Češi porazili na úvod domácího turnaje EHT Finsko, trefil se i mladík Zadina

21:22
PARDUBICE - Čeští hokejisté vstoupili do Carlson Hockey Games v Pardubicích výhrou 3:1 nad Finskem. Góly výběru kouče Josefa Jandače dali útočníci Filip Zadina, Dmitrij Jaškin a Andrej Nestrašil. Pro Zadinu s Jaškinem šlo o první trefy v reprezentaci.

Utkání turnaje Carlson Hockey Games: ČR - Finsko. Zprava Dmitrij Jaškin z ČR a Kristian Näkyvä z Finska. foto: ČTK

Turnaj Carlson Hockey Games v Pardubicích, součást Euro Hockey Tour:

ČESKO - Finsko 3:1 (1:1, 0:0, 2:0)
Branky a nahrávky:
10. Zadina (D. Sklenička), 50. Jaškin (Kaut, D. Sklenička), 60. Nestrašil - 12. Suomela (Näkyvä). Rozhodčí: Oskirko, Soin (oba Rus.) - J. Ondráček, Špůr (oba ČR). Vyloučení: 9:6. Využití: 2:0. Diváci: 6212.

ČESKO: Francouz - Pyrochta, Jordán, Pláněk, D. Sklenička, F. Pavlík, T. Pavelka, J. Galvas, Moravčík - Nestrašil, Horák, D. Kubalík - F. Zadina, Chytil, Jaškin - M. Kaut, Chlapík, Červenka - A. Musil, Tomášek, D. Šťastný. Trenéři: Josef Jandač, Jiří Kalous, Václav Prospal a Jaroslav Špaček.
Finsko: Kilpeläinen - Pokka, Riikola, Honka, Kivistö, Näkyvä, Vaakanainen, Jokiharju - Palola, Manninen, Jormakka - Puustinen, Suomela, Savinainen - Rajala, Sandell, Ikonen - Anttila, Niemi, Enlund. Trenéři: Lauri Marjamäki, Jussi Tapola a Mikko Manner.

Rusko - Švédsko 1:2 (0:1, 1:0, 0:1)
23. Dadonov (Byvalcev, Gusev) - 19. Zackrisson (L. Andersson, Wikstrand), 41. Händemark (Wikstrand, Klingberg).

Debut v národním týmu si odbyli najednou hned čtyři Filipové: bek Pavlík a útočníci Zadina, Chlapík a Chytil. Nejmladší z nich Zadina byl také prvním střelcem zápasu. Na jeho přesilovkovou trefu z 10. minuty odpověděl ale už za necelé tři minuty Antti Suomela. Jaškin rozhodl v čase 49:33. Nestrašil potvrdil výhru v power play Finů.

Branku českého týmu s kapitánem Červenkou hájil Francouz, gólmanská jednička z olympijského turnaje v Pchjongčchangu. A už po 47 vteřinách musel vytáhnout těžký zákrok proti bekhendu obránce Pokky. Domácí rychle kontrovali, když Enlund zablokoval hůl Tomáškovi a sebral mu prakticky jistý gól.

Obrany obou soupeřů byly i nadále vcelku snadno prostupné, ale střelci selhávali, nebo ztroskotali na brankářích. Manninen byl sám před Francouzem, na druhé straně při první přesilovce stihl Kilpeläinen zareagovat na Nestrašilovu teč po Kubalíkově nabídce.

Poté už přišly i góly. Češi hráli záhy další početní výhodu, v níž se snažil Zadina najít na teč clonícího Jaškina, který se přetahoval s Riikolou a právě finský bek usměrnil puk mimo dosah Kilpeläinena. Jenže už ve 12. minutě překvapil Francouze ranou pod lapačku Suomela.

V signalizované početní výhodě pak zahrozili Seveřané. Do přečíslení dvou na jednoho ujeli Ikonen a Rajala, jehož bombu ale ztlumil Francouz. Povedenou individuální akcí se blýskl Chytil, rovnovážným stavem však nepohnula ani následná Sandellova rána z mezikruží.

Hned zkraje druhého dějství měl velkou příležitost Kubalík, jenže Kilpeläinen byl znovu pozorný. Pak se museli domácí bránit 18 vteřin pouze ve třech proti pěti. V závěru klasické početní výhody Finů faulovali znovu a přibylo ještě dalších osm vteřin dvojnásobných starostí. Skóre se ale neměnilo i proto, že Finové místy kombinovali na úkor střelby.

Riikolu poté skvěle vychytal Francouz a plně odčinil své zaváhání při obdržené brance. Ve 34. minutě měl ideálně nabito Horák v oslabení, jenže netrefil dobře puk. Důrazný Jaškin neuspěl před finskou brankou, Kilpeläinen při Jordánově pokusu puk vytěsnil krajem lapačky. Rajala si na druhé straně pohrál s Pavlíkem, jenže Francouz situaci přečetl a kotouč mu vypíchl holí.
Na začátku třetí dvacetiminutovky si oba týmy neúspěšně zkusily přesilovku.

Jaškinovi se vyplatil důraz na brankovišti v 50. minutě, kdy si po Kautově ráně bez přípravy pohotově srovnal puk na holi a za pravým betonem finského gólmana ho poslal do sítě.

Navýšení náskoku měl na holi Tomášek, jenž si sice chytře počkal se zakončením, ale ležící Kilpeläinen ho přesto vychytal lapačkou. Finové sáhli v závěru ke hře bez gólmana, čehož využil 45 vteřin před sirénou Nestrašil.
Dalším soupeřem českého týmu na turnaji Euro Hockey Tour bude v sobotu Švédsko. Zápas začne ve 14:20.