7. prosince 2009 15:16 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Češi přiostřují boj s dopingem: dvě injekce mohou znamenat vězení

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Doping (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Doping (ilustrační foto) | foto: Reprofoto

PRAHA Dvě injekce s dopingem mohou od příštího roku znamenat pro jejich držitele až rok ve vězení. Vyplývá to z nařízení, navazujícího na nový trestní zákoník, které dnes schválila vláda. Postih hrozí nejen za klasické steroidy, ale i za nové formy krevního a genového dopingu.

Vládní nařízení jednak přesně stanoví, kterých látek a metod se trestní odpovědnost týká, a také definuje pojem větší množství, o němž hovoří trestní zákon. Za postižitelné množství označuje více než jednu injekci nebo podobné, obvykle nedělitelné množství léku.

Postih hrozí těm, kdo látku vyrábějí, dovážejí, přechovávají nebo podávají za jiným než léčebným účelem. Až 12 let ve vězení může strávit ten, kdo by dopingem způsobil smrt nebo chtěl získat velký prospěch. Šéf Antidopingového výboru ČR Jaroslav Nekola řekl, že cílem není postihovat jednotlivce, který si koupil jedno balení zakázané látky, ale bojovat proti distribučním sítím. "Je to organizovaný celoevropský obchod.

Připravujeme metodický pokyn pro protidrogovou centrálu i pro soudy, aby se v tom lépe orientovaly," řekl Nekola. Antidopingový výbor také předá pátracím orgánům poznatky, které o šíření dopingu v České republice získal, ale zatím je nemohl příliš využít. Šéf výboru předpokládá, že v případě důvodného podezření bude policie provádět i razie ve fitcentrech. "I když by šlo třeba jen o drobné přechovávání, může to být stopa pro odhalení celého řetězce," řekl Nekola.

ČTK