Slavia nevyužila šanci vést ligu, Plzeň už ano. A černá série Hradce pokračuje

16:38aktualizováno  20:25
PRAHA - Fotbalisté Slavie remizovali ve 12. kole první ligy na půdě Jablonce 0:0 a nevyužili šanci alespoň na pár hodin vést ligovou tabulku. Do jejího čela se dostala večer mistrovská Plzeň, která zvítězila v Praze na Julisce nad Duklou 1:0. Jediným zástupcem z hlavního města, který v neděli slavil vítězství tak je Bohemka, která zdolala 2:1 Liberec. V posledním nedělním duelu pak Hradec doma podlehl 3:4 Karviné.

Karvinští fotbalisté slaví vítězství nad Hradcem. foto: ČTK

Karviná jednoznačně ovládla první půli. Hradec měl sice deset rohových kopů, ale nebyl prakticky vůbec nebezpečný. Pouze jednou se trefil mezi tyče, ale Polomova hlavička po standardní situaci byla velmi slabá.

V první půli nevýrazná Sparta nakonec smetla Příbram, Boleslav padla se Zlínem

Hosté naopak hrozili hned od počátku utkání. Už ve druhé minutě se na šestnáctce dostal k technické střele Budínský, ale jeho pokus mířící k tyči vyrazil gólman Ottmar na rohový kop.

Stejný hráč pak o čtyři minuty později udeřil. Zásadní vliv na jeho branku však měla chyba domácího obránce Holeše, který odvracel centr ze strany hlavou tak nešikovně, že míč připravil přesně na nohu Budínskému a karvinský záložník se trefil perfektně z voleje pod břevno.

Rovněž druhá trefa hostujícího celku byla parádní. Ve 32. minutě hosté kopali roh, jeden z karvinských přizvedl míč na přední tyči, ten přilétl k Voltrovi, jenž ho nůžkami poslal znovu pod horní tyč.

Radek Voltr (vlevo) z Karviné střílí gól do sítě Hradce.
Fotbalisté Karviné slaví jeden z gólů v síti Hradce.

Hradec vypadal, že je na dně, ale na začátku druhé půle se zvedl. V 53. minutě odcentroval od brankové čáry Malinský a přesně našel hlavu kapitána Černého. Hned minutu poté se udála další důležitá chvíle. Šisler fauloval útočníka Žondru a Hradec kopal penaltu. Schwarz trefil břevno, od nějž se míč odrazil na zem a ven z brány. Sudí Franěk rozhodl, že šlo o gól.

Hradec byl poté lepší a snažil se rozhodnout. Velkou šanci měl útočník Žondra, ale na malém vápně špatně trefil zpětnou přihrávku.

Hosté byli mnohem produktivnější a také jejich třetí zásah byl velmi pěkný. Šlo o spolupráci dvou exhradeckých hráčů - po Voltrově centru tvrdě napálil míč do sítě o břevno Šisler. V 79. minutě pak uklidnil Karvinou šikovnou ranou po zemi Budínský.

Domácí už jen snížili, když v nastaveném čase skóroval Malinský. Hradec si tak připsal pátou porážku za sebou a od sestupového pásma ho dělí čtyři body. Naopak Karviné patří se ziskem 17 bodů šestá příčka.

Slavia v Jablonci jen remizovala

Na domácí půdě nevyhrál ani Jablonec, který remízoval se Slavií 0:0. Hosté ztratili v nejvyšší soutěži body poprvé po předchozích šesti výhrách. Oba celky se ve vzájemném duelu rozešly bez branek potřetí za sebou. Červenobílí tak nevyužili možnost přeskočit v tabulce Mladou Boleslav a aspoň na pár hodin se posunout na první místo. Jablonec výkonem navázal na minulé vítězství v Příbrami a bodoval i ve druhém utkání pod dočasným trenérem Zdeňkem Kluckým.

12. kolo první fotbalové ligy

FC Hradec Králové - MFK Karviná 3:4 (0:2)

Branky: 53. Černý, 55. Schwarz z pen., 90.+2 Malinský - 6. Budínský, 32. Voltr, 69. Šisler, 79. Budínský. Rozhodčí: Franěk - Kříž, Hájek. ŽK: Malinský - Janečka, Laštůvka, Šisler, Košťál. Diváci: 2336.

Hradec: Ottmar - Holeš, Polom, Plašil, Mudra - Malinský, Janoušek, Schwarz (78. Trubač), Vlkanova (72. Krátký) - P. Černý (88. Martan), Žondra. Trenéři: Frimmel a Pilný.

Karviná: Laštůvka - Holík, Košťál, Hošek, Zelený - Janečka, Šisler - Moravec, Budínský (88. Panák), Eismann (57. Jurčo) - Voltr (76. Puchel). Trenér: Weber.

FK Jablonec - Slavia Praha 0:0

Rozhodčí: Proske - Pospíšil, Boček. ŽK: Mihálik - Bílek, Bořil. Diváci: 4255.

Jablonec: Hrubý - Masopust, V. Kubista, Hübschman, Hybš - Trávník, Jiráček- Tecl, Mihálik (72. Mehanovič), Hanousek (90. Pospíšil) - Doležal. Trenér: Klucký.

Slavia: Pavlenka - Frydrych, Bílek, Ngadeu, Bořil - Souček - Zmrhal (85. Mihalík), Hušbauer, Barák, Švento (74. Mingazov) - Mešanovič (64. Van Buren). Trenér: Šilhavý.

Bohemians Praha 1905 - Slovan Liberec 2:1 (1:0)

Branky: 1. vlastní Latka, 47. Krch - 71. Breite. Rozhodčí: Houdek - Hrabovský, Urban. Bez karet. Diváci: 4312.

Bohemians 1905: Budinský - Dostál, Krch, Šmíd, Havel - Švec - Hašek, Jirásek (74. Jindřišek), Luts - Mašek (90. Berger), Holenda (86. Mikuš). Trenér: Koubek.

Liberec: Dúbravka - Coufal, Latka (46. Folprecht), Hovorka, Bartošák (61. Baroš) - Breite - Vůch, Ševčík (84. Bartl), Sýkora, Súkenník - Markovič. Trenér: Trpišovský.

Dukla Praha - Viktoria Plzeň 0:1 (0:1)

Branka: 17. Hořava. Rozhodčí: Jílek - Dobrovolný, Myška. ŽK: Kušnír, Beauguel - Petržela, Limberský, Kozáčik. ČK: 30. Petržela (Plzeň). Diváci: 2782.

Dukla: Rada - Kušnír, Štetina, Bezpalec, Miloševič (88. Šimůnek) - Hanousek, Daniel Tetour, Považanec - Albiach, Olayinka (61. Beauguel), Čajič (73. Juroška). Trenér: Hynek.

Plzeň: Kozáčik - Řezník, Hejda, Hubník, Limberský - Hrošovský, Hromada - Petržela, Hořava (90.+2 Baránek), Kopic (87. Matějů) - Krmenčík (74. Poznar). Trenér: Pivarník.

Slávistický kouč Šilhavý při návratu do Jablonce, kde ještě před rokem trénoval, musel udělat dvě vynucené změny v sestavě. Nemocného Deliho nahradil na stoperu Ngadeu, místo něhož se na pozici defenzivního záložníka představil Souček. V útoku pak nahradil zraněného Škodu nejlepší střelec Slavie v ligové sezoně Mešanovič.

Bosenský kanonýr se ale v prvním poločase stejně jako ostatní ofenzivní hráči prakticky neprosazoval. Fanoušci v úvodním dějství neviděli ani jednu větší šanci, jen pár náznaků, které odvrátily pozorné obrany.

Jablonečtí více drželi míč a po přestávce začali náporem. Ve 48. minutě si na Trávníkův přímý kop naskočil Kubista a hosty po jeho hlavičce zachránil Pavlenka.

Další šanci měli Severočeši o dvě minuty později, Mihálik ale ve skluzu těsně nedosáhl na míč. Stejný hráč měl na noze vedoucí gól i v 56. minutě, jenže odražený balon po centru napálil nad.

Pražanům se zdaleka nedařilo tak jako v předchozích zápasech a potvrzovali, že na Jablonec příliš neumí. V lize ho v součtu s dnešním duelem neporazili už posedmé za sebou.

Trenér Šilhavý reagoval tím, že vystřídal Mešanoviče za čerstvého Van Burena. Červenobílí poté přidali a v 70. minutě měl velkou šanci Bořil, který po závaru a drobném přistrčení od protihráče pálil vedle.

Jablonec se vymanil z tlaku a v 77. minutě postupoval při brejku k brance Doležal, Pavlenku ale neprostřelil. Hostující gólman pak Pražany zachránil i v 87. minutě, kdy skvěle vyrazil ránu střídajícího Mehanoviče. Oba soupeři se tak rozešli smírně popáté z posledních šesti ligových soubojů.

Kozáčik vychytal mistrovi postup do čela soutěže

Plzeňští fotbalisté už v sobotu Boleslaví hozenou rukavici zvedli, když vyhráli na hřišti Dukly 1:0, přestože hráli hodinu o deseti bez vyloučeného Milana Petržely. Vedení po gólu Tomáše Hořavy však i přes tlak domácích udrželi, zejména zásluhou skvělých zákroků brankáře Matúše Kozáčika. Západočeši tak nyní vedou tabulku o tři body před Boleslaví, další bod zpět jsou Slavia a Zlín.

Plzeň nastoupila v téměř stejné sestavě jako při výhře nad Spartou, jen místo Zemana dostal šanci uzdravený Kopic. Jenže na výkon proti Spartě se Viktoriáni rozpomínali těžko. Dukla byla na hřišti jasně lepší a úřadujícího mistra přehrávala.

V 10. minutě utekl Olayinka a svou střelu skryl za obránce, brankář Kozáčik však vytáhl dobrý zákrok a začal tak se svým trápením domácích střelců. O chvíli později slovenský reprezentační gólman vyrazil nepříjemnou skákavou střelu Považance a následně skvěle zneškodnil i hlavičku zblízka v podání Čajiče. Dorážející Olayinka pak stál v ofsajdu a gól tak neplatil.

To Plzeň domácím udělila lekci z produktivity a prosadila se z první šance. Rohový kop prodloužil Hubník a Hořava hlavou otevřel skóre. Inkasovaný gól na chvíli Duklu vykolejil a Plzeň vyrovnala hru, ovšem ve 30. minutě si zápas zkomplikovala. Během tří minut dostal dvě žluté karty reprezentant Petržela a byl vyloučen.

Dukla oslabeného soupeře znovu zatlačila, ale Plzeň se dobře bránila. A když už se do zakončení dostal Olayinka, Kozáčik jeho střelu do šibenice znovu