Češi šokují volejbalový svět: na MS rozdrtili olympijské šampiony 3:0

18:39aktualizováno  18:51
ANCONA - Volejbalisté se postarali o další překvapení na mistrovství světa v Itálii. Češi v dnešním prvním utkání v osmifinálové skupině L zaskočili Američany a olympijské vítěze z Pekingu 2008 porazili v Anconě 3:0 na sety. Výrazně se tak přiblížili k vytouženému postupu do elitní dvanáctky šampionátu. Ten si s určitostí zajistí, pokud v sobotu od 17:00 porazí Kamerun.

Česko - USA. foto: ČTK

Češi chtěli více využívat podání než v základní skupině. Sílu českého servisu demonstroval univerzál Štokr na začátku a jeho dvě esa poslala tým do vedení 5:3. Od té doby si udržovali aktivním útokem dirigovaným nahrávačem Ticháčkem a realizovaný od obou kůlů i středem náskok a set už po skvělém závěru nepustili.

DÁLE ČTĚTE

Češi rychle vedli na začátku druhé sady 2:0, ale Američané zlepšili útok a zastavovali i české výpady. Češi přidali chyby a poprvé v utkání prohrávali od dva body (6:8). Kouč Svoboda si vzal oddechový čas, přesto pak jeho tým prohrával o čtyři body. Jenomže přišla pětibodová šňůra a Češi srovnali krok.

Zaskočeného soupeře v koncovce nekompromisně dorazili a setbol využil riskantní smečí Štokr. Útok v euforii hrajícího českého týmu stále hrozil ze čtyř stran. Nejvíce bodoval Štokr, ale Američany trápili i smečaři Popelka s Pláteníkem a také blokaři Petr Konečný a Veselý. V obraně se volejbalisté opět překonávali, za zápas zkazili jen 15 míčů.

V třetím setu odskočili po vyrovnaném průběhu do vedení o tři body na 18:15. Stanley ještě potrápil český tým skvělým servisem, ale při prvním českém mečbolu poslal Rooney smeč vedle hřiště. O první překvapení se volejbalisté postarali již ve skupině, v které v závěrečném utkání porazili silné Bulhary 3:1 na sety.