Češi napodruhé padli. Finům podlehli 0:4

18:14
HELSINKY - Čeští hokejisté prohráli ve druhém utkání na turnaji Karjala v Helsinkách s Finskem vysoko 0:4 a klesli na třetí místo. Ve vyprodané Hartwall Areně byla dominantní první formace Suomi. Dvě branky vstřelil Jarkko Immonen a po jedné Janne Pesonen a obránce Janne Niskala. Gólman Niko Hovinen udržel čisté konto. Pesonen si připsal celkem čtyři kanadské body.

Jesse Joensuu (18) a brankář Jakub Štěpánek foto: Reuters

Svěřenci trenéra Aloise Hadamczika dnes nenavázali na čtvrteční výhru nad Švédskem 5:2. Přesto jim zůstává naděje na triumf v prvním dílu série Euro Hockey Tour, ale cestu k němu už nemají ve svých rukách. V neděli ve 12:00 středoevropského času čeká český tým závěrečný zápas s Ruskem, které potřebují porazit v normální hrací době a spoléhat na zaváhání Finů se Švédy.

Trenér Hadamczik čtvrteční vítěznou sestavu z Örnsköldsviku ze zápasů proti Švédsku neměnil. Jen nasadil do hry navíc sedmého obránce Trončinského, který si odbyl premiéru v reprezentaci.

Finové z úvodního náporu vytěžili vedoucí branku ve čtvrté minutě. Nejdříve ještě brankáři Štěpánkovi pomohla po akci první finské pětky tyč, ale vzápětí Granlund z levé strany křížnou přihrávkou uvolnil Immonena, který už se trefil do levého horního roku nad lapačku gólmana Petrohradu.

Finsko - ČR 4:0

Branky a nahrávky: 4. Immonen (Mikael Granlund, Pesonen), 21. Immonen (Pesonen), 28. Pesonen (Kontiola, Immonen), 52. Niskala (Mikael Granlund, Pesonen). Rozhodčí: Nord, Persson (oba Švéd.) - Puolakka, Saha (oba Fin.). Vyloučení: 1:3. Využití: 1:0. Diváci: 11.814.

Finsko: Hovinen - Vatanen, Niskala, V. Lajunen, Välivaara, Väänänen, Puistola, Jaakola, Kukkonen - Mikael Granlund, Immonen, Pesonen - Aaltonen, Kontiola, V. Peltonen - Pyörälä, Wirtanen, Enlund - Joensuu, Kuparinen, Komarov. Trenéři: Jukka Jalonen, Petri Matikainen a Pasi Nurminen.

ČR: Štěpánek - Ševc, Blaťák, Nakládal, Čáslava, Mojžíš, Zíb, Trončinský - Irgl, P. Nedvěd, Průcha - Kotalík, Novotný, Hubáček - Petružálek, Koukal, Klepiš - Kvapil, Vampola, Adamský, Orsava - od 41. navíc Pech, Orsava. Trenéři: Alois Hadamczik a Josef Paleček.

Odpovědět mohl po rychlém přechodu do útoku Petružálek, ale minul. Rozruch před Hovinenem vzápětí udělala i Vampolova formace. Finové měli převahu, z dalšího brejku ale zahrozil Klepiš. Následovala série šancí Finů, ale Štěpánka nepřekonali dvakrát Pesonen či Komarov. V 17. minutě měl možnost Koukal, ale při pokusu o blafák mu utekl puk.

Finové se dočkali zvýšení náskoku už po 25 vteřinách druhého dějství. Z pravé strany vystřelil Immonen a jeho pokus nešťastně tečoval do vlastní branky obránce Blaťák, jenž nastoupil k jubilejnímu stému utkání v české reprezentaci. Po trefě, v které sehrálo roli štěstí, předvedla první formace Finů v 28. minutě další skvělou kombinaci, kterou zakončil po kličce úspěšnou bekhendovou střelou před brankovištěm Pesonen.

Českému týmu nepomohla ke snížení ani první přesilovka v zápase po Peltonenově vyloučení. Navíc Immonenova řada pokračovala v povedených kombinacích, další branku ale nepřidala. Hadamczikův výběr začal více hrozit v závěru druhé třetiny, ale Hovinena nedostal moc do úzkých.

V úvodu druhého dějství mohl snížit za přispění Kvapilovy teče Nedvěd, ale Hovinen zasáhl. Hadamczik zamíchal se sestavou, do hry se dostali Pech a další debutant Orsava, na lavičce zůstali Kotalík a Adamský. Ale zápas patřil i nadále Finům. V 50. minutě po úniku Joensuua ještě pomohla Štěpánkovi tyč, ale při Pechově vyloučení už po další ideální Granlundově přihrávce zamířil k volné levé tyči Niskala. Hovinenovi nepokazil čisté konto ani po úniku Irgl.