Češi v Davis Cupu končí. Berdych ani Hájek klíčový bod nezískali

13:54aktualizováno  17:07
OSTRAVA - Česká tenisová reprezentace vedla v Davis Cupu nad Kazachstánem už 2:1 a k vítězství ji stačilo úhrát ve dvou nedělních zápasech jedno vítězství. Jenže Tomáš Berdych podlehl Golubjovi 5:7, 7:5, 4:6 a 2:6 a Jan Hájek Michailovi Kukuškinovi 5:7, 7:5, 4:6 a 2:6. Kazachstán tak postupuje do čtvrtfinále, kde se střetne s Argentinou.

Tomáš Berdych foto: ČTK

Klíčové poslední utkání mezi Hájkem a Kukuškinem zahájili oba tenisté velmi opatrně. Netlačili se na síť, hráli spíše pasivně a divákům servírovali dlouhé výměny. O zisku prvního setu rozhodl až proměněný Kazachův brejk při Hájkově podání v desáté sadě.

ČR - Kazachstán 2:3

Berdych - Golubjov
5:7, 7:5, 4:6, 2:6
Esa
: 8:15. Dvojchyby: 2:8. Vítězné míče: 37:90.
Využité brejkboly: 3/11 - 6/15. Nevynucené chyby: 29:61. Celkem získané míče: 129:144. Čas: 3:30 hod.

Hájek - Kukuškin
4:6, 7:6 (7:4), 6:7 (8:10), 0:6
Esa
: 14:14. Dvojchyby: 1:0. Vítězné míče: 70:65.

V podobnéch duchu pokračovalo i další dějství nedělního zápolení, ovšem s tím rozdílem, že si jak Kukuškin, tak i Hájek několikrát vyměnili své podání. Přesto se za vyrovnaného stavu hrál tiebreak. V něm už ale jednoznačně úřadovala raketa českého tenisty. Stav utkání byl vyrovnán.

V následujícím dějství už ale sedmadvacetiletý Čech takové štěstí ve stejné fázi setu neměl, přestože si vytvořil setbol a šel na podání. Kukuškin nakonec v tiebreaku kritické chvíle psychicky unesl, zpřesnil údery a vrátil vedení na svou stranu.

"Třetí set byl klíčový. Měl jsem dva setboly, ale on to zahrál dobře a to mě psychicky zlomilo. Utekl mi začátek čtvrtého na 0:3 a to jsem věděl, že je zle," řekl Hájek. Od té chvíle Kukuškin hře jednoznačně dominoval. Překvapenému Hájkovi sebral všechna podání, z kurtu jej vyprovodil nepopulárním kanárem a proti Argentině poslal do čtvrtfinále Kazachy. Češi si zahrají baráž.

Selhal i favorizovaný Berdych
Tomáši Berdychovi se proti Andreji Golubjovi už od úvodu zápasu nedařilo. Hned v první sadě přišel o vlastní servis a daroval soupeři vedení.

Na rodákovi z Valašského Meziříčí se dost možná podepsal příliš náročný program - ve třech dnech odehrál už třetí zápas - a přestože i on dokázal prolomit podání Kazacha, znovu klopýtl a v prvním setu nakonec padl v poměru 5:7.

I ve druhém dějství se Čech dlouho trápil. V páté sadě navíc znovu ztratil servis a prohrával až do desáté hry. Během ní ale Berdych pookřál, začal riskovat, zpřesnil údery, lépe se pohyboval, dokázal odvrátit setbol a stav utkání srovnal na 5:5. V nastoleném tempu ale vydržel jen do konce třetího setu, který vyhrál 7:5.

Český tenista poté začal znovu trápit sebe i fanoušky v ostravské hale. Houževnatý Kazach to vlastně neměl ani příliš složité: vytrvale držel svůj vlastní servis a čekal na chyby. Ta následující přišla v sedmém gemu, kdy unaveného Berdycha okradl o podání a zanedlouho proměnil druhý setbol.

V závěrečném dějství 25letý tenista na kurtu už jen stínoval. Andrej Golubjov v poklidném tempu dokráčel k zisku čtvrtého setu v poměru 6:2. "Tohle byla lekce tenisu za hranicí možností. Byl ve všem lepší, zasloužil si vyhrát. Já jsem celý zápas tahal za kratší konec," řekl po utkání Berdych.