Češi ve druhém poločase smetli třemi góly Litvu. Trefil se také nováček Jankto

17:55aktualizováno  19:55
ÚSTÍ NAD LABEM - Čeští fotbalisté v prvním letošním zápase porazili Litvu 3:0. Premiérové přípravné utkání reprezentace v Ústí nad Labem rozhodli svěřenci trenéra Karla Jarolíma třemi góly až po přestávce a kompletním prostřídání sestavy. Ve 48. minutě proměnil penaltu Tomáš Hořava, v 64. minutě oslavil brankou debut v národním A-týmu Jakub Jankto a v 79. minutě uzavřel skóre Michael Krmenčík.

Česká radost po penaltové trefě Hořavy (12). foto: MAFRA

Češi se vítězně naladili na nedělní zápas v San Marinu, který bude pokračováním kvalifikace o postup na mistrovství světa v Rusku. Reprezentace teprve podruhé za posledních deset let vyhrála úvodní utkání kalendářního roku.

PODROBNOU ON-LINE REPORTÁŽ ZE ZÁPASU ČESKO VS. LITVA SI PŘEČTĚTE ZDE!

Domácí byli od začátku střelecky aktivnější, první velkou šanci ale měla Litva. Lukša se v 16. minutě přes Nováka protlačil až před branku, gólman Vaclík však rychle vyběhl a střelu zblízka vyrazil.

Theo Gebre Selassie v zápase s Litvou.
Michael Krmečník v akci.

Český tým se snažil o častou střelbu z dálky a dvakrát zpoza vápna zahrozil ve 28. minutě. Brankář Šetkus však vyrazil Daridovu umístěnou ránu i následnou Barákovu razantní střelu. Neprosadil se ani Škoda, který ve 36. minutě po centru zprava hlavičkoval nad.

ČR - Litva 3:0 (0:0)

(přípravné fotbalové utkání v Ústí nad Labem)

Branky: 48. Hořava z pen., 65. Jankto, 79. Krmenčík. Rozhodčí: Bieri - Zgraggen, Heiniger (všichni Švýc.). ŽK: Matulevičius (Litva). Diváci: 3959.

ČR: I. poločas: Vaclík - Gebre Selassie, Sivok, Brabec, Novák - Darida, Barák - Krejčí, Dočkal, Zmrhal - Škoda.

II. poločas: Koubek - Čelůstka, Kalas, Suchý, Hloušek - Hušbauer, Mareš - Sýkora, Hořava, Jankto - Krmenčík. Trenér: Jarolím.

Litva: Šetkus (46. Zubas) - Vaitkunas (46. Borovskij), A. Klimavičius (61. Mikuckis), L. Klimavičius (61. Kijanskas), Slavickas (46. Baravykas) - Lukša (61. Černych), Kuklys (46. Verbickas), Paulius (61. Žulpa), Slivka (61. Eliošius), Grigaravičius (61. Novikovas) - Matulevičius (61. Valskis). Trenér: Jankauskas.

Jarolím poslal do druhého poločasu novou jedenáctku a v ní byl i talentovaný Jankto. Domácím trvalo necelé tři minuty, než po pauze otevřeli skóre. Paulius ve vápně fauloval Krmenčíka a Hořava z penalty nezaváhal, když poslal míč do středu branky. V osmém utkání za národní tým si připsal třetí trefu.

V 55. minutě se dožadovali penalty i hosté, ale rozhodčí Bieri zůstal v klidu. Litevci po hodině hry sedmkrát vystřídali a čtyři minuty poté podruhé inkasovali. Jankto se protáhl po levé straně a křížnou střelou s pomocí tyče překonal hostujícího gólmana. Záložník Udine tak svou premiéru v reprezentačním A-týmu oslavil brankou.

Domácí měli zápas před téměř čtyřmi tisícovkami diváků pevně pod kontrolou a jedenáct minut před koncem přidali ještě třetí trefu. Čelůstka hlavičkou po centru přiťukl na Krmenčíka, ten se na malém vápně uvolnil a zblízka vstřelil svůj druhý reprezentační gól.

Skórovat pak mohl podruhé Hořava, ale litevský brankář jeho technickou střelu vyrazil. Nic to však nemohlo změnit na tom, že český celek dohrával ve velké pohodě a ovládl šestý ze sedmi vzájemných duelů. Pod trenérem Jarolímem se reprezentanti dočkali třetí výhry a ze sedmi zápasů pod jeho vedením prohráli jen v Německu 0:3.