Vítězná generálka před MS. Češi s Jágrem v sestavě udolali Finsko

17:48aktualizováno  20:26
BRNO - Hokejová reprezentace před mistrovstvím světa ukázala na Moravě svou sílu. Po středeční výhře 4:1 ve Znojmě porazila Finsko i v pátek v Brně, tentokrát 3:2 po nájezdech. O vítězství v posledním přípravném duelu před vrcholným turnajem roku, který začíná za týden, rozhodl suverénně proměněnou penaltou Jakub Voráček.

Jaromíra Jágra brání Ville Lajunen. foto: Anna Vavríková, MAFRA

Češi stačili Finům bruslařsky, v tvrdosti i v produktivitě, gólman Alexander Salák navíc potvrdil výtečnou formu. A možná trochu zamotal hlavu trenéru Vladimíru Růžičkovi, který se v pátek dozvěděl zprávu o tom, že Ondřej Pavelec bude pro MS v Praze volný.

V Brně se poprvé ukázaly všechny dosud dostupné posily z NHL. Na evropském kluzišti se rozjížděli pomalu, ale s postupem zápasu byli vidět čím dál víc.

ON-LINE PŘENOS ZDE

Jaromír Jágr tvořil šance pro spoluhráče, stejně jako neúnavný tahoun útočných akcí Jakub Voráček. Tomáš Hertl pilně bruslil v přesilovkách i v oslabeních, podobně jako Martin Erat.

Obránce Jan Hejda působil na velkém ledě spolehlivě a výborně se ukázal Michal Jordán, jenž ve druhé třetině odpověděl na úvodní gól Tuoma Ruutua z první části vyrovnáním na 1:1.

„Velká spokojenost. Chtěl jsem vystřelit na bránu a spadlo to tam. Ten gól mi pomohl,“ vyprávěl Jordán v České televizi.

Mladý obránce odehrál velmi povedený zápas. Zlínský odchovanec, který se v letošní sezoně postupně usadil v sestavě Caroliny, ukázal, že v NHL hodně vyrostl.

Kromě vyrovnání předvedl ještě povedenou akci s obkroužením branky, která rovněž mohla skončit gólem. Na konci druhé třetiny se pustil do křížku s Jussim Jokinenem.

Zatímco v první části Finové český tým přehráli, od té druhé se domácí dostali do tempa a ve třetí už si v parádní atmosféře výrazně říkali o výhru.

Po Voráčkově akci gólman Juuse Saros jen těsně vytěsnil střelu Jakuba Nakládala mířící do horního růžku, Jágr kroužil pásmem a dostal se k nebezpečné ráně mezi kruhy...

Kapitán českého týmu Radek Smoleňák.
Tomáš Hertl se s pukem na holi prodírá před finskou branku.

A když tři minuty před koncem Voráček vypálil na Sarose tak ostře, že gólman puk jen vyrazil, dojel si pro něj Sobotka a svým třetím gólem ve třech posledních reprezentačních duelech přiblížil domácí reprezentaci k výhře.

Jenže chvíli na to vyrovnal Jágrův spoluhráč z Floridy Aleksander Barkov, který dorazil sérii střel a vynutil si tak prodloužení. V něm už se hrálo vabank, české šance měl Voráček, aktivní Hejda ostřeloval Sarose ze všech stran. Ale gólmani vládli.

Rozhodly tak až nájezdy, v jejichž druhé sérii trefil Barkovi tyčku, kdežto Voráček hbitou střelou mezi betony skóroval. Salák pak vychytal Aaltonena, brněnská hala zajásala ve vítězném opojení.

Utkání Euro Hockey Tour a Euro Hockey Challenge v Brně

Česká republika - Finsko 3:2sn (0:1, 1:0, 1:1 - 0:0)

Branky a nahrávky: 27. Jordán (Krejčík), 57. Sobotka (Voráček, Erat), rozhodující nájezd Voráček - 10. T. Ruutu (Kontiola, Hietanen), 58. Barkov (J. Jokinen, Hartikainen). Rozhodčí: Kulakov, Sergejev (oba Rus.) - Lederer, Lhotský. Vyloučení: 9:10, navíc Salmela (Fin.) 10 min. Využití: 0:1. Diváci: 7200 (vyprodáno).

Česko: Salák - Němec, Hejda, Nakládal, Čáslava, Krejčík, Jordán, Mozík, Kempný - Voráček, Sobotka, Erat - Jágr, Jan Kovář, Vondrka (43. Simon) - Hertl, Koukal, Smoleňák - Birner, T. Zohorna, Zaťovič. Trenéři: Vladimír Růžička, Ondřej Weissmann a Jaroslav Špaček.

Finsko: Saros - Hietanen, Lepistö, Lindell, Salmela, Ristolainen, Ohtamaa, Lajunen, Jokipakka - Aaltonen, Kontiola, T. Ruutu - Louhivaara, Barkov, J. Jokinen - Hartikainen, Immonen, Pihlström - Huhtala, Wirtanen, Osala. Trenér: Kari Jalonen.