Češi se od hvězdné sborné otloukat nenechali, přesto padli v Petrohradu 3:4

18:25aktualizováno  21:30
PRAHA - Čeští hokejisté byli pasováni na největšího outsidera blížícího se Světového poháru, první přípravu na ledě našlapaného Ruska s hvězdným Ovečkinem v čele ale zvládli se vztyčenou hlavou. Jandačova parta rychle vedla, poté dokázala dvakrát umazat dvoubrankové manko, aby nakonec padla 3:4. Odveta se hraje v sobotu v Praze.

Rusové se radují. foto: ČTK/AP

Voráček a Orlov v přípravě na Světový pohár.
Vladimir Tarasenko před Petrem Mrázkem.

Čeští „otloukánci“ předvedli skvělý nástup do utkání. Už po pár sekundách trefili tyč a ve 4. minutě otevřel dělovkou od modré skóre Kempný. A i poté hráli svěřenci kouče Josefa Jandača s domácím favoritem v první třetině vyrovnanou partii.

Rusko - ČR 4:3 (1:1, 2:0, 1:2)

(přípravný zápas hokejistů v Petrohradu před Světovým pohárem)

Branky a nahrávky: 19. Panarin (Šipačov, Dadonov), 26. Tarasenko (Kučerov, Markov), 29. Kučerov (Marčenko, Orlov), 49. Dadonov (Panarin, Šipačov) - 4. Kempný (Sobotka, M. Michálek), 47. Hanzal (Hemský, Kempný), 58. Plekanec (Polák, Palát). Rozhodčí: Dwyer (Kan.), Olenin - Lazarev (oba Rus.), Cormier (Kan.). Vyloučení: 5:6. Využití: 1:1. Diváci: 6311.

Rusko: Bobrovskij - Zajcev, Orlov, Markov, Nestěrov, Marčenko, Kulikov - Kučerov, Kuzněcov, Ovečkin - Tarasenko, Malkin, Kuljomin - Dadonov, Šipačov, Panarin - Namestnikov, Dacjuk, Tělegin. Trenéři: Oleg Znarok, Igor Nikitin, Harijs Vitolinš a Ilja Vorobjov.

ČR: Mrázek - Šustr, Nakládal, Z. Michálek, Jordán, Polák, Kempný - J. Voráček, Plekanec, Birner - Palát, Hanzal, Pastrňák - Hemský, Faksa, Michael Frolík - Jaškin, Sobotka, M. Michálek. Trenéři: Josef Jandač, Jiří Kalous, Václav Prospal a Jaroslav Špaček.

Že se hvězdného výběru soupeře nebojí, ukázali hosté - konkrétně Jakub Voráček - v osmé minutě, když si před Bobrovským „zatančil“ s urostlým Dmitrijem Orlovem. I nadále se hrál vyrovnaný duel a šance přibývaly na obou stranách. Až do devatenácté minuty ale brankáři odolávali.

91 sekund před sirénou ale vyrovnal Panarin, který krásnou střelou zápěstím z mezikruží dokončil akci parťáka Šipačjova. A jelikož se v čase 19:58 neprosadil tváří v tvář Mrázkovi Dacjuk, šlo se poprvé do kabin za zaslouženého stavu 1:1.

Češi vstoupili aktivně i do druhé třetiny a jako první musel ukázat svoji umění Bobrovskij. Jenže poté začala dlouhá pasáž hry, ve které se hrálo vlastně výhradně při nepravidelném počtu hráčů na ledě. Povětšinou ale putovali na trestnou svěřenci kouče Josefa Jandače.

A Rusové trestali. Ve 26. minutě se při trestu Jaškina trefil parádně zápěstím pod víko Tarasenko. Domácí se sice následně dostali pod tlak elitních formací českého celku, jenže ve 29. minutě trefil Marčenko od modré tyč, kotouč se odrazil na hokejku Kučerova a ten už věděl, co s ním - 3:1.

Útočník Sobotka odjel po úderu do ramena na vyšetření

V polovině zápasu proti Rusku se zranil útočník Vladimír Sobotka. Po úderu do pravého ramena odjel na vyšetření do nemocnice. Zranění by však nemělo být vážné a trenéři věří, že do zápasů SP zasáhne.

„Je tam zranění v horní části těla. 'Sob' byl na rentgenu, ale nemá tam nic zlomeného. Zítra se na něj podívá Pavel Kolář a věříme, že ty prognózy jsou takové, že by se mohl do turnaje vrátit,“ řekl kouč Josef Jandač.

Centr čtvrté formace odstoupil po zákroku obránce Nikity Zajceva z ledu a do hry se už nevrátil. Sobotka před zraněním strávil na ledě osm minut a 16 vteřin a ve čtvrté minutě přihrál na úvodní gól utkání Michalu Kempnému

Hosté ale ani tentokrát nesložili zbraně a ve 47. minutě to bylo opět o gól. Nahození Hanzala do brankoviště si srazil bruslí do vlastní sítě ruský obránce. Přesně o dvě minuty později ale poslal sbornou do dvoubrankového náskoku Dadonov - 4:2.

Když už to pomalu vypadalo na poklidné vítězství domácího favorita, snížil v čase 57:13 Plekanec, který vyburcoval své spolubojovníky k obrovskému tlaku. Nejdříve ještě musel v předposlední minutě znovu vychytat Dacjuka tváří v tvář Mrázek, hned z protiútoku byl Plekanec po kombinaci s Voráčkem blízko vyrovnání.

V závěrečných šedesáti vteřinách zavřeli Češi při power-play soupeře do jeho obranného pásma, dostali se do několika závarů, vyrovnání se ale nakonec nedočkali. Přesto mohli opouštět hosté petrohradský hrad se vztyčenou hlavou.

Finsko - Švédsko 3:2 v prodl. (0:0, 1:1, 1:1 - 1:0)

(přípravný zápas před Světovým pohárem v hokeji, Helsinky)

Branky a nahrávky: 35. Barkov, 56. Mikael Granlund (M. Koivu), 65. Määttä (Barkov) - 36. L. Eriksson (D. Sedin, Hedman), 50. Söderberg. Rozhodčí: Furlatt (Kan.), Salonen - Suominen (oba Fin.), Miller (Kan.). Vyloučení: 3:7. Využití: 1:0. Diváci: 11.634.

Finsko: Rinne - Ristolainen, Määttä, Vatanen, Jokipakka, Lindell, Pokka - Laine, Barkov, Jokinen - Mikael Granlund, M. Koivu, Donskoi - Teräväinen, Filppula, Lehterä - Komarov, Haula, Korpikoski. Trenér: Lauri Marjamäki.

Švédsko: Markström (32. Enroth) - Ekholm, Karlsson, Hedman, Stralman, Ekman-Larsson, Hjalmarsson - D. Sedin, H. Sedin, L. Eriksson - Forsberg, Bäckström, Hörnqvist - Hagelin, Krüger, Silfverberg - Landeskog, Söderberg, Rakell. Trenér: Rikard Grönborg.