Češi vyhráli klíčovou čtyřhru

17:44
PRAHA - Čeští tenisté se přiblížili udržení ve Světové skupině Davisova poháru. V baráži se Švýcarskem vedou po dnešku 2:1, když ve čtyřhře Radek Štěpánek s Tomášem Berdychem v pětisetové bitvě udolali Rogera Federera a Yvese Allegra.

Češi vyhráli čtyřhru a v baráži se Švýcarskem vedou 2:1. foto: ČTK

Češi vyhráli 3:6, 5:7, 7:6 a dvakrát 6:4 a získali možná klíčový druhý bod.

Domácí tenisté vstoupili do zápasu v Sazka Areně dobře a hned v prvním gamu si při Federerově podání vytvořili dva brejkboly. Ani jeden z nich však nevyužili. Všichni aktéři si drželi servis až do šesté hry, v níž více chybující Češi zaváhali při Štěpánkově podání a Švýcaři se dostali do vedení 4:2. Bez problémů pak dotáhli set do vítězného konce, Federer za stavu 5:3 poslal na druhou stranu kurtu tři esa a přímý bod z podání a rázně set ukončil.

Švýcaři v úvodu zápasu působili sehranějším dojmem a dělali o poznání méně chyb než čeští tenisté. Berdych se Štěpánkem se nedokázali prosadit nejen přes Federera, ale ani přes Allegra, který slavnějšímu krajanovi zdatně sekundoval.

Ve druhém setu se dlouho žádný z párů nemohl dostat k šanci na brejk. Jedinou příležitost měli v jedenácté hře Švýcaři, kteří se díky Federerově returnu Berdychova druhého podání dostali do vedení 6:5. Vzápětí potvrdili brejk a vedli 2:0 na sety.

Vyrovnaný zápas pokračoval i ve třetím setu. Za stavu 5:4 měli čeští tenisté při Federerově podání tři setboly, ale singlová světová jednička vytáhla skvělé první servisy a nedovolila Čechům ani si o setbol zahrát. Nakonec se rozhodovalo ve zkrácené hře, v níž Berdych se Štěpánkem přečkali kritickou chvíli, když odvraceli mečbol. Nakonec proměnili svůj pátý setbol, vyhráli 9:7 a udrželi se ve hře.

Tenisté jsou jediný krok od výhry
Až ve třetím gamu čtvrté sady se českým tenistům konečně podařilo prolomit servis soupeře. Při Allegrově podání proměnili v pořadí sedmý brejkbol a dostali se do vedení 2:1. Tento okamžik se ukázal jako rozhodující pro vývoj setu, čeští tenisté v osmém gamu díky Berdychovu prohozu po čáře utekli z brejkbolu a sadu vyhráli 6:4.

Štěpánek s Berdychem začali mít navrch, především Berdych získal jistotu na síti i při úderech od základní čáry. Naopak na druhé straně začal více chybovat Allegro, což nakonec rozhodlo. Čeští tenisté mu za stavu 3:3 sebrali servis a dostali se do vedení. Výhodu brejku už udrželi do konce zápasu, proměnili hned první mečbol, když Federer poslal bekhendový return daleko do autu.

Čeští hráči tak v dramatickém duelu získali druhý bod, který může celou baráž rozhodnout. Nyní potřebují vyhrát jednu ze dvou nedělních dvouher. V nich nejdřív nastoupí Berdych proti Federerovi, pak se utkají týmové dvojky Štěpánek a Stanislas Wawrinka.