Češi režírovali kanonádu Rangers

9:46
NEW YORK - Povánoční forma neopouští českého útočníka Jaromíra Jágra. Kapitán hokejistů New Yorku Rangers v utkání na ledě Toronta dovedl svůj tým k vítězství 6:1, když vstřelil gól, na další tři přihrál a navázal tak na dvě trefy ze středečního zápasu s Carolinou.

Podobné projevy radosti byly v posledních zápasech pro Jaromíra Jágra vzácností. foto: Jim McIsaac AFP

Střelecké probuzení prožil v utkání Petr Průcha, který dvakrát skóroval v přesilové hře, gólem a asistencí se na kanonádě podílel také Martin Straka. Všichni tři Češi byli vyhlášeni hvězdami večera.

Zejména Průcha, který se v předchozích 36 zápasech sezony trefil jen dvakrát, měl po utkání ohromnou radost. Předtím nedal gól v 17 střetnutích za sebou. "Na gól jsem čekal hodně dlouho. Je to jako zázrak," zářil štěstím. "Když jsem se nemohl takovou dobu prosadit, moje sebevědomí šlo dolů. Snad jsem si ho dnes zase zvýšil a už mi to tam začne padat," dodal Průcha.

Domácí Maple Leafs doplatili na velkou nedisciplinovanost, Rangers potrestali pět jejich vyloučení. "Poprvé po nějakých deseti zápasech nám konečně vyšly přesilovky," radoval se Jágr, který měl prsty ve čtyřech využitých početních výhodách. "Přesilové hry nám dneska vyhrály zápas," doplnil Jágr, který si v posledních šesti zápasech připsal tři góly a osm asistencí.

Ovečkin potěšil rodiče
Další povedený výkon předvedl v dresu San Jose také útočník Milan Michálek, jenž dvěma přihrávkami pomohl k výhře Sharks v Nashvillu 5:2 a zámořští novináři ho zvolili nejlepším hráčem utkání. Z uplynulých tří zápasů má Michálek bilanci tři góly a dvě asistence, přičemž Žraloci třikrát vyhráli.

V Nashvillu byl Michálek jedním ze strůjců obratu, když za nepříznivého stavu 1:2 připravil pro své spoluhráče dva góly. "Při zápasech na hřištích soupeřů je důležitá trpělivost a my jsme dnes trpělivě čekali na šanci, která přišla," řekl Michálkův spoluhráč Marcel Goc, autor prvního gólu. Kouč Nashvillu Barry Trotz po utkání kritizoval brankáře Chrise Masona, který v třetí třetině pustil z deseti střel tři góly. "Nezachytal tak, jak bychom potřebovali," řekl Trotz. "Ale nemůžeme prohru vyčítat jen jemu, vinu nesou všichni. Každý se musí zlepšit."

Rekordní čtrnáctigólovou přestřelku předvedli fanouškům v Ottawě místní Senators v souboji s Washingtonem. Domácí diváci z ní ale nakonec radost neměli, hostující Capitals totiž triumfovali 8:6. K neudržení byl především Alexandr Ovečkin, který vstřelil čtyři góly a na jeden přihrál. V dresu Ottawy se blýskl hattrickem Mike Fisher.

"Cítil jsem se dnes opravdu skvěle. Na zápase se byli podívat rodiče, kteří přiletěli z Moskvy. Mám ohromnou radost, že se mi utkání takhle povedlo," jásal Ovečkin.

Nebýt přítomnosti otce s matkou, možná by ruský mladík do utkání vůbec nenastoupil. Z minulého duelu s Pittsburghem si totiž odnesl tržnou ránu na noze, kterou mu museli lékaři zašít. "Jo, hrát s tím nebylo příjemné. Trochu to bolí, ale bude to v pořádku," řekl Ovečkin.

"Já obdivuji, že nastoupil," podotkl brankář Capitals Olaf Kölzig. "Kdybyste tu jeho rozseknutou nohu viděli před zápasem, ptali byste se ho, jestli to s tím, že bude hrát, myslí opravdu vážně. Má kuráž a dnes to byla jeho show," uznal Kölzig.

Jinak ale německý veterán v brance Washingtonu ze zápasu moc nadšený nebyl. Jeho tým vedl už 4:1 a 5:2, ale v průběhu třetí třetiny domácí snížili na rozdíl jediného gólu a těsný stav vydržel až do poslední minuty, než Ovečkin přidal pojistku v podobě osmého gólu do prázdné branky.

"Televizním stanicím určitě stoupla sledovanost a jsem si jistý, že fanoušci, kteří byli v hale, nelitovali utracených peněz za lístky. Ale já už jsem na takovéhle duely asi moc starý. Ještě pár takových a donutí mě to ukončit kariéru dřív, než bych chtěl," řekl Kölzig v nadsázce.

Detroit znovu zvítězil
Obránce Rostislav Klesla svým čtvrtým gólem v sezoně pomohl Columbusu k výhře 4:1 nad Carolinou. Klesla zařídil druhou a tedy vítěznou branku Blue Jackets, když v 27. minutě trefou v přesilové hře zvýšil vedení domácích na 2:0.

Hrdinou večera se stal Nikolaj Žerděv, který se podílel na všech čtyřech gólech Columbusu: dva vstřelil a na stejný počet přihrál. Talent původem z Ukrajiny byl v loňské nepříliš vydařené sezoně terčem spousty přestupových spekulací, letos se ale pod vedením kouče Kena Hitchcocka zase našel. "Všem dokazuje, jak skvělým hráčem je," poznamenal na adresu spoluhráče Klesla. "Má za sebou dlouhou a náročnou cestu."

