Češi vezou z Dánska plichtu

22:40
HERNING - Jedenáct týdnů před začátkem evropského šampionátu to mělo být povzbuzení pro všechny, kteří od českých fotbalistů čekají na mistrovství Evropy velký úspěch, jenže přípravné utkání v Dánsku nic podobného nenabídlo. Národní tým včera pouze remizoval 1:1 v Herningu s domácím Dánskem a svým výkonem stejně jako v únoru na kyperském soustředění příliš nenadchnul.

Koller gólem napravil celkový dojem. foto: ČTK

Když si dánský útočník Bendtner už ve 25. minutě pohrál s Rozehnalem a po narážečce s Kristensenem prostřelil Blažka, muselo být i kouči Brücknerovi jasné, že s takovým výkonem by se jeho loučení s trenérskou kariérou mohlo na evropském šampionátu snadno změnit v ostudu. Jeho svěřenci si sice postupně zvykli na vlastní nesehranost, mráz i těžký terén, ale výsledkem byla většinou jen platonická snaha pokořit domácí obranu. Čestnou výjimkou byla akce před koncem prvního poločasu, kdy si Koller vyskočil na Sionkův centr a hlavou, jako za starých časů, vyrovnal. Do podobných šancí ovšem domácí tým soupeře pouštěl spíš výjimečně. Český tým se poprvé od loňského listopadu musel obejít bez dvou klíčových hráčů - brankáře Čecha a kapitána Rosického. Ten navíc chyběl i na únorovém soustředění na Kypru, a kouči Brücknerovi se tak naskytla ideální příležitost připravit se na situaci, že by některý z nich byl mimo hru i v červnu.

Čecha v brance navzdory inkasovanému gólu dobře zastoupil Blažek, jenže s režisérskou rolí Rosického už to bylo horší. Do ní byl v prvním poločase obsazen Jarolím a ve druhém Matějovský, ale obavy z toho, že se český tým dokáže s absencí Rosického vypořádat jen výjimečně, nerozptýlili ani jeden.  Možná ještě víc než schopnosti Rosického českému týmu chyběla větší forma útočníků. Koller se sice dokázal prosadit, ale Baroš na hřišti téměř nebyl vidět a do vyložené šance se nedostal ani Fenin.

Marnou snahu hostujícího týmu zvrátit výsledek zápasu ve svůj prospěch nejlépe demonstrovala akce ze 67. minuty, kdy Plašil našel zpětnou přihrávkou volného Jarolíma, jenže ten ve vyložené šanci nedokázal přesně zamířit. Pro Brücknera to byl poslední přípravný zápas, než si v hlavě poskládá 23 jmen hráčů, kteří se dostanou do závěrečné nominace. Své místo v ní mají bez ohledu na výsledek včerejšího utkání jisté téměř všichni, kteří do něj zasáhli. Nejasná je pouze naděje nováčků Laštůvky a Střeštíka, z nichž má pravděpodobně větší šanci brněnský záložník. Brankář Laštůvka se totiž do hry nedostal, za to Streštík odehrál na pravém kraji zálohy necelou půlhodinu. Jeho výkon však negativně poznamenala nervozita. Zápas na severu Evropy nakonec mohl pro  český tým dopadnou ještě hůře, to když dvě minuty před koncem nebezpečně střílel po zemi k tyči Jörgensen. Blažek však jeho střelu chytil.