Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří

Češi začali světový šampionát debaklem. Od Švédů dostali potupnou desítku

22:25aktualizováno  27. prosince 9:35
REGINA - Po povedené přípravě na světový šampionát hokejistů do dvaceti let s Kanadou (2:3) přišlo v prvním zápase na turnaji kruté vystřízlivění. Šindelovi svěřenci podlehli dalšímu favoritovi MS ostudně 1:10. O porážce českého týmu bylo jasno již po první třetině, kterou vyhráli seveřané 4:0.

Jeden z gólu v síti českého brankáře na MS hokejistů do dvaceti let. foto: ČTK

Ostuda. Trapas. Bída. Jinak se úvodní vystoupení českých hokejistů na světovém šampionátu do dvaceti let ani hodnotit nedá. Obzvlášť, když před třemi dny ten samý tým dokázal odehrát vyrovnanou partii s mistry světa z Kanady (2:3). Švédský výběr, který obhajuje stříbrné medaile z posledních dvou šampionátů, se do party kouče Šindela pustil hned od úvodu. V 6. minutě načal debakl Petersson, který si vychutnal zlínského brankáře Sedláčka.

Poté sice seveřané trochu polevili a česká dvojice Káňa-Vincour několikrát zaměstnala Markströma. Bylo to ale jen "povolení uzdy". Tu totiž následně švédský tým pořádně přitáhl a v posledních pěti minutách úvodního dějiství nasázel za Štěpánkova záda tři branky.

To bylo na zlínského brankáře již příliš a své místo přenechal plzeňskému mladíkovi Francouzovi. Toho již ve 23. minutě přivítal pátou brankou Svensson-Pääjärvi. O tři minuty později se sice trefil Káňa, byla to ale jen labutí píseň českého týmu. Po 21 vteřinách odpověděl Klingberd a poslední třetinu proměnili Švédové v exhibici.

Skóre postupně narůstalo a v přesilové hře pět minut před koncem obránce Larsson vstřelil pro český výběr potupný desátý gól. Kouč Šindel má čtyřiadvacet hodin na to, aby své svěřence připravil na klíčový zápas skupiny proti Finsku. Ten podle všeho pošle vítěze do čtvrtfinále, poražený celek pak do skupiny o udržení.

MS HOKEJISTŮ DO DVACETI LET

Česká republika - Švédsko 1:10 (0:4, 1:2, 0:4)
Branky a nahrávky: 26. Káňa (Knotek, Vincour) - 8. Petersson (Erixon, Svensson-Pääjärvi), 16. Rodin (Ekman Larsson), 18. Tedenby (Krüger, Rundblad), 20. Lander (Petersson, Svensson-Pääjärvi), 23. Svensson-Pääjärvi (Erixon, Petersson), 26. Klingberg (Lundberg), 41. Erixon (Svensson-Pääjärvi), 43. Lander (Rodin), 52. Silfverberg (Rodin), 55. Larsson (Svensson-Pääjärvi, Johansson). Rozhodčí: Baluška (SR), Zalaski - Jobson, Traub (všichni Kan.). Vyloučení: 7:5. Využití: 1:3. Diváci: 5191.

Česká republika: Sedláček (20. Francouz) - Roth, Jordán, Gudas, Kempný, Voráček, Jeřábek - Nestrašil, Kousal, Novotný - Káňa, Knotek, Vincour - Horák, Kubalík, Kovář - Doležal, Hlinka. Trenéři: Jaromír Šindel a Zdeněk Moták.

Švédsko: Markström - Erixon, Rundblad, Ekman Larsson, Larsson, Kilström, Ekholm, Andersson - Johansson, Petersson, Svensson-Pääjärvi - Tedenby, Josefson, Krüger - Silfverberg, Lander, Rodin - Rasmussen, Klingberg, Lundberg - Brodin. Trenér: Pär Marts.