Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto

Češi v poklidném tempu porazili Belgii

22:55
BRUSEL - České fotbalové reprezentaci vyšel vstup do roku 2007 na výbornou. V přípravném zápase v Belgii celý zápas kontrolovala vedení a díky brankám Jana Kollera a Marka Kuliče zvítězila 2:0.

Radost Jana Kollera z první branky v síti Belgie. foto: GEERT VANDEN WIJNGAERTČTK

Domácí nemohoucnost dokumentovalo vyloučení Vanden Borreho v 85. minutě.

Nepříjemné počasí provázelo přípravný zápas od první minuty, ale obávané sněžení nakonec nad Brusel nedorazilo. Ani to ale nevyprovokovalo místní fanoušky, aby vyrazili na utkání s Čechy ve větším počtu. A tak se k chladnému počasí přidala i studená atmosféra v hledišti.

Trenér Brückner vynechal v základní sestavě Plašila, místo něhož dostal na levé straně zálohy přednost Polák. Už od prvního hvizdu bylo navíc zřejmé, že utkání může rozhodnout rychlý gól, protože trávník Stadionu krále Baudouina byl rozbitý jako po ragbyovém souboji. Český tým na to byl zjevně připraven a už první akce po několika vteřinách mohla skončit gólem, ovšem před Kollerem ještě dokázal Vermalen míč odvrátit.

V šesté minutě už ale domácí obrana na českého obra, který je v Belgii stále hodně populární, nestačila. Jankulovski kopl roh na přední tyč, kde sice Van Buyten tahal Kollera za dres k zemi, jenže útočník stačil ještě směrem k míči vystřelit za tělem svou dlouhou levou nohu a přece jen míč usměrnil do sítě.

Domácí se dostávali do ofenzivy hodně živelnými akcemi a především středem obrany, kde se zejména Pieroni snažil o rychlou koncovku. V 10. minutě byl útočník Nantes blízko vyrovnání, jenže brankář Čech mu šel rychle pod nohy a jeho možnost zmařil.

Český tým měl v dalších minutách hru ve své moci a snažil se především věnovat důsledné defenzivě, přičemž nejvíce šancí si vytvářel po akcích z krajních prostorů a následných centrů. V 30. minutě však přišla rychlá akce, po níž přistrčil Rosický míč na pravou stranu šestnáctky Ujfalušimu, který tvrdou ranou pod břevno vyzkoušel Stijnenův postřeh.

Koller měl v 33. minutě další možnost rozšířit počet svých reprezentačních gólů, ovšem jeho hlavičkový pokus domácí gólman opět zneškodnil. A vzápětí mohl vytáhnout další skvělý zákrok také brankář Čech, který vyhrál další souboj s Pieronim.

V poločase oba týmy střídaly, šanci k premiéře dostal i střídající Pudil. Trenér Brückner podle očekávání šetřil Rozehnala i Rosického, na kterém bylo vidět, jak mu hrbolatý terén nesvědčí.
Pokyny k jednodušší hře zřejmě dal český kouč svému týmu i o přestávce, protože co chvíli letěla do předních řad kolmice. Další možnost měl znovu Koller, který po přistrčení od Pudila hlavičkou v 67. minutě jen těsně minul branku.

Češi pokračovali v pohodovém výkonu i přes řadu změn v sestavě, což bylo dobře vidět v 74. minutě při druhém a rozhodujícím gólu. Matějovský si připomněl z Mladé Boleslavi spolupráci s útočníkem Kuličem a ten poprvé v národním týmu skóroval jako hráč Sparty.

Domácí se sice snažili zápas ještě zdramatizovat, ale v současné formě a při síle soupeře k tomu nedostali možnost. Český tým dovedl stejně jako před osmi lety přípravný zápas v Bruselu k vítězství. Belgičané navíc dohrávali zápas v deseti bez vyloučeného Vanden Borreho, který stáhl unikajícího Kuliče.

Belgie - Česká republika 0:2 (0:1)
Branky: 6. Koller, 74. Kulič. Rozhodčí: Ganat - Szymanik, Sadczuk (všichni Pol.). ŽK: Daerden - Kováč. ČK: 85. Vanden Borre (Belgie). Diváci: 12.500.
Belgie: Stijnen (68. Vandenbussche) - Hoefkens (46. Vanden Borre), Van Buyten, Vermalen (35. Simons), Van der Heyden (46. Van Damme) - Mudingayi, Fellaini - Martens (73. Vandenbergh), Defour, Daerden - Pieroni (62. Dembele). Trenér: Vandereycken.
Česká republika: P. Čech - Ujfaluši, Jiránek, Rozehnal (46. Kováč), Jankulovski - Sionko (46. Plašil), Rosický (46. Pudil), Galásek (68. Matějovský), Polák - Koller (87. Lafata), Baroš (56. Kulič). Trenér: Brückner.