Česká fantazie. Házenkářky otočily téměř prohraný zápas s Polskem a jsou blízko postupu

15:30aktualizováno  19:50
Bietigheim-Bissingen - České házenkářky zvládly i druhý zápas na mistrovství světa, když překvapivě porazily favorizované Polsko 29:25. Přitom ještě ve 37. minutě Češky prohrávaly 13:18, pak ale svěřenkyně kouče Jana Bašného během deseti minut otočily skóre díky šňůře 10:2 a v závěru vedení ještě navýšily. Udělaly tak výrazný krok k postupu do play off.

České házenkářky jdou dál šampionátem bez porážky. foto: ČTK/AP

Házenkářky na úvod MS nezaváhaly. Argentinu porazily o šest bodů

Národní tým se utká ještě se Švédskem, úřadujícími mistryněmi světa Norkami a s Maďarskem.

Češky prohrávaly tři čtvrtiny zápasu, ale dokázaly nepříznivý vývoj zvrátit bojovností v obraně a kolektivním výkonem. Na hřišti se protočilo množství hráček, které se také zapsaly do listiny střelkyň.

Už dvě výhry by reprezentaci mohly teoreticky stačit k postupu, pokud se skupina nezamotá. K jistotě potřebuje český tým získat ještě alespoň bod.

České házenkářky na mistrovství Evropy ve Švédsku prohrály 7. prosince v Malmö...

Češky si v sobotu poradily s Argentinou, i když trenér Jan Bašný šetřil klíčové hráčky. Polky měly za sebou těžký zápas se Švédskem, který dotáhly do vítězného konce.

Bašný se snažil Polky překvapit tím, že postavil Hrbkovou na křídlo, na spojky Ryšánkovou s Jeřábkovou a na pivota Šetelíkovou. Češky začaly v poklidu a nikam nespěchaly, zatímco Polky byly v tempu a ujaly se vedení.

Česko - Polsko 29:25 (12:15)

Sestava a branky Česka: Satrapová, Kudláčková, Müllnerová - Galušková, Ryšánková 2, Salčáková 1, Maňáková 1, Kordovská 1, Hrbková 1, Luzumová 7, Adámková, Marčíková, Šetelíková 2, Zachová 2, Jeřábková 8, Malá 4.
Nejvíce branek Polska: Kudlaczová-Glocová 6, Achruková 5, Janiszewská 4.
Rozhodčí: Christiansenová, Hansenová (obě Dán.). Sedmimetrové hody: 4/4 - 4/4. Vyloučení: 5:2. Diváci: 2720.

Náskok postupně navyšovaly především díky zákrokům brankářky Placzekové, na kterou české házenkářky nedokázaly zpočátku vyzrát.

Potom ji třikrát prostřelila Jeřábková a získala také míče v obraně, čímž nastartovala tým k lepšímu výkonu.

Prosadily se i Šetelíková s Ryšánkovou a náskok Polek se snížil na jedinou branku. V oslabení však soupeřky znovu utekly a nic na tom nezměnily ani další góly Jeřábkové.

Češky začaly druhou půli mnoha chybami a opět nechaly vyniknout Placzekovou v brance. Polky využily přesilovku a utekly na pět branek.

I když byly české hráčky opět v oslabení, obětavou obranou nedovolily Polkám odskočit na více branek. Naopak manko stahovaly a Malá vyrovnala. Polky ale měly znovu výhodu přesilovky a Češky musely dotahovat.

Zásluhou Luzumové a Jeřábkové poprvé v zápase vedly, na tříbrankový rozdíl upravila Malá a polský trenér Leszek Krowicki reagoval oddechovým časem.

Nebylo to ale nic platné. Bašný točil na hřišti hráčky do obrany a v útoku a Polky začaly dělat chyby. Nestačil ani jejich závěrečný tlak.

Mistrovství světa v Německu:

Skupina A (Trevír):

Rumunsko - Slovinsko 31:28 (14:14), Francie - Angola 26:19 (11:10), 20:30 Paraguay - Španělsko.