Češi nestačili na Finsko. Postupují z 3. místa

0:16aktualizováno  1:00
EDMONTON - Čeští hokejisté prohráli na mistrovství světa hráčů do 20 let v Kanadě ve svém závěrečném utkání v základní skupině B s Finskem 0:4 a do čtvrtfinále jdou z poslední postupové třetí příčky.

U20: Česko - Finsko. foto: Reuters

Soupeřem českého týmu v další fázi šampionátu bude poražený ze závěrečného duelu skupiny A mezi Ruskem a Švédskem. V české sestavě chyběl obránce Musil, po zranění v minulém zápasu s Američany nenastoupil ani útočník Culek a kvůli tržné ráně na noze navíc odstoupil v průběhu duelu i další forvard Přibyl.

Česko - Finsko 0:4

Branky a nahrávky: 12. Ruuttu (Mikael Granlund, Pulkkinen), 17. Aaltonen (Barkov), 35. Donskoi (Armia, Salomäki), 44. Pulkkinen (Markus Granlund, Mikael Granlund). Rozhodčí: Klein (Kan.), Reiber - Fluri (oba Švýc.), Murchison (Kan.). Vyloučení: 8:1. Využití: 0:1. Diváci: 14.429.
Sestava ČR: Mrázek - Říha, Krejčí, Mozík, Jank, Zámorský, Hrbas - Sekáč, Holík, Jaškin - Uher, Filippi, Nosek - Přibyl, Straka, T. Hertl - Hyka, Sedlák, Faksa.

První velmi dobrou příležitost měl po chybě Finů Nosek, který se ze strany řítil sám proti brankáři Aittokalliovi, ale neuspěl. V 11. minutě byl však vyloučen Faksa, Finové v přesilovce zcela rozebrali bránící českou čtveřici i gólmana Mrázka a Ruuttu po minutě trestu velmi snadno do prázdné branky otevřel skóre.

Vyrovnat mohl po chvilce Holík, jenže Aittokallio byl proti. V 17. minutě zvýšil Aaltonen tečovanou střelou po ledě na 2:0 a posadil tak výběr Suomi pevně do sedla. Před přestávkou mohli navíc bratři Granlundové přidat třetí branku, skvělý Mrázek jim však radost překazil.

Ve druhé části byl český tým výrazně střelecky aktivnější než jeho soupeř, ale přesto po jejím skončení prohrával již 0:3. Nejprve v další přesilovce prověřil Mrázka Markus Granlund, vzápětí jeli Sedlák s Holíkem dva na jednoho, jenže Holík po Sedlákově přihrávce "žabkou" minul.

Při možná nejpovedenější herní pasáži ze strany výběru kouče Přerosta přišly i další šance. Po gólu volala především ta, kdy po Krejčího ráně mohl dorážet z úhlu do hodně odkryté branky Sekáč, jenže trefil pouze ležícího Aittokallio s Uherem.

U20: Česko - Finsko.

Ve 35. minutě se ovšem do přečíslení tři na dva dostali Finové a po zblokované ráně Armii pohodlně doklepl puk do prázdné branky Donskoi. Při přesilovce po vyloučení Jaškina mohl ještě Armia přidat čtvrtou trefu, ale když se zdálo, že snadno pošle kotouč do branky, zakročil skvěle Mrázek.

Třetí dějství se dohrávalo už prakticky pouze z povinnosti. Zejména poté, co ve 44. minutě připravil Jaškin slibnou pozici Hertlovi, který však neuspěl, hra se okamžitě přelila na druhou stranu kluziště, kde si Pulkkinen pohrál s Říhou a přidal čtvrtý zásah Finů. Ti si nakonec pohlídali i čisté konto gólmana Aittokallia

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...