Češi si na úvod přípravy zastříleli. Maltu deklasovali 6:0

Petr Čech

20:00
KRAMZACH - Čeští fotbalisté v prvním testu před mistrovstvím Evropy jasně zvítězili. V rámci soustředění v Rakousku porazili Maltu 6:0, góly rozdělily rovnoměrně do obou poločasů. Ve středu prvního června nastoupí v Innsbrucku proti Rusku, což bude mnohem těžší zápas.

Češi oslavují branku foto: ČTK

Nabízeli se jim z Anglie, ale Češi je odmítli. Proč hrají fotbalisté s Maltou?

Souboj v tyrolském Kufsteinu přinesl jen pozitivní zprávy.

Kapitán Rosický po vyléčení vleklého zranění nastoupil za reprezentaci po roce a byl ze všech nejlepší.

Petr Čech nastoupil ke 119. utkání za národní mužstvo, čímž o jeden start překonal dosavadního rekordmana Karla Poborského.

Dvacetiletý Schick prožil reprezentační premiéru.

A český tým poprvé pod trenérem Vrbou neinkasoval, v jubilejním dvacátém mezistátním utkání.

Byl to snad nejjednodušší zápas proti Maltě v historii. V minulosti kousavý nepříjemný soupeř nezlobil. Nevystřelil na bránu ani vedle, nekopal roh, byl naprosto neškodný.

Česko - Malta 6:0

Branky: 15. Plašil, 22. Škoda, 40. Hubník, 74. Lafata, 81. Necid, 90. Schick. Rozhodčí: Ouschan (Rak.). Bez ŽK. Diváci: 1000.

Česko: Čech (46. Koubek) - Kadeřábek (65. Mareček), Sivok, Hubník, Limberský (46. Gebre Selassie) - Pavelka (65. Kolář), Plašil (46. Darida) - Šural (46. Skalák), Rosický (65. Schick), Krejčí (46. Lafata) - Škoda (46. Necid). Trenér: Vrba.

Malta: Bonello (88. Haber) - Attard (46. Camilleri), Agius, Baldacchino, Z. Muscat, Failla (75. Camenzuli) - Kristensen (46. P. Fenech), Gambin (74. Cremona), Sciberras (90. Pisani), Briffa (62. R. Muscat) - Effiong (46. Mifsud). Trenér: Ghedin.

Hrálo na perfektním trávníku, kulisy vytvořil skromný stadion s jedinou tribunou a tartanovou dráhou kolem hřiště. Sice při státních hymnách občas vynechávaly reproduktory, ale to snad nikomu vadit nemohlo. Okolní alpské vrcholy zadržely blížící se bouřkové mraky, přesto po přestávce vydatně sprchlo.

Čechům stačilo tréninkové tempo, aby si s protivníkem s lehkostí pohráli. Byl to od nich svěží výkon, především v prvním poločase spousta pohledných kombinací na jeden dotyk. Vděčné publikum, které tvořilo kolem tisíce diváků, nešetřilo potleskem.

Účastník Eura jednomu z evropských outsiderů téměř nepůjčoval míč. Hru řídil uzdravený kapitán Rosický, spoluhráče dirigoval, přesně přihrával, předvedl i jeden dlouhý sprint středem pole.

Čechům pomohl i rychlý gól Plašila v 15. minutě. Střední záložník Bordeaux napřáhl z víc než dvaceti metrů, krásná střela, lehce tečovaná, se odrazila od tyče do brány.

Víc akcí se dařilo levé straně, kde si vyhověli Krejčí s Limberským. Po jejich vzorné spolupráci se trefil z malého vápna Škoda. Třetí gól přidal po standardce stoper Hubník, který za reprezentaci hrál téměř po čtyřech letech.

První test před mistrovstvím Evropy měl fotbalistům posloužit pro rozehrání, většina z nich hrála zápas naposled před dvěma týdny. Většina odvedla standardní spolehlivý výkon, na Šuralovi bylo poznat, že nehrál víc než měsíc, v němž marodil s kotníkem.

Do druhé půle trenér Vrba vystřídal šest hráčů, po hodině hry tam poslal další tři. Obraz hry se nezměnil, i dál měli Češi šance, ale ty dlouho neproměňovali. Až v 74. minutě se to povedlo Lafatovi, po závaru byl na správném místě jako vždycky. Poté se zblízka prosadili ještě Necid a Schick.

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...