Černou sérii osmi porážek konečně protrhli hokejisté Los Angeles, kteří zvítězili 3:1 v Coloradu. Domácí Avalanche od 13. minuty dlouhou dobu drželi vedení 1:0, ale v třetí třetině třikrát inkasovali. "Pro mužstvo je vítězství ohromnou vzpruhou. Hráči v kabině hlasitě jásali a bylo příjemné to slyšet. Poslední dobou byli hodně na dně," řekl trenér Kings Marc Crawford.

Vítězstvím New Yorku Islanders 5:2 skončil i čtvrtý letošní souboj "Ostrovanů" s rivaly z New Jersey. V sestavě Devils chyběl český útočník Patrik Eliáš, jehož od pátečního zápasu s Buffalem bolí třísla. "Asi jsem si je trochu natáhl. V neděli mě prohlídne doktor, tak uvidíme," řekl Eliáš. Úchvatný obrat se povedl Minnesotě v duelu s Edmontonem. Wild prohrávali před vlastními fanoušky v závěru druhé třetiny už 1:4, ale nakonec dotáhli zápas k výhře 5:4 v prodloužení. "Prostě jsme začali makat, zatímco oni už to trochu vypustili. Mysleli si, že mají vyhráno, ale to se spletli," řekl útočník Brian Rolston, který v 38. minutě odstartoval obrat gólem na 2:4.

Na 14 výher v posledních 16 zápasech vylepšili svou impozantní bilanci hokejisté Detroitu. I bez útočných es Henrika Zetterberga a Tomase Holmströma zvítězili na ledě Phoenixu 4:2. Domácí sice po gólu Radima Vrbaty z trestného stříleni vedli v průběhu druhé třetiny 2:1, jenže těsně před druhou přestávkou vyrovnal Brian Rafalski a na konci 56. minuty vstřelil vítězný třetí gól Pavel Dacjuk.

Výsledky:
Tampa Bay - Philadelphia 2:4 (1:1, 0:1, 1:2)
Branky: 12. Lecavalier, 49. Prospal - 8. Lupul z trest. střílení, 40. Knuble, 41. Hartnell, 45. Timonen. Střely na branku: 33:22. Diváci: 20.124.

Colorado - Los Angeles 1:3 (1:0, 0:0, 0:3)
Branky: 13. Leopold - 51. D. Armstrong, 52. S. Thornton, 60. Kopitar. Střely na branku: 30:23. Diváci: 17.256.

Toronto - New York Rangers 1:6 (0:2, 0:3, 1:1)
Branky: 49. Tucker - 24. a 42. Průcha (na první Straka, na druhou Jágr), 13. Betts, 16. Jágr (Rozsíval), 28. Shanahan (Jágr), 31. Straka (Jágr). Střely na branku: 28:34. Diváci: 19.408.

NY Islanders - New Jersey 5:2 (1:0, 1:1, 3:1)
Branky: 6. Campoli, 33. Bergeron, 52. Sutton, 56. Bergenheim, 60. Comrie - 40. Parise, 44. Madden. Střely na branku: 33:29. Diváci: 16.234.

Atlanta - Boston 5:0 (3:0, 2:0, 0:0)
Branky: 8. Vjačeslav Kozlov, 10. Holík, 17. Dupuis (Holík), 32. Kovalčuk, 34. Žitnik. Střely na branku: 29:26. Diváci: 18.545.

Columbus - Carolina 4:1 (0:0, 3:0, 1:1)
Branky: 23. a 35. Žerděv, 27. Klesla, 60. Beech - 43. E. Staal. Střely na branku: 23:24. Diváci: 17.453.

Pittsburgh - Buffalo 2:0 (0:0, 1:0, 1:0)
Branky: 21. C. Armstrong, 60. Malkin. Střely na branku: 25:26. Diváci: 17.132.

Nashville - San Jose 2:5 (0:1, 2:1, 0:3)
Branky: 22. Dumont (Bonk), 27. Radulov - 11. Goc, 33. Rivet (M. Michálek), 45. Carle (M. Michálek), 49. Mitchell, 55. Bernier. Střely na branku: 21:29. Diváci: 13.298.

Minnesota - Edmonton 5:4 v prodl. (1:2, 1:2, 2:0 - 1:0)
Branky: 18. Johnsson, 38. Rolston, 45. Gáborík, 55. Burns, 62. Nummelin - 2. Pitkänen, 16. Cogliano, 25. Pisani, 29. Stoll. Střely na branku: 35:27. Diváci: 18.568.

Dallas - St. Louis 5:4 po sam. nájezdech (2:1, 0:0, 2:3 - 0:0)
Branky: 45. a rozhodující nájezd Modano, 9. Hagman, 10. Barnes, 55. Ribeiro - 46., 51. a 60. P. Kariya, 14. Perron. Střely na branku: 26:31. Diváci: 18.532.

Phoenix - Detroit 2:4 (0:1, 2:1, 0:2)
Branky: 30. Jovanovski (Vrbata, Z. Michálek), 31. Vrbata z trest. střílení - 16. Samuelsson (Hudler), 39. Rafalski, 56. Dacjuk, 60. Draper. Střely na branku: 34:35. Diváci: 17.866.

Ottawa - Washington 6:8 (1:2, 1:3, 4:3)
Branky: 47., 53. a 58. Fisher, 13. a 31. z trest. střílení Alfredsson, 45. Spezza - 5., 24., 54. a 60. Ovečkin, 27. a 50. Nylander (na druhou Fleischmann), 2. Sjomin, 40. Backström. Střely na branku: 22:30. Diváci: 20.296.

Calgary - Anaheim 5:3 (1:2, 2:1, 2:0)
Branky: 32. a 57. Iginla, 33. a 59. Huselius, 2. Boyd - 7. Bertuzzi, 18. Parros, 22. S. Niedermayer. Střely na branku: 35:32. Diváci: 19.289.