Češi deklasovali Německo a jsou na ME

22:37
MNICHOV - Čeští fotbalisté postoupili na mistrovství Evropy 2008. V dnešním utkání kvalifikační skupiny D v Mnichově zvítězili nad Německem 3:0 díky brankám Sionka, Matějovského a Plašila a o postupové místo už nemohou přijít.

Česká radost foto: AFP

Čeští fotbalisté si dnešní výhrou definitivně zajistili postup na evropský šampionát. Pokud získají ve zbývajících dvou zápasech alespoň stejně bodů jako Němci, skupinu D dokonce vyhrají. Byla to první česká výhra nad Německem na jeho půdě od roku 1964. Češi pojedou na čtvrté mistrovství Evropy za sebou.

Přitom od rána přicházely z české výpravy špatné zprávy, především ta, která potvrdila, že Tomáš Rosický zůstane po doznívajících potížích se svalem jen v hledišti. Na hřiště se při jeho neúčasti dostali překvapivě Pudil s Matějovským a právě u slávistického záložníka začala na levé straně v druhé minutě rozhodující akce utkání.

Premiér Topolánek v hledištiPudil totiž zatáhl míč, který se přes Plašila dostal až ke Kollerovi uvnitř šestnáctky. Zkušený kanonýr nezazmatkoval, našel za sebou stojícího Sionka a ten přízemní střelou dostal český tým do vedení, čímž na chvíli umlčel oslavné chorály německých fanoušků.

Ale Češi nezůstali jen u gólu, domácí tým nedokázal reagovat na pětičlenné rozestavení záložní řady soupeře a neudržel míč na svých kopačkách. Češi naopak prokazovali naprosto chladnou hlavu, do zteče se pouštěli jen zformovaní a neměli potíže s defenzivou.

Dostatečně o tom svědčilo to, že první významný střelecký pokus vyslal k Čechově brance Schweinsteiger až v 28. minutě a stál za to, protože skončil na tyči. Jenže z německé strany to byla spíše výjimečná akce, protože nebezpečnější byly spíš centry z levé strany směrem ke Kuranyimu, jenže ten měl vždy k míči od Trochowského o metr dál, než bylo potřeba.

Navíc tyto okamžiky přišly až ve chvíli, kdy už hosté vedli o dva góly. V 23. minutě totiž do té doby neviditelný Matějovský prošel přes tři hráče, z nichž dva ho faulovali, až do šestnáctky a tam prostřelil Hildebranda podruhé. Poslední odpor německého týmu přišel před přestávkou, jenže Kuranyi byl znovu na centr krátký.

Ve druhém poločase Němci nic nevymysleli
Ještě na začátku druhého poločasu vítali němečtí fanoušci své miláčky potleskem, ale po čtvrthodině se začal ozývat první nesmělý pískot, následek Matějovského střely, která skončila na tyči. To už byl německý tým zcela na dně, kupil chybu na chybu a ani dvě poločasové změny nevedly k obratu.

V 64. minutě navíc přišla třetí rána, kterou Němcům uštědřil výtečně hrající Plašil. Motor záložní řady se pustil do trestného území, kde si míč chytře zasekl a poslal potřetí míč za Hildebrandova záda. A to už bylo i na věrné německé publikum moc. Monstrózním stadionem zněl ohlušující pískot, zatímco český kotel byl na nohou a šest tisíc diváků v rudých dresech skandovalo "Dejte jim bůra".

Na německou obranu se navíc po příchodu brejkových hráčů Vlčka a Kuliče valily další rychlé akce, a tak nebylo divu, že už v 75. minutě začaly ochozy řídnout. Zvlášť poté, co čeští příznivci připomněli Euro 2004 a skandováním "Auf Wiedersehen" předchozí výhru ve vzájemných zápasech. Čeští hráči si už jasnou výhru ohlídali a vděční fanoušci jim v posledních minutách zazpívali hymnu.

Výsledek - skupina D:
Německo - Česká republika 0:3 (0:2)

Branky: 2. Sionko, 23. Matějovský, 64. Plašil. Rozhodčí: Webb - Kirkup, Sharp (všichni Angl.). ŽK: Podolski (Něm.). Diváci: 66.445 (vyprodáno).