musel absolvovat zhruba míli. Nikdo na čelo takřka neztrácel, pouze Mäki se na třetím úseku neudržela britské štafety. „Zkusila jsem to, ale jejich běžkyně (Sarah McDonaldová) je mnohem rychlejší než já, takže se mi to nepovedlo. Takže jsem se soustředila na to, abych se držela se španělskou štafetou,“ řekla.

Do závěrečného úseku vyběhl Brit Tom Marshall s čtyřsekundovým náskokem před českým a španělským finišmanem. Záhy se této dvojici začal vzdalovat, a i když Holuša s Gómezem v závěru stahovali, vyhrál s přehledem.

Pátý muž ze závodu na 1500 metrů na MS v Londýně Holuša se v chladném a větrném počasí rozhodl běžet takticky. „Uvažoval jsem o stíhání Brita, ale rozhodl jsem se, že by to bylo moc riskantní. Proto jsem se soustředil na zisk stříbra. Jako vždy jsem spoléhal na svůj rychlý finiš a zafungovalo to,“ řekl.

Nejlepší tři štafety měly výrazný náskok, čtvrté Švédsko ztratilo na stupně vítězů přes půl minuty.

V seniorských kategoriích se z titulu radovali turečtí reprezentanti. Mezi muži vyhrál Kaan Kigen Özbilen, mezi ženami byla nejrychlejší Yasemin Canová. Češi se neprosadili, Lucie Sekanová doběhla na 64. místě, Jiří Homoláč skončil sedmdesátý.

Mistrovství Evropy v krosu v Šamoríně (Slovensko):

Muži (10.180 m):

1. Özbilen (Tur.) 29:45, 2. Mechaal (Šp.) -9, 3. Butchart (Brit.) -15, ...70. Homoláč -2:43. Družstva: 1. Turecko 17 b., 2. Španělsko 20, 3. Velká Británie 35.

Ženy (8230 m):

1. Canová (Tur.) 26:48, 2. Bahtaová (Švéd.) -15, 3. Grövdalová (Nor.) -16, ...64. Sekanová -2:26. Družstva: 1. Velká Británie 23, 2. Rumunsko 31, 3. Turecko 54.

Smíšená štafeta (6280 m):

1. Velká Británie (Cortneyová, Boyek, McDonaldová, Marshall) 18:24, 2. ČR (Vrzalová, Sasínek, Mäki, Holuša) -1, 3. Španělsko -2.