Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto

Češi porazili Finy 3:2

19:30
HELSINKY - Čeští hokejisté porazili na úvod Karjala Cupu v Helsinkách domácí Finsko 3:2. Rozhodující gól prvního utkání série Euro Hockey Tour vstřelil necelé dvě minuty před koncem ze samostatného nájezdu Jan Marek. V dalším zápase čeká svěřence trenéra Aloise Hadamczika Švédsko.

Čeští hokejisté porazili Finsko 3:2. foto: ČTK

Český tým se třemi debutanty v sestavě - obránci Filipem Novákem, Krstevem a útočníkem Tomicou - začal aktivně a hned po 51 vteřinách si vynutil přesilovku. Při Pyöräläově trestu nejdříve gólman Niemi vyrazil Krstevovu nebezpečnou střelu, ale ve třetí minutě už opora Lahti kapitulovala.

Skuhravého přihrávku tečoval bruslí Kumstát a puk našel cestu do branky. Finové se vrhli za vyrovnáním a podařilo se jim smazat ztrátu už za 80 vteřin. Hniličku prostřelil od modré čáry Aalto. V páté minutě si najel před branku Zíb, ale minul. Nepřesnou koncovku měl před českou brankou Personen. Hadamczikův výběr přečkal Krstevův trest a potom si při své početní výhodě vytvořil hned několik šancí.

Niemi kryl Markův pokus na lapačku, betonem zasáhl proti Čermákově zakončení z bezprostřední blízkosti, Strakově teči a Tomicově střele. Na druhé straně nevyzrál na Hniličku faulovaný Leino. Bez potíží pak Češi přečkali Zíbovo i další Krstevovo vyloučení. I ve druhé třetině oba celky hrály pozorně z defenzivy a šance na ledě dlouho chyběly. Nic na tom nezměnila ani jedna početní výhoda na každé straně.

Po polovině utkání se dostal do dobré šance domácí Hentunen, ale technickou střelou minul. V 37. minutě naštěstí pro český tým nedosáhl na Hahlovu přihrávku před odkrytou brankou Pyörälä. Po Skuhravého akci zahrozil před Niemim bekhendem Kumstát, potom se po skvělém Čáslavově obranném zákroku dostali Češi do přečíslení a nebezpečně vystřelil po Markově vybídnutí Irgl. Před přestávkou mohl dostat Suomi do vedení Koivisto, ale Hnilička v pádu zasáhl úspěšně.

Po 34 vteřinách závěrečného dějství hrál český výběr přesilovku, když Irgla zahákoval Santala, ale na trestné lavici zůstal jen osm vteřin. Čermák našel mezi kruhy Rolinka a pardubický útočník se trefil po horní tyčku. Následoval finský nápor umocněný dvěma přesilovými hrami, ale Hniličku Finové nepřekonali, přičemž největší možnost měl Laamanen. V 51. minutě už z levého kruhu pro vhazování vyrovnal Santala.

Finové hráli ještě dvě početní výhody, ale vítěznou branku vstřelil soupeř. Češi přestáli nápor, v 59. minutě se pak dostal k zakončení před odkrytou branku Marek, a když Laamanen posunul branku, nařídil švédský sudí Rönnmark trestné střílení. Sám útočník Magnitogorsku penaltu proměnil a rozhodl. V závěru ještě Hnilička zachránil svůj tým po Hahlově úniku.