Češi prohráli 2:3 s Ruskem

17:07
STOCKHOLM - Čeští hokejisté prohráli v závěrečném vystoupení ve Švédsku s Ruskem 2:3 po samostatných nájezdech. V tabulce turnaje skončili třetí právě za sbornou.

Čeští hokejisté prohráli s Ruskem 2:3 po samostatných názejdech foto: HEIKKI SAUKKOMAA ČTK

Svěřenci Aloise Hadamczika vedli díky brankám Jaroslava Bednáře a Jana Platila již
2:0, ale soupeř vyrovnal a v nájezdech rozhodl obránce Dmitrij Bykov. Oproti sobotnímu úspěšnému duelu s Finskem, který čeští hokejisté vyhráli vysoko 5:0, udělal trenér Alois Hadamczik jen jednu nucenou změnu v sestavě. Problémy s třísly vyřadily centra třetí řady Hrdinu, takže se na jeho místo posunul ze čtvrtého útoku Huml a do hry naskočil Skuhravý. Jen na lavičce tak byli vedle gólmana Trvaje připraveni opět bek Hrabal a útočník Pletka.

V úvodu se Hadamczikovu výběru naskytla hned dvakrát početní výhoda, ale český tým se v útočném pásmu neusadil, naopak ke střele se dostal na druhé straně Kornějev. Až při druhé přesilovce se individuálně prosadil do dobré pozice Bednář, ale vystřelil slabě do připraveného Jeremenka. Vzápětí slávistický útočník přesilovku faulem ukončil.

Hrálo se dlouho bez šancí, jen v 7. minutě střílel z levého kruhu pro vhazování Kohn a potom zkoušel štěstí Balaštík. V polovině úvodního dějství chytil Pinc tečovanou Grebeškovu ránu. Po Bykovově faulu hrála sborná opět v oslabení, ale mohla otevřít skóre, když český tým po Kuljominově rychlém úniku zachránila pravá tyč. Potom neuspěl s tečí Rosova nahození Balaštík. Český tým se pak bez potíží ubránil při Platilově trestu. Rusové se dostali do velké příležitost opět v 16. minutě, kdy český gólman kryl Kornějevův pokus. Vzápětí netrefil dobře puk Kuljomin a Pince nepřekonal ani Kajgorodov. Těsně před přestávkou se probíjel Netík, ale neměl už prostor pro lepší zakončení.

Druhé dějství českým hokejistům vyšlo a po 94 vteřinách hry se radovali z vedení. Při přečíslení dvou na jednoho si Bednář vyměnil přihrávku se Strakou a Jeremenko kapituloval. Zvýšení náskoku se úřadující vicemistři světa dočkali v 27. minutě při Kolcovově vyloučení - po bombě od modré čáry se radoval z premiérového gólu v národním týmu bek Platil. Češi byli při chuti a Jeremenko pak kryl Čermákův pokus.

Rusové se dostali do šance před polovinou utkání při Skuhravého trestu, ale Butovu střelu Pinc vyrazil. V 34. minutě zaváhala česká defenziva, Mozjakin přihrál před branku zcela volnému Kurjanovovi, který zkorigoval stav. Odpovědět mohl Hubáček, který tečoval Čáslavovu střelu. V 37. minutě měl před sebou odkrytou branku Grebeškov, ale Hamr mu zabránil v zakončení. Hadamczikův tým pak přečkal Platilův trest a před sirénou mohl zvýšit Marek. Puk mu sklouzl při pokusu o přihrávku a zamířil do tyče.

Závěrečné dějství se neslo ve znamení snahy sborné o vyrovnání. Nejdříve pálil tvrdě Kolcov, potom se český tým ubránil při vyloučeních Blaťáka i Skuhravého. Mirnov i But po nepodařených střelách ztroskotali na Pincovi, neuspěl ani při plném počtu hráčů na ledě Mozjakin. V 49. minutě ale z pravé strany nekrytý Kuljomin vyrovnal.

Pinc podržel svůj tým v 54. minutě, kdy ho zkoušel překonat nejdříve z úhlu Kajgorodov a vzápětí bombou Ilja Nikulin. Při Hamrově vyloučení v závěru třetí části se dostával do úniku Balaštík, ale koncovku měl na bekhend. Následnou českou přesilovku ukončil Barinkův nedovolený zákrok. V normální hrací době i v prodloužení mohl rozhodnout Mozjakin, ale neměl přesnou mušku. Češi se ubránili i minutu před koncem při Hamrově vyloučení, ale v nájezdech byli úspěšnější Rusové.