Češi smutní. Hokejisté Pittsburghu slaví počtvrté zisk Stanley Cupu

4:45aktualizováno  9:38
SAN JOSE/PRAHA - Hokejisté Pittsburghu to dokázali. Po triumfech v letech 1991, 1992 a 2009 slaví počtvrté v historii zisk Stanley Cupu. V šestém zápase finále NHL totiž vyhráli v San Jose 3:1 a celou sérii pak ovládli v poměru 4:2. Po dvou letech tak na stříbrný pohár nedosáhl žádný z českých hokejistů. Na straně poražených byli Tomáš Hertl a Roman Polák.

Je konec. Hokejisté Pittsburghu se radují ze zisku Stanley Cupu. foto: Reuters

Zemřel Mr. Hockey. Gordie Howe podlehl v 88 letech dlouholeté nemoci

Popáté v sérii se ujali vedení Tučňáci, když se deváté minutě trefil v přesilové hře obránce Brian Dumoulin.

Ve 27. minutě sice vyrovnal nejproduktivnější hráč play off Logan Couture, o pouhých 79 vteřin později však rozhodl o výhře Pittsburghu další bek Kris Letang. Pojistku na výhru pak 62 sekund před koncem přidal gólem do prázdné brány Patric Hörnqvist.

Zápasu předcházela minuta ticha za oběti ozbrojeného útoku v Orlandu. Začátku druhé třetiny předcházela vzpomínka na zesnulou legendu NHL Gordieho Howea.

Kapitán Penguins Sidney Crosby přebral nejen jako první stříbrný pohár lorda Stanleyho, získal také Conn Smythe Trophy pro nejužitečnějšího hráče vyřazovacích bitev.

„Když se ohlédnete zpátky, už je to nějaká doba (od zisku posledního Stanley Cupu). V roce 2009, kdy jsme byli druhý rok po sobě ve finále, šlo o něco, u čeho měl člověk pocit, že by to mohla být každoroční záležitost, ale tak snadné to není,“ prohlásil Crosby.

„Je obtížné vyhrát jednou, natož dvakrát. Ale nám se to povedlo, což hovoří samo za sebe,“ doplnil jeden z pěti pamětníků minulého Stanley Cupu v týmu.

„Bylo neuvěřitelné, jak jsme dokázali odpovědět na ten inkasovaný gól. To bylo něco úžasného,“ uvedl obránce Pittsburghu Ian Cole.

Penguins diktovali hru, přiznal DeBoer

Pittsburgh nakonec vyhrál při celkovém skóre 15:12. O vyrovnanosti finále vypovídá i to, že 89 procent z odehraného času téměř 375 minut byl stav vyrovnaný nebo pouze s jednobrankovým vedením jednoho ze soupeřů.

„Snažil jsem se, co to šlo. Nemohl bych tady sedět s pocitem, že jsem na ledě nenechal všechno. Snažil jsem odvést maximum,“ prohlásil Couture.

Také Jevgenij Malkin se raduje z druhé triumfu s Pittsburghem.
Valná hromada v podání hokejistů Pittsburghu

„Pittsburgh zaslouží plné uznání. Myslím, že odehrál sakra dobré play off. Proti nám hrál svou hru mnohem delší pasáže, než se to podařilo nám. Penguins diktovali hru, začali rychleji než my. To je důvod, proč teď mají Stanley Cup,“ ocenil soupeře kouč poražených Peter DeBoer.

Finále NHL - 6. zápas:

San Jose Sharks - Pittsburgh Penguins 1:3 (0:1, 1:1, 0:1)

Branky a nahrávky: 27. Couture (M. Karlsson, Burns) - 9. Dumoulin (Schultz, Kunitz), 28. Letang (Crosby, Sheary), 59. Hörnqvist (Crosby). Rozhodčí: McCauley, Sutherland - Murphy, Racicot. Vyloučení: 2:2. Využití: 0:1. Střely na branku: 19:27. Diváci: 17.562. Konečný stav série: 2:4.

San Jose: M. Jones - Braun, Vlasic, Burns, P. Martin, Polák, Dillon - Pavelski, J. Thornton, Donskoi - M. Karlsson, Couture, Marleau - J. Ward, Tierney, Nieto - Wingels, Spaling, Zubrus. Trenér: Peter DeBoer.

Pittsburgh: M. Murray - Dumoulin, Letang, Määttä, Lovejoy, Cole, Schultz - Hörnqvist, Crosby, Sheary - Kunitz, Malkin, Rust - Hagelin, Bonino, Kessel - Kühnhackl, Cullen, Fehr. Trenér: Mike Sullivan.