Češi půl zápasu vedli, pak ale vyhořeli. Čeká je utkání o bronz

16:42
HELSINKY/PRAHA - Čeští florbalisté se v semifinále mistrovství světa proti Finsku dostali do vedení už ve druhé minutě. Poté Finové marně bušili na český obranný val, který překonali až po půl hodině hry. Záhy utkání otočil Fersten. Ve třetí části brankář Kafka inkasoval další čtyři góly, do finále tak postupuje Finsko. Český výběr si v sobotu zahraje o bronzové medaile.

Florbal: Česko - Finsko. foto: ČTK

Tomáš Kafka: Na vnitro se vrhnu až po turnaji - ROZHOVOR

Úvodní minuty semifinálového střetnutí patřily českým hráčům, kteří drželi míček na svých hokejkách a trpělivým postupným útokem hledali recept na finskou obranu, což ovoce přineslo už ve druhé minutě. Tomašík od mantinelu posunul míček na střed Sladkému, který bekhendovým příklepem otevřel skóre utkání.

Vzápětí ale také Finové ohrozili Kafkovu brány. Po kombinaci celé finské pětice se míček dostal až k Hyvärinenovi, před téměř prázdnou bránou mu ale střela nesedla podle představ a Kafka reflexivním zákrokem nepovedený pokus lapil.

Česká obrana ve zbytku první třetiny fungovala spolehlivě, Finové se ocitli v minimu střeleckých příležitostí, které bez problémů vychytal gólman Kafka. Navíc hodně střeleckých pokusů z dálky zastavil modrý val tvořený z obětavých českých hráčů.

Florbal: Česko - Finsko.

Ve druhé třetině finský tlak gradoval. Češi se odebrali do defenzivy, kterou deset minut marně dobývali úřadující mistři světa. Do té doby vybojovaný náskok ale překazily dvě bleskově zahrané akce. Nejprve přesilovou téměř po vteřině využil Tiitu a o tři minuty později našel Järvi úplně volného Ferstena, který bez přípravy dostal Finy do vedení. "U první standardky byla špatně postavená zeď. I když jsme v oslabení, tak musí být u brány stoprocentně postavená, hustá a hned zakleknutá, aby se gólman mohl soustředit na něco jiného. Bylo tam i špatné blokování holí," okomentoval vyrovnávací branku kouč Trnavský.

Češi se zmátořili až ve 35. minutě, kdy dostali početní výhodu. Svého soupeře rozhýbali přesnými přihrávkami, ale nebezpečnou střelou finského brankáře Toivoniemiho neohrozili. Až na samotném konci přesilovky napálil dalekonosnou střelou Richter tyč, ale ani z dorážky nesupěl Ostřanský, jenž míček před prázdnou bránou nedokázal umístit do sítě.

Do třetí dvacetiminutovky už Seveřané setřásli z hokejek nervozitu a s neuvěřitelnou lehkostí si se soupeřem hráli. Navíc přidali další čtyři branky a po pohodlné výhře 6:1 postoupili do sobotního finále. "Kluci asi kvůli velkému respektu balónek odevzdávali nebo se snažili jít rychle do zakončení. Finové nás k tomu nepustili, dobře se vraceli." řekl Trnavský.

Český výběr tak čeká utkání o bronzové medaile, jehož soupeřem bude poražený z duelu Švédsko - Švýcarsko. "Uvidíme, jak dopadne druhé semifinále, musíme počkat, jestli Švýcaři Švédy nepřekvapí.

Doufám, že to dopadne podle papírových předpokladů a se Švýcary i podle poslední Euro Floorball Tour by to bylo padesát na padesát. Bude to opravdu jen o disciplíně, hlavě a taktice, jak se bude dodržovat," uzavřel Trnavský.

Semifinále florbalového MS

Finsko - Česká republika 6:1 (0:1, 2:0, 4:0)
Branky a nahrávky: 29. Tiitu (Mika Kohonen), 32. Forsten (Järvi), 44. Järvi (Forsten), 45. Jussila (Vänttinen), 47. Mika Kohonen (Hyvärinen), 57. Tiitu (Mika Kohonen) - 2. Sladký (Tomašík). Rozhodčí: Grahn-Gustavsson, Rasbrink (oba Švéd.). Vyloučení: 3:4. Využití: 2:0. Diváci: 12.008.

Finsko: Toivoniemi - Savolainen, Vehkaoja, Kivilehto, Bollström, Jussila, Väänänen, Toivonen - Hyvärinen, Mika Kohonen, Tiitu - Hänninen, Forsten, Järvi - Vänttinen, Kukkola, Johansson - Mikko Kohonen. Molainen. Trenéři: Petteri Nykky, Petri Kettunen a Jussi Jäntti.

Česká republika: Kafka - Chrápek, Jakůbek, Deutsch, Garčar, Jelínek, Brus, od 50. navíc Slaný - Sikora, Jendrišák, Zálesný - Ostřanský, Fridrich, Richter - Tomašík, Sladký, Skalík - od 32. navíc Šebek. Trenéři Tomáš Trnavský, Filip Vítek a Jan Vavrečka.