Češi bronz nezískali, s USA utrpěli debakl a inkasovali devět branek

0:40
Česká hokejová dvacítka prohrála v duelu o 3. místo na mistrovství světa v Buffalu s domácími Spojenými státy americkými vysoko 3:9 a na medaili nedosáhla. Na cenný kov tak čekají junioři od zisku bronzu v roce 2005 v Grand Forks. Čtyřmi góly zařídil výhru loňských světových šampionů Trent Frederic.

Jakub Škarek dostává branku z nájezdu foto: ČTK

Svěřenci trenéra Filipa Pešána inkasovali první dva góly při vlastní přesilovce a rozjetí Američané jim ve druhé třetině nasázeli celkem šest branek. Češi se poprvé prosadili až v úvodu třetí třetiny za stavu 0:7.

Američané dosáhli na medaili potřetí za sebou. Loni v Montrealu slavili titul a v roce 2016 v Helsinkách dosáhli rovněž na bronz.

V úvodu utkání mohli udeřit Češi. Ve druhé minutě Chytilův bekhendový pokus prošel Oettingerovi mezi betony a zastavila jej pravá tyč. Kořenář si poradil se střelami Samberga a Foxe, na druhé straně zahrozil ve 14. minutě Lauko.

Klíčové pro vývoj utkání se stalo Sambergovo vyloučení v závěru úvodní třetiny. Těsně před první pauzou totiž Kautovi na útočné modré čáře sebral puk Frederic a v úniku v čase 19:56 prostřelil Kořenáře. Po devíti sekundách druhé části se Američané prosadili v oslabení znovu. Joey Anderson sebral za brankou puk Nečasovi, nabil Poehlingovi a český gólman opět kapituloval.

Ve 25. minutě se Tkachukova přihrávka odrazila za Kořenáře od brusle Joeye Andersona a do branky se postavil Škarek. Ten hned za 94 sekund inkasoval, když Američané přečíslili českou defenzivu a Hughesovu přihrávku zužitkoval střelec večera Frederic.

Ve 28. minutě fauloval unikajícího Bellowse při pokusu o blafák do bekhendu Hájek a nařízené trestné střílení proměnil americký kanonýr forhendovým zakončením. Po polovině utkání mohl snížit Reichel, ale zakončil vedle. Frederic naopak z levého kruhu zamířil přesně a dovršil hattrick. Podruhé v utkání mezi střelce se zapsal 58 sekund před koncem druhé třetiny Bellows a s devíti trefami vládne tabulce střelců turnaje.

Do třetí třetiny se vrátil do české branky hrdina čtvrtfinále s Finy Kořenář. Po 43 sekundách se dočkali Češi gólu, v přesilové hře sebral Oettingerovi čisté konto tečí Hájkovy střely Kaut.

Ve 43. minutě překonal amerického brankáře i Pavlík. Pak se radovali opět domácí, když při Kautově trestu znovu udeřil Frederic. V rozhodnutém utkání se hrál otevřený hokej a z dorážky opět snížil Kurovský. Chytil a Zachar další šance nevyužili a poslední slovo měl v 58. minutě Harper.