Češi vezou z Londýna remízu

23:16
LONDÝN - Čeští fotbalisté remizovali v přípravném utkání v londýnském Wembley s Anglií 2:2. Při premiéře nového reprezentačního trenéra Petra Rady dnes skórovali Milan Baroš a Marek Jankulovski, za domácí tým se trefili Wes Brown a Joe Cole, který vyrovnal v nastaveném čase druhé půle.

Střelec úvodní branky Milan Baroš. foto: ČTK

Před utkáním ve Wembley prudce sprchlo a oba týmy jako by klimatické podmínky vyprovokovaly k aktivní hře. Přípravný zápas nepřinesl tradiční taktický úvod a už od první minuty byl k vidění svižný fotbal, v kterém nehrál český tým druhé housle.

Rada ve svém prvním duelu po jmenování hlavním koučem reprezentace vsadil na rozestavení 4-1-4-1 a především tah se zařazením Šírla mu vyšel dokonale. Záložník Petrohradu se přes Beckhama prosazoval velmi snadno a často se právě díky němu dařilo soupeře přečíslit.

Šírl také byl v sedmé minutě u první slibné akce zápasu, na jejímž konci však byla ukvapená Vlčkova střela mimo. Právě tato možnost ale ukázala, co může na Angličany platit. Domácí se rozjížděli pomaleji, první nesmělý Gerrardův pokus vyrazil brankář Čech a podobně skončil stejný souboj v prvním poločase ještě několikrát.

V 16. minutě se předvedl Baroš, který dostal ideální pas do běhu a stačil ještě vystřelit přes Ferdinanda ke vzdálenější tyči, jenže gólman James se vyznamenal. Druhý vzájemný souboj však už vyzněl pro českého útočníka, který se po Šírlově výpadu do šestnáctky obtočil v 22. minutě kolem Terryho a s tečí Ashleyho Colea poslal míč do sítě.

Wembley na okamžik ztichlo, slyšet byl jen dvoutisícový český kotel v rohu stadionu. Jenže Angličané brzy zvedli obrátky a začali se častěji pokoušet o zakončení. Dlouho se ale nemohli prosadit - Rooneyho hlavička, Defoeova střela z otočky ani další Gerrardova rána se přes Čecha nedostaly, a tak k vyrovnání pomohla až standardní situace těsně před půlí. Brown se po rohu dokázal prosadit hlavou přes nedůrazného Ujfalušiho a bylo to 1:1.

Střídání v poločase českou hru příliš neovlivnilo, pomohlo jí ale další rychlé vedení. Jankulovski se totiž při trestném kopu v 47. minutě trefil nádherně do horního rohu branky a hosté měli znovu navrch.

Angličané začali působit bezradně, najednou neznali recept na soupeřovy kombinace a navíc nedokázali přečíst nové hráče na hřišti. I proto možná zcela propadli v 60. minutě při ofsajdsystému, který narušil náběhem hluboko z vlastní poloviny střídající Svěrkoš a mířil podél čáry na branku. Nezastavil ho ani vyběhnuvší James, jenže ostravský útočník svou velkou chvíli promrhal a jeho ukvapená střela šla daleko mimo. O sedm minut později se už sice dokázal trefit mezi tyče, ale gól z toho opět nebyl.

Po hodině hry se díky českým fandům rozběhla stadionem "mexická" vlna a hostujícímu týmu skvělá atmosféra svědčila. Češi dál chytře kombinovali, nezbavovali se míče a snažili se rychle přecházet přes střed hřiště. I proto se jim dařilo držet vedení až do druhé minuty nastavení, kdy ale ze skrumáže dotlačil míč i s pomocí Rajnochovy teče za brankovou čáru důrazný Joe Cole a přece jen vyrovnal.

Výsledek:

Anglie - ČR 2:2 (1:1)

Branky: 45. Brown, 90.+2 J. Cole - 22. Baroš, 48. Jankulovski. Rozhodčí: Hauge - Holvik, Nebbe (všichni Nor.). ŽK: Barry. Diváci: 69.783.

Sestavy:

Anglie: James - Brown, Terry, R. Ferdinand (57. Woodgate), A. Cole - Beckham (80. Jenas), Barry, Lampard (79. Bentley), Gerrard (57. J. Cole) - Defoe (46. Heskey), Rooney (69. Downing). Trenér: Capello.

Česká republika: Čech - Grygera (46. Pospěch), Rozehnal, Ujfaluši, Jankulovski - Kováč (76. Rajnoch) - Vlček (46. Jarolím), Plašil (90.+2 Papadopulos), Polák, Šírl (75. Kadlec) - Baroš (46. Svěrkoš). Trenér: Rada.