Češi rozdrtili Dány 6:0 a mají jisté osmifinále

15:50aktualizováno  21:12
BRATISLAVA/PRAHA - Čeští hokejisté zvládli i druhý duel na 75. mistrovství světa. Překvapení loňského šampionátu z Dánska rozdrtili svěřenci Aloise Hadamczika 6:0. O výsledku rozhodla druhou třetinu, kterou Češi vyhráli 4:0. V posledním zápase v základní skupině se Jágr a spol. utkají ve středu s Finy. On-line reportáž sledujte na Lidovky.cz od 19:50 hodin.

Česká lavička slaví jednu ze šesti branek v dánské síti. foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Výběr Suomi Dánům vrátil porážku i s úroky v sobotu, když vyhrál 5:1. Za český tým již nastoupí útočník Tomáš Plekanec i obránce Zbyněk Michálek. Naopak šampionát již skončil pro beka Radka Martínka, kterého v prvním zápase ostře fauloval Arturs Kulda.

DÁLE K TÉMATU

"Hlavně dát rychlý gól," modlil se před střetnutí s Dánskem elitní centr českého výběru Tomáš Plekanec. A Češi první úkol splnili na jedničku. Ve třetí minutě do rozhozené dánské obrany vlétl Frolík, zvolil samostatné zakončení a forhendovou kličkou zavěsil pod horní tyč.

Češi měli i nadále navrch, ale šance Marka ani závar Rolinkovy řady další gólovou radost většině fanoušků v zaplněné Orange Aréně nepřinesly. Postupně se začali tlačit před Pavelce i Dánové a Jacobsen v 8. minutě trefil tyč české branky. Dánům následně pomohla i přesilová hra (jediná v první třetině).

Český brankář se ale zaskočit střelbou z mezikruží nenechal. A když se následně neujala ani šance Eliáše, skončila první třetina hubeným českým vedením 1:0. Hadamczikovi svěřenci se trápili i v úvodu druhé třetiny a soupeř dokonce dostal šanci hrát téměř dvouminutovou přesilovku 5 na 3. Jenže ji nevyužil a jako by tím české hokejisty nabudil.

Česko - Dánsko (Frolík střílí branku).

Dvakrát si najeli Marek a po něm Plekanec do náznaku brejku, ale šance nevyužili. Dvě varování Dánům nestačila a potřetí po stejné akci udeřilo - Židlického pas zužitkoval Milan Michálek. Hned vzápětí šli seveřané do čtyř a tentýž hráč po krásných přihrávkách Havláta a Eliáše zvýšil na 3:0.

Hra soupeře se rozpadla a rozjetí šampioni přidali další dvě branky z holí Frolíka (v jeho případě spíše boku, kterým tečoval nahození Čáslavy) a Plekance. Dánové se do konce druhé třetiny nevzpamatovali, když ale zahodil Eliáš trestné střílení, šlo se do kabin po čtyřiceti minutách za stavu 5:0.

Česko - Dánsko (Češi slaví).

Poslední třetina se již dohrávala pouze z povinnosti. Ani jeden ze soupeřů se příliš do ofenzivy nehnal. Dánové se nedokázali prosadil ani z dalších přesilových her, naopak šestý český gól přidal v 57. minutě Průcha po krásné přihrávce Frolíka.

Český brankář Ondřej Pavelec si připsal v sedmém reprezentačním startu (třetím na MS) první nulu v dresu s lvíčkem na prsou. Ve středu čekají na Hadamczikovy svěřence hokejisté Finska. V duelu, který vám přineseme od 19:50 v podrobné on-line reportáži, půjde českému týmu o to, s kolika body postoupí do osmifinálové skupiny.

75. MISTROVSTVÍ SVĚTA - ZÁKLADNÍ SKUPINY

Česká republika - Dánsko 6:0 (1:0, 4:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 3. Frolík (Hubáček, Z. Michálek), 32. M. Michálek (Židlický), 34. M. Michálek (Havlát, Eliáš), 35. Frolík (Čáslava, Novotný), 35. Plekanec (Červenka), 57. Průcha (Frolík). Rozhodčí: Olenin (Rus.), Reiber (Švýc.) - Carlson (Kan.), Hollenstein (Rak.). Vyloučení: 6:2. Využití: 1:0. Diváci: 9200.

Česká republika: Pavelec - K. Rachůnek, Z. Michálek, Židlický, Škoula, Krajíček, Čáslava - Jágr, Plekanec, Červenka - Havlát, Eliáš, M. Michálek - Voráček, Marek, Rolinek - Frolík, Novotný, Hubáček, od 41. navíc Průcha. Trenéři: Alois Hadamczik a Josef Paleček.

Dánsko: Galbraith - D. Nielsen, Lassen, K. Jensen, J. Jensen I, Hersby, Mads Boedker, Eskesen - Starkov, Green, Hardt - J. Jensen II, Jakobsen, Madsen - Staal, Mikkel Boedker, Christensen - Degn, Dresler, Poulsen - Storm. Trenér: Per Bäckman.