Češi smetli Němce, ve čtvrtfinále čekají Američané

19:53aktualizováno  22:55
BRATISLAVA/PRAHA - Čeští hokejisté oslavili postup do čtvrtfinále jasnou výhrou 5:2 nad Německem a v klíčovém zápase 75. mistrovství světa se obhájci titulu utkají s výběrem USA. Jedinou kaňkou na jasném triumfu nad naším západním sousedem je předčasné odstoupení útočníků Petra Průchy a Martina Havláta ze zápasu. Prvně jmenovaný odešel do kabin po nastřelení kotouče do krku, druhý po problémech s levým ramenem. Oba by měli být pro čtvrtfinále v pořádku.

Radost českých hokejistů do německé sítě. foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Čeští hokejisté nastoupili do souboje s gólmanem Štěpánkem v brance a bez nejlepšího střelce Milana Michálka v sestavě svižně a první pětka v čele s Jágrem hned při první střídání zamkla Němce před Endrasem. Zámek skončil až v okamžiku, kdy se za německým brankářem rozsvítilo červené světlo poté, co si jeden z beků srazil Plekancovo nahození do vlastní branky.

Jenže Němci s odpovědí nečekali dlouho - hned po rozehrání se pustili do ofenzivy a Tripp v čase 1:49 vyrovnal na 1:1. Hra se po rychlém úvodu uklidnila, nejvíce prostoru a šancí si dokázala vypracovat první pětka vedená Jágrem, ale gólově se urodilo až v 11. minutě, kdy další nahození do mlýnice před Endrase od Frolíka skončilo díky německému bekovi v síti - 2:1.

DÁLE K TÉMATU

Češi i nadále měli navrch, z pohody je nevyvedlo ani vyloučení Jágra, další gól ale nepřidali. Přestože hned po návratu hvězdné osmašedesátky měl blázko ke gólu Červenka a hned po něm Rachůnek. Endras ale odolal.

VYJÁDŘENÍ DOKTORA KE ZRANĚNÍ PRŮCHY A HAVLÁTA

"Oba odjeli do nemocnice na magnetickou rezonanci. Průcha má podlitinu na krku, špatně se mu na střídačce polykalo a dýchalo, ale měl by být v pořádku. Havlát má pohmožděné rameno, bolestivé zepředu i zezadu, ale také nic vážného," doktor českého týmu Holibka.

"Průcha dostal pukem do krku, ale je v pořádku. Havlát má naražené rameno, ale i on snad do čtvrtfinále nastoupí," řekl ke zraněním asistent trenéra Paleček.

"Rachna-kachna" se ale dočkala ve druhé třetině a opět to parádně letělo. Jágr připravil přes celé pásmo v přesilovce palebnou pozici kapitánovi ruské Jaroslavle a Rachůnek prostřelil ve 23. minutě Endrase potřetí (a tentokrát bez pomoci německých beků). Češi se ještě více uvolnili a následující minuty tempo výrazně polevilo, jako kdyby Němci zápas tak trochu zabalili.

Hadamczikovi svěřenci se hokejem náramně bavili - důkazem budiž pátá branka, kdy po krásném kolotoči a ťukesu druhé pětky po ose Havlát-Průcha-Eliáš posledně jmenovaný zavěsil (s pomocí Endrase) pohodlně do prázdné branky. Ještě před Eliášovým gólem se v další přesilovce prosadil po sražené Jágrově střele Plekanec. Češi ovládli druhou třetinu 3:0 a ta poslední se tak bude dohrávala jen z povinnosti.

Tripp vyrovnává na 1:1.

Bohužel pro český výběr ji nedokončili další dva hráči. Nejprve zasáhla střela německého beka z bezprostřední blízkosti do krku Petra Průchu, v závěru duelu odstoupil s pochroumaným levým ramenem i člen nejúdernější české letky na MS Martin Havlát. Na postupu Hadamczikových svěřenců do čtvrtfinále z první pozice a jedenácté české výhře na MS v řadě již nic nemohla změnit ani branka Greilingera.

Češi se v boji o semifinále utkají ve středu od 16:15 hodin s Američany, další dvojice tvoří Finsko s Norskem, Švédsko s Německem a díky výhře 3:2 v posledním souboji právě s Tre Kronor si vylosovali Kanaďané do čtvrtfinále v repríze olympijského duelu ve stejné fázi turnaje Rusko.

PONDĚLNÍ VÝSLEDKY NA MS V LEDNÍM HOKEJI

Osmifinálová skupina E v Bratislavě:
Česká republika - Německo 5:2 (2:1, 3:0, 0:1)
Branky a nahrávky: 1. Plekanec (Jágr), 11. Frolík (Novotný, Hubáček), 23. Rachůnek (Jágr, Červenka), 36. Plekanec (Jágr, Červenka), 37. Eliáš (Průcha, Havlát) - 2. Tripp (Lavallee, Hördler), 59. Greilinger (Barta, Kreutzer). Rozhodčí: Baluška (SR), Persson (Švéd.) - Arm (Švýc.), Děďulja (Běl.). Vyloučení: 4:5. Využití: 2:1. Diváci: 9305.

Česká republika: Štěpánek - K. Rachůnek, Z. Michálek, Židlický, Škoula, Krajíček, Čáslava, Němec - Jágr, Plekanec, Červenka - Havlát, Eliáš, Průcha - Voráček, Marek, Rolinek - Frolík, Novotný, Hubáček. Trenéři: Alois Hadamczik a Josef Paleček.

Německo: Endras - Krueger, Dietrich, Braun, Holzer, Lavallee, Hördler, Reul, N. Goc - Wolf, Hospelt, Rankel - Ullmann, P. Reimer, Müller - Barta, Kreutzer, Greilinger - Gogulla, Tripp, Schütz. Trenér: Uwe Krupp.

Osmifinálová skupina F (Košice):
Kanada - Švédsko 3:2 (2:1, 0:1, 1:0)
Branky a nahrávky: 2. Neal (Spezza), 14. Tavares (Skinner, Stewart), 53. Nash (Burns, Neal) - 4. Petrasek (Gunnarsson, Pääjärvi-Svensson), 31. Tedenby (Silfverberg, Krüger). Rozhodčí: Piechaczek (Něm.), Partanen - Terho (oba Fin.), Gebauer (ČR). Vyloučení: 7:8. Využití: 1:2. Diváci: 7633.