Češi střídali brankáře, ale špatný úvod nedohnali. Domácímu Švédsku podlehli 2:5

21:28
Göteborg - Čeští hokejisté prohráli na úvod Švédských her v Göteborgu s domácím týmem 2:5. O osudu utkání se rozhodlo již během první třetiny, v níž Švédové třikrát překonali gólmana Jakuba Kováře.

Češi ve Švédsku na domácí tým nestačili foto: ČTK

Švédské hokejové hry v Göteborgu, součást Euro Hockey Tour:

ČESKO - Švédsko 2:5 (0:3, 1:0, 1:2)
Branky a nahrávky:
26. Jan Kovář, 58. Jan Kovář (Radil, Kundrátek) - 5. Everberg (Eriksson Ek, Klingberg), 10. Eriksson Ek, 15. Klingberg (Zackrisson, Fantenberg), 53. Klingberg, 60. Rosén (Klingberg). Rozhodčí: Salonen, Heikkinen (oba Fin.) - Pihlblad, Waldejer (oba Švéd.). Vyloučení: 4:4. Využití: 1:1. Diváci: 6152.

ČESKO: Jakub Kovář (21. Francouz) - Kundrátek, Polášek, Šimek, Kolář II, Rutta, T. Dvořák, Vitásek, Klok - Radil, Jan Kovář, Vondrka - Kašpar, Kämpf, T. Zohorna - P. Holík, V. Růžička ml., Birner - Hyka, P. Jelínek, Lenc. Trenéři: Josef Jandač, Jiří Kalous a Jaroslav Špaček.
Švédsko: Fasth - Nygren, Borgman, Rosén, Holm, Aho, E. Johansson, Fantenberg - Thuresson, Ryno, A. Johansson - Klingberg, Eriksson Ek, Everberg - Gynge, Zackrisson, Bergström - Brodin, Händemark, Lundh. Trenéři: Rikard Grönborg, Johan Garpenlöv a Peter Popovic.

Rusko - Finsko 2:1 (0:0, 1:0, 1:1)
36. Kručinin (Svetlakov, Rykov), 59. Golyšev (Tkačov) - 41. Palola (Haapala, Sallinen). Rozhodčí: Hodek, Hradil (oba ČR) - Ivanov, Nestěrov (oba Rus.). Vyloučení: 3:5. Bez využití. Diváci: 6000.

Od druhé části hájil českou branku Pavel Francouz, kapitán Jan Kovář, jenž se postaral o obě trefy, sice snížil, ale blíže na dostřel už se svěřenci trenéra Josefa Jandače nedostali. V dresu vítězů zazářil čtyřmi body za dva góly a dvě asistence útočník Carl Klingberg.

Další zápas sehraje národní tým v sobotu v poledne, kdy vyzve Finsko, které ve svém vstupním utkání prohrálo v Petrohradu s Ruskem těsně 1:2.

Úvodní dějství skončilo pro český výběr debaklem 0:3, jemuž přitom zpočátku vůbec nic nenasvědčovalo. Po minutě hry měl dobrou šanci Kämpf. Růžička během svého prvního reprezentačního střídaní před Fasthem zblízka minul a v páté minutě byl zcela sám proti Fasthovi v mezikruží Rutta. Švédský gólman však jeho ránu pod horní tyč vytěsnil.

Téměř vzápětí si však dojel kotouč u postranního hrazení Eriksson Ek, naservíroval ho Everbergovi a ten ho pouze usměrnil mimo dosah Jakuba Kováře. V sedmé minutě měl při první přesilovce zápasu velkou možnost zvýšit Zackrisson, ale Jakub Kovář ho skvěle vychytal.

V 10. minutě ale prohrál Kundrátek ve středním pásmu osobní souboj s Klingbergem, puk sice získal záhy Radil, ale upadl a Eriksson Ek najížděl sám ze strany na Jakuba Kováře, jehož dokázal prostřelit. Počáteční elán v českém podání byl zcela pryč. V 15. minutě navíc fauloval Jelínek, jehož nedisciplinovanost potrestal už po 19 vteřinách Klingberg. Češi naopak vyšli ve své první početní výhodě naprázdno.

Kovářovy góly nestačily

Od druhé dvacetiminutovky se mezi tyče postavil Francouz. Češi dostali brzy možnost hrát další přesilovku, ale sami si ji hodně zkrátili špatným střídáním. Odpykat trest šel kapitán Kovář a pár vteřin poté, co naskočil zpátky na led, výstavní ranou z kruhu pro vhazování snížil.

Krátce po polovině zápasu mohl snížit na rozdíl jediného gólu Radil, jehož parádně našel Vondrka, ale Fasth předvedl ještě lepší zákrok a za pomoci lapačky stihl puk vytěsnit. Další šanci měl aktivní Kovář, když si vyjel z úhlu do palebné pozice před Fasthovo brankoviště, jenže švédský gólman byl v tomto případě úspěšnější.

Ve třetím dějství zahrozil jako první Radil, který jen těsně minul horní růžek Fasthovy branky, vzápětí se hra přelila na druhou stranu, kde jel sám na Francouze Zackrisson, ale pokusem o bekhendový blafák českého gólmana nepřelstil. Ani Francouz ale neudržel čisté konto - v 53. minutě ho parádně překonal Klingberg.

Kovář se pak sice ještě prosadil v přesilovce, ale na drama bylo už pozdě. Při české power play zpečetil výsledek vteřinu před koncem Rosén.