Češi zaspali úvod a ztrátu už nedohnali. Se Švýcary prohráli 2:3

20:00aktualizováno  22:32
PRAHA/MANNHEIM - Očekávání fanoušků po povedeném čtvrtečním vítězném vystoupení proti Švédsku čeští hokejisté v prvním osmifinálovém duelu se Švýcarskem nenaplnili. Hokejisté ze země helvétského kříže porazili po Kanadě další tým z elitní šestky. K výhře 3:2 nad českým týmem jim pomohla skvělá první třetina, kterou vyhráli 2:0. Jágr a spol. poté zabrali a v závěru sahali po prodloužení.

Česko - Švýcarsko (vytočený Jágr). foto: ČTK

Jako kdyby červená barva dresů nedráždila soupeře k lepším výkonům, ale naopak pomáhala jeho držitelům. Dánové vyhráli všechna svá utkání, ve kterých v červených dresech vyhráli, stejně "vybaveni" porazili i Češi ve čtvrtek favorizovaný celek Švédska.

V sobotním večerním zápase osmifinálové skupiny F v červených dresech nastoupili proti Růžičkově výběru hokejisté Švýcarska a v první třetině rozpoutali před Vokounem doslova peklo. Ten se sice mohl přetrhnout, dvěma gólům ve své síti ale zabránit nedokázal.

Čeští hráči po Švýcarsku: První třetinu jsme prospali. Teď už musíme vše vyhrát - VÍCE ČTĚTE ZDE!

Růžička: Nedokážu si to vysvětlit, kupili jsme chybu na chybu - VÍCE ČTĚTE ZDE!

Suverénní Ovečkin a spol. jsou ve čtvrtfinále, domácí Německo padlo - VÍCE ČTĚTE ZDE!

Nejprve jej v 5. minutě překonal dorážkou nikým nehlídaný Plüss, o devět minut později se z gólu v české síti radoval Ambühl. To ale nebylo vše, mezi oba góly se vešlo ještě několik nebezpečných nájezdů švýcarský rytířů před Vokouna a ti se občas až museli před českým brankářem bát. Proč? Jednoduše proto, že široko daleko nebyl jediný bílý český dres.

Česko - Švýcarsko (Monner si na Vokouna nepřišel).

Jágr a spol. působili v úvodním dějiství až příliš laxním a uvolněným dojmem a do jediné velké šance se tak dostala - jak jinak - jen slavná osmašedesátka. Jeho pokus z 12. minuty ale v leže bravurně vyrazil švýcarský brankář Gerber.

V první přestávce měli čeští trenéři válečnou poradu ve svém "kamrlíku" a taktický plán do druhé části vyšel. I když podle všeho nebyl příliš složitý - čeští hokejisté začali více bruslit a díky lepšímu pohybu se začali dostávat i do šancí.

Česko - Švýcarsko.

Po několika závarech nakonec přišla i zasloužená odměna - Marek se ocitl sám před švýcarským gólmanem a v 25. minutě doslova propasíroval puk do sítě - 1:2. Čeští hokejisté měli dál převahu, bohužel chvilková nepozornost posadila soupeře zpět na koně. Helbling s Ambühlem ujeli ve 32. minutě do nájezdu dva na jednoho a druhý jmenovaný překonal Vokouna potřetí.

Jenže čeští bojovnící nečekali s odpovědí dlouho - o tři minuty později srovnal utěšěnou střelou po vyhraném buly Červenky obránce Blaťák - 2:3. Čeští hokejisté mohli vyrovnat v následné přesilovce 5 na 3, Jágr ani Klepiš Gerbera nepřekonali.

A když se to nepovedlo v posledních vteřinách ani obránci Mojžíšovi odcházeli do kabin na druhou přestávku Švýcaři s jednobrankovým vedením. Ovšem se spoustou námětů k přemýšlení...

Myšlenkové pochody ve švýcarské kabině byly jasné - obrana, obrana, obrana. Čeští hokejisté v závěrečné dvacetiminutovce svého soka mačkali jako pověstný citrón, Gerber ale nájezdníkům ze srdce Evropy odolával. Nejblíže měl k vyrovnání v 52. minutě Rolinek, ten ale pobídku Marka nevyužil.

Česko - Švýcarsko (fanoušci se baví).

Češi poté závěrečné dvě minuty odehráli bez gólmana Vokouna v brance, k trvalému tlaku a zámku v útočném pásmu se ale nedostali, Švýcaři své cenné a těsné vítězství uhájili. Výhrou si zajistili s předstihem účast ve čtvrtfinále, která se naopak vzdálila výběru kouče Růžičky.

Za určitých okolností k němu může stačit pondělní povinná výhra nad Lotyšskem, pokud ale budou vítězit i čeští konkurenti z Norska, Kanady a Švédska, rozdají si to Češi v přímém boji o postup do čtvrfinále se silným výběrem z kolébky hokeje.

Hokejové mistrovství světa v Mannheimu

Česká republika - Švýcarsko 2:3 (0:2, 2:1, 0:0)
Branky a nahrávky: 25. Marek (Voráček), 35. Blaťák (Červenka) - 5. M. Plüss (Bezina, Rüthemann), 15. Ambühl (Brunner, Monnet), 32. Ambühl (Helbling). Rozhodčí: Kadyrov, Olenin (oba Rus.) - Děďulja (Běl.), Semjonov (Est.). Vyloučení: 4:2. Bez využití. Diváci: 7206.

Česká republika: Vokoun - Rozsíval, Čáslava, K. Rachůnek, Gřegořek, Blaťák, Němec, Mojžíš, Barinka - Jágr, Červenka, Klepiš - Voráček, Marek, Rolinek - Kašpar, Vampola, Novotný - M. Růžička, Koukal, Hubáček. Trenéři: Vladimír Růžička, Josef Jandač a Ondřej Weissmann.

Švýcarsko: M. Gerber - Seger, Vauclair, Hirschi, Bezina, Du Bois, Josi, Helbling - Déruns, M. Plüss, Rüthemann - Lemm, Savary, Romy - Brunner, Monnet, Ambühl - Duca, Trachsler, Jenni. Trenéři: Sean Simpson, Manuele Celio a John Fust.