Češi zlomili outsidera až v závěru

22:55
Serravalle (San Marino) - Až překvapivě se čeští fotbalisté trápili v kvalifikačním utkání o postup na mistrovství Evropy na hřišti nejhoršího týmu starého kontinentu. Teprve v poslední čtvrthodině zlomili odpor celku ze San Marina a zvítězili 3:0 brankami Rosického, Jankulovského a Kollera. Tým z Apeninského poloostrova navíc dohrával bez vyloučeného Della Vally.

I když Jan Koller (vpravo) vstřelil padesátou reprezentační branku, žádnou radost z ní neměl. Bude kvůli druhé žluté kartě chybět v klíčovém zápase s Irskem. foto: ČTK

Ztrátu ale utrpěli i Češi. Útočník Jan Koller, který dal těsně před koncem svůj padesátý gól v reprezentaci, dostal druhou žlutou kartu a nemůže nastoupit ve středečním klíčovém duelu proti Irsku.

Trenér Karel Brückner v dnešním zápase poslal do hry tři útočníky. Byl mezi nimi překvapivě i Marek Kulič, který vypadl ze základní sparťanské sestavy. Jenže sázka na ofenzivní složení žádnou útočnou smršť nepřinesla. Možná i proto, že domácí nastoupil do utkání velmi sebevědomě a několikrát vyzkoušeli důslednost české obrany.

Čechy "zlobil" útočník Selva
Dopředu to bylo z české strany dlouho trápení a největší nebezpečí tak přinášely standardní situace. Právě Kulič stál u zrodu prvního gólu ve 33. minutě. Rozhodl se na pravé straně ostře vypálit, brankář Aldo Simoncini stačil míč jen srazit za sebe, kde stál před opuštěnou brankou Rosický a neobvykle hlavou vstřelil vedoucí gól.

V závěru prvního poločasu se Češi začali více prosazovat po křídlech, ale k šanci se nepropracovali a nejméně tři tisíce jejich krajanů v ochozech byly v rozpacích. Zvláště když těsně před přestávkou vznikla před českou brankou další nepřehledná situace, v níž měl prsty Selva.

Domácí útočník dál předváděl, že ne náhodou je jediným místním hráčem v poli, který se živí fotbalem, a po jeho přihrávce Marani vyslal směrem k Čechově brance nebezpečnou dělovku. Selva pak ještě jednou pozlobil českou obranu, ale brankář Čech včasným vyběhnutím jeho šanci zmařil.

Pak přišly hektické chvíle uprostřed hřiště: nejprve si zbytečným faulem deset metrů na soupeřově polovině vykoledoval napomínání Koller a sám se tak vyřadil ze zápasu s Iry. Poté byl po druhé kartě vyloučen domácí obránce Della Valle. V 65. minutě Koller nastřelil po velkém závaru v šestnáctce soupeře břevno.

Uklidnění Čechům tak přinesla až branka aktivního Jankulovského, který v 75. minutě z trestného kopu přidal druhý český góla definitivně sebral vítr z plachet houževnatého soupeře. Střídající Vlček se pak v dobré pozici neprosadil, ale v nastaveném čase se přece jen dočkal Koller. Radost z jubilejní padesáté trefy však vzhledem k předchozímu napomínání ani neměl.

Výledek:
San Marino - Česká republika 0:3 (0:1)
Branky:
33. Rosický, 75. Jankulovski, 90+3. Koller. Rozhodčí: Filipovič - Radojčič, Kasanski (všichni Srb.). ŽK: Della Valle, D. Simoncini - Koller. ČK: 63. Della Valle.
Diváci: 3412.