30. července 2007 7:47 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Černou Tour vyhrál Španěl

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 4Diskuse
Alberto Contador | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alberto Contador | foto: ČTK

PAŘÍŽ Cyklistická Tour de France včera vydechla úlevou v pařížském cíli. Skončil tak jeden z nejskandálnějších ročníků ve více než staleté historii velkolepé sportovní show.

Po sérii dopingových pohrom, které vyřadily ze hry celé dvě stáje a také řadu favoritů včetně Alexandra Vinokurova a Michaela Rasmussena, defilovali včera po pařížské třídě Champs-Élysées noví šampioni.

 Žlutý trikot si hýčkal čtyřiadvacetiletý Španěl Alberto Contador. Vynikající vrchař, který jako jediný stačil vyhozenému Rasmussenovi v horách, předvedl v sobotu parádní výkon v časovce a odrazil mocný útok Australana Cadela Evanse. „Musel jsem bojovat jako o život,“ prozradil šťastný Contador, kterému osobně gratuloval i bývalý lídr jeho stáje Discovery a sedminásobný vítěz Tour Lance Armstrong.
 Jenže ani Contador není v atmosféře prosycené dopingovým podezřením zárukou čistoty a symbolem budoucnosti, o němž snili organizátoři. „Cyklistický svět je šílený. Podezření je všude kolem,“ vydechl Contador, který pochází z chudé rodiny a na kolo se před dvěma lety vrátil po operaci mozku.

Alberto Contador Loni se jeho jméno skloňovalo v souvislosti s dopingovou aférou španělského doktora Eudemiana Fuentese. „Byl jsem v nesprávnou dobu na špatném místě. Byl jsem očištěn,“ tvrdil Contador.

Odmítl poskytnout DNA
Poskytnout DNA, aby s jistotou prokázal nevinu, ale odmítl. „Jsem nevinný a nemusím nic dokazovat. Ale jestli to bude nutné, klidně to udělám,“ řekl Španěl.

Contador poslední čtyři sezony závodil za španělský tým ONCE, který se přejmenoval na Liberty a loni na Astanu - ta letos opustila Tour po pozitivním Vinokurovově testu. Tým ONCE byl podezřelý ze systematické podpory dopování u svých jezdců, jeho bývalý šéf Saiz skončil kvůli zakázaným látkám za mřížemi.

 Navíc Contadorovy famózní výkony v Pyrenejích překvapily celý cyklistický svět. Do kopce stoupal rychleji než Armstrong a téměř stejně ďábelsky jako Pantani. „Prošel jsem všemi kontrolami. Nemám co skrývat,“ obhajoval se Contador. „Můj triumf je výsledkem tvrdé práce.“

Contador tak v týmu Discovery navázal na triumfy Lance Armstronga. „Byl to můj vzor, když jsem ležel v nemocnici po operaci hlavy,“ usmíval se Contador. „Jeho přítomnost mi v časovce dodala motivaci.“

Alberto Contador

 Rodák z Madridu měl v cíli náskok pouhých 23 vteřin na druhého Evanse a jen 32 vteřin na stájového kolegu Leviho Leipheimera. Jde o druhý nejmenší rozdíl mezi prvním a druhým v historii Tour. Nejtěsnější ročník se odehrál v roce 1989, kdy Greg LeMond porazil Fignona o osm vteřin.

 „Teď jsme viděli budoucnost cyklistiky. Alberto je kompletní jezdec. Je to vrchař, umí časovku a neztratí se v pelotonu. Těším se, že vyhraje Tour ještě mnohokrát,“ prohlásil Lance Armstrong, zatímco stájový šéf Johan Bruyneel se dmul pýchou. „Alberto je nový Lance.“Tour de France hledá cestu, jak
se vypořádat s dopingem.
Čtěte dnešní vydání deníku

 


 

  • 4Diskuse


Martin Prachař

Autor

Martin Prachařmartin.prachar@lidovky.czČlánky


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz