Češi se třásli, Lotyšsko porazili až v prodloužení. Jágr nedohrál

3:55aktualizováno  9:08
VANCOUVER/PRAHA - Nečekané a nechtěné drama prožili čeští hokejisté v osmifinále hokejového turnaje na olympijských hrách ve Vancouveru. Svěřenci kouče Růžičky rychle vedli nad Lotyšskem 2:0, jenže poté odstoupil hvězdný Jágr a soupeř začal kousat. Zápas nakonec zlomil Krejčí až v prodloužení a poslal Česko do čtvrtfinále proti Finsku.

Rozhodující moment - Krejčího branka. foto: Reuters

Grafika vyřazovacích bojů na olympijském turnaji ve Vancouveru.

Lotyšsko, které mělo být lehkým protivníkem, v poslední třetině vyrovnalo a osmifinálová bitva musela jít do prodloužení. V něm rozhodl nejlepší český hráč David Krejčí, který svou střelou rozplakal lotyšského hrdinu v masce Edgara Masalskise.

Čtěte dále

S mírnými obavami vstupovali čeští hokejisté do osmifinálového duelu s Lotyšskem. To sice Jágr a spol. ve skupině porazili 5:2, ale výkon nebyl úplně ideální. V malé UBC Thunderbird Aréně, která byla navíc zaplněna z poloviny své kapacity sedmi tisíc míst, však úvodních čtyřicet minut drama neslibovalo.

VANCOUVER ON-LINE

Zpřeházené pětky po ne příliš povedených zápasech s Lotyšskem (5:2) a Ruskem (2:4) vtrhly do zápasu jako uragán. V páté minutě ještě faul lotyšského útočníka na obránce Blaťáka prošel, následně zahákoval před Masalskisem Eliáše Pujacs a Češi nabídnutou výhodu využili.

Od modré několikrát pálil Kuba, jeho poslední projektil tečoval Rolinek a bylo to 1:0. Poté párkrát zahrozili také Lotyši, jmenovitě Rekis a Daugavinš, vzpomínky na první vzájemný duel ale brzo zažehnal Fleischmann. Tomu nabil do šance Krejčí, poté co puk vybojoval Červenka, a pro útočníka Washingtonu nebyl problém skórovat.

Vašíček bojuje o puk se Skrastinsem.

O několik okamžiků později zazvonila o tyč Čajánkova střela a koncert českých šancí zakončil aktivní Červenka. Lotyši dostali v závěru první třetiny šanci hrát přesilovku, ale také v ní působili odevzdaným a bezradným dojmem. Téměř celou ji s pukem na holi totiž odehráli Češi.

Do druhé třetiny vstoupili lépe Češi, na úvod hráli přesilovku, jenže následně se karta otočila. Také díky dvojnásobné, třiadevadesát sekund dlouhé přesilovce. V ní čaroval Tomáš Vokoun. Cipulisovu (s pomocí Eliáše) dorážku zastavil neskutečným rozštěpem bruslí na brankové čáře. Hlavní sudí se sice šli poradit k videu, verdikt byl ale jasný.

Zraněný Masalkis.

V té době ale již chyběl na střídačce Jaromír Jágr. Ten odstoupil s bolestmi krku a hlavy jako následek pondělního tvrdého hitu Alexandera Ovečkina.

ČTVRTFINÁLE

Středa 21:30: USA - Švýcarsko
Čtvrtek 01:30: Kanada - Rusko
Čtvrtek 04:00: Česko - Finsko - SLEDUJTE ON-LINE ZDE!
Čtvrtek 06:00: Švédsko - Slovensko

Podle všeho je ohrožena i jeho případná čtvrtfinálová účast. Češi i bez svého vůdce několikrát nebezpečně prověřili Masalskise, ten jim do dvou šancí sám pomohl špatnou hrou holí.

Ve 33. minutě jej trefil do krku Plekanec a Masalskis musel být ošetřován. Tento moment, ale i odchod české osmašedesátky, jakoby vlil energii do žil soupeři. Závěr druhé části sice patřil Čechům, ti ale následně začali od úvodu třetí části ztrácet půdu pod nohami. Stále sice byli Růžičkovi svěřenci výrazně střelecky aktivnější, Masalskis ale svou branku zaklel.

Nepomohli ani přesilovky, nic. Propálil brankáře Rigy nedokázali postupně Krejčí, Plekanec, Židlický a Vašíček. Přestože na ně mnohdy zívala poloprázdná lotyšská klec. A jak už to tak bývá, přišel trest. V 52. minutě se dostal k puku před naší brankou Niživijs a bylo sníženo. O pět minut byla pohroma dokonána, když vyrovnal dorážkou aktivní Redlihs.

Krisjanis Redlihs a Josef Vašíček.

V poslední minutě trefil Plekanec tyč, Masalskis měl opět štěstí. Ani 48 střel oproti 24 soupeře nestačilo Čechům k vítězství. Zápas tak vstoupil do nevyzpytatelného prodloužení. V něm nejprve se štěstím uchránil od pohromy Růžičkův tým Vokoun, aby v 65. minutě rozhodl nejlepší český hráč David Krejčí. Najel si na nahrávku Fleischmanna a mezi betony odčaroval kouzlo Masalskise.

Český výběr tak v noci ze středy na čtvrtek, ve stejnou dobu i na stejném místě, nastoupí ve čtvrtfinále proti Finsku. Lotyši jsou po statečném výkonu vyřazeni, což smutný hrdina Masalskis oplakal. Jaromír Jágr by podle pozápasových informací neměl ve čtvrtfinále chybět - VÍCE ZDE!

OSMIFINÁLE HOKEJOVÉHO TURNAJE

Česko - Lotyšsko 3:2 v prodl. (2:0, 0:0, 0:2 - 1:0)
Branky a nahrávky: 6. Rolinek (Kuba, Havlát), 12. Fleischmann (Krejčí, Červenka), 66. Krejčí (Fleischmann) - 53. Cipulis (Niživijs, K. Redlihs), 57. M. Redlihs (Berzinš, Darzinš). Rozhodčí: McCreary (Kan.), Reiber (Švýc.) - Novák (SR), Winnekens (Něm.). Vyloučení: 5:5. Využití: 1:1. Diváci: 5448.

Česko: Vokoun - Židlický, Kuba, Polák, T. Kaberle, Hejda, Kubina, Z. Michálek, Blaťák - Erat, Plekanec, Eliáš - Jágr, Čajánek, M. Michálek - Červenka, Krejčí, Fleischmann - Havlát, Vašíček, Rolinek. Trenéři: Vladimír Růžička, Josef Jandač a Ondřej Weissmann.

Lotyšsko: Masalskis - K. Redlihs, Skrastinš, Rekis, Pujacs, Bartulis, Sotnieks, Lavinš - Ankipans, Sprukts, Karsums - Cipulis, Vasiljevs, Niživijs - M. Redlihs, Berzinš, Darzinš - Širokovs, Meija, Daugavinš. Trenér: Olegs Znaroks.