Češi v roli nahrávačů. Nestrašilova druhá asistence Carolině k výhře nestačila

8:12
NEW YORK - Obránce Marek Židlický se v pondělním utkání NHL podílel jednou asistencí na výhře hokejistů New Yorku Islanders nad Coloradem 5:3. Na jeden gól přihrál také útočník Andrej Nestrašil, jeho Carolina ale prohrála na ledě newyorských Rangers 3:4.
Zápas mezi Carolinou Hurricanes a New York Rangers

Zápas mezi Carolinou Hurricanes a New York Rangers foto: ČTK

Židlický zaznamenal sedmou asistenci v sezoně. Na začátku třetí třetiny si na modré čáře vyměnil puk s Thomasem Hickeyem, jehož střelu tečoval do sítě Cal Clutterbuck. Islanders se tak dostali do vedení 3:2, které ve 49. minutě navýšil Casey Cizikas.

Hosté se už čtyři minuty před koncem odhodlali k power play a dokázali snížit, když si puk nahozený z rohu kluziště smolně srazil tělem do vlastní branky obránce Calvin de Haan. V poslední minutě ale pojistil výhru Ostrovanů trefou do prázdné branky Ryan Strome.

Islanders vyhráli třetí z posledních čtyř zápasů a potvrdili, že jsou nejúspěšnějším týmem z Východní konference v zápasech proti celkům ze Západu. Z dvanácti takových duelů vyhráli devět. „Nevím, jestli máme nějaký návod na úspěch,“ krčil rameny trenér Jack Capuano. „Každopádně jsme porazili těžkého soupeře, který měl některé dobré šance. Nebyl to vůbec jednoduchý zápas.“ Hosté se dokonce ujali vedení, které v 11. minutě zařídil Blake Comeau. O náskok ale přišli pouhé dvě sekundy před první sirénou, kdy v přesilové hře vyrovnal Kyle Okposo. „Měli jsme dobrý začátek, odehráli jsme dobrou první třetinu. Bohužel ve druhé a třetí už byl lepší soupeř,“ uznal trenér Colorada Patrick Roy.

Nestrašil přihrál teprve na druhý gól v sezoně, ale stálo to za to. Na začátku druhé třetiny se neukvapil, když byl chvíli nekrytý v prostoru mezi kruhy, zatáhl puk blíže k brance a krásným bekhendovým pasem vyzval ke skórování Jordana Staala. Hurricanes, kteří dvakrát inkasovali v první třetině v oslabení, tak snížili na 1:2, domácí ale vzápětí navýšili vedení až na 4:1.

Rangers přerušili sérii tří porážek a výrazně jim k tomu pomohl brankář Caroliny Cam Ward. Pouhých 44 sekund po gólu Staala totiž pustil za záda nijak prudkou střelu Chrise Kreidera, který po otočce v rohu kluziště jen tak nazdařbůh nahodil puk na branku. Čtvrtý gól Rangers ve 36. minutě zase pramenil z nepovedené Wardovy rozehrávky od zadního mantinelu, která skončila na hokejce soupeře.

Naopak povedený večer prožil brankář Garret Sparks, který při svém debutu v NHL vychytal výhru Toronta 3:0 nad Edmontonem. Dvaadvacetiletý americký talent se stal prvním gólmanem v historii klubu, jenž ve své premiéře udržel čisté konto. Potřeboval k tomu 24 úspěšných zákroků.

Loni na jaře uhájil nulu v prvním zápase v NHL také John Gibson z Anaheimu. Stalo se tak v zápase s Vancouverem a v pondělí si brankář Kačerů povedený výkon proti stejnému soupeři zopakoval, když 25 zákroky dovedl svůj tým k vítězství 4:0.

Výsledky pondělních zápasů NHL

NY Islanders - Colorado 5:3 (1:1, 1:1, 3:1) Branky: 20. Okposo, 27. Grabovskij, 42. Clutterbuck (Židlický), 49. Cizikas, 60. Strome - 11. Comeau, 28. Iginla, 57. Holden. Střely na branku: 28:28. Diváci: 11.585. Hvězdy zápasu: 1. Clutterbuck, 2. Cizikas, 3. Strome (všichni Islanders).

Toronto - Edmonton 3:0 (1:0, 0:0, 2:0) Branky: 7. a 59. Komarov, 48. Kadri. Střely na branku: 26:24. Diváci: 19.559. Hvězdy zápasu: 1. Sparks, 2. Van Riemsdyk, 3. Komarov (všichni Toronto).

NY Rangers - Carolina 4:3 (2:0, 2:2, 0:1) Branky: 2. Zuccarello, 19. Lindberg, 23. Kreider, 36. Brassard - 22. J. Staal (Nestrašil), 38. Rask, 49. Terry. Střely na branku: 22:36. Diváci: 18.006. Hvězdy zápasu: 1. Brassard (Rangers), 2. Lindholm (Carolina), 3. Zuccarello (Rangers).

Anaheim - Vancouver 4:0 (2:0, 0:0, 2:0) Branky: 2. Horcoff, 20. Rakell, 42. Silfverberg, 49. Perry. Střely na branku: 30:25. Diváci: 14.006. Hvězdy zápasu: 1. Kesler, 2. Bieksa, 3. Gibson (všichni Anaheim).