Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří

Češi se prali. A nakonec zvítězili

11:28
MOSKVA - Nechtěné drama okořeněné hromadnou pěstní bitkou prožili čeští hokejisté na mistrovství světa v Moskvě. Těsné vítězství nad Američany strhl na českou stranu v samém závěru Bednář.

Jaroslav Bednář (vpravo) se raduje z vítězného gólu. foto: ČTK

Strhující třetí třetina nadchla skoro zaplněnou halu v Mytišči, která podporovala české barvy. Zarputilí Američané, první těžký soupeř na šampionátu, české borce pořádně pozlobil.

„Pro mě je hrozně cenné, že se tým nepoložil a dokázali jsme dát vítězný gól,“ pochvaloval si reprezentační trenér Alois Hadamczik.

Jeho svěřenci totiž ještě sedm minut před koncem vedli 3:1. Jenže na konci 54. minuty snížil v oslabení zapomenutý Ballard. „To byla největší chyba,“ uznal Hadamczik. Američané začali kolem vynikajícího Čechmánka kroužit jako vosy a v přesilovce o dvě minuty později srovnali. Jenže premiérové prodloužení v základní skupině MS odmítl Bednář, který 68 vteřin před koncem vybojoval puk, vyměnil si ho s Markem a zblízka a se štěstím protlačil kotouč do sítě.

„Ani jsem to nijak neprožíval, že to byl můj první gól na šampionátu,“ tvrdil Bednář.
„Viděl jsem ho, jak najíždí a má na chvíli volnou hůl,“ prohlásil Jan Marek, jenž chytrou nahrávkou gól "udělal". Stejně báječně připravil i třetí branku pro Tenkráta.

Američanům nepomohla ani hra bez brankáře. Po ceremoniálu navztekaně odsupěli do kabiny.

Emoce na ledě vybuchly na začátku třetí třetiny, kdy Američané dotahovali náskok 2:1. Po závaru před Čechmánkem se strhla pořádná mela, kdy se servali všichni hráči na ledě.

Jako rozzuřený býk se na Američany vrhl šestatřicetiletý Čechmánek, který pěstmi oplácel sekání soupeřových útočníků. Několik ran si vyměnili Šmíd se Stempniakem.

Šmíd: Snažil jsem se bránit Čechmánka
„Už jsem s ním měl konflikt v Kanadě. Američané na nás pokřikovali celý zápas,“ vysvětloval urostlý benjamínek české sestavy. „Snažil jsem se bránit Čechmánka,“ pokrčil rameny.

Šmíd a Stempniak dostali trest do konce zápasu. „Na tribuně to pak byly hrozné nervy,“ ulevil si mladý bek. Součet dalších pěti dvouminutových postihů vyústil v americkou přesilovku, v níž obrovskou šanci zahodil útočník Erik Cole.

Češi, kteří hráli bez Čajánka, jenž má bolavá záda, vyhráli základní skupinu a do další fáze turnaje jdou se šesti body.

Výsledek:
Česko - USA 4:3

Branky a nahrávky: 17. Čáslava (J. Hlinka, Výborný), 35. Irgl (Plekanec, Olesz), 48. Tenkrát (Marek), 59. Bednář (Marek) - 25. R. Suter (Stempniak, Kessel), 54. LaRose (Ballard), 56. Hutchinson (R. Suter, Kessel). Rozhodčí: Bulanov (Rus.) - Fonselius (Fin.), Karlberg (Švéd.).
Vyloučení: 10:8, navíc Šmíd - Stempniak oba 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:2. V oslabení: 0:1. Diváci: 6100. Třetiny: 1:0, 1:1, 2:2.

Česko: Čechmánek - Židlický, Čáslava, Michálek, Barinka, Hamr, Šmíd, Platil - P. Sýkora, Výborný, J. Hlinka - Irgl, Plekanec, Olesz - Bednář, Marek, Tenkrát - Balaštík, Novotný, Hubáček.
USA: Grahame - Pothier, Ballard, Greene, R. Suter, E. Johnson, Alberts, Hutchinson, J. Johnson - Clark, P. Stastny, Cole - Backes, Stempniak, Arnason - Bochenski, Hall, Kessel - Petersen, LaRose, Davis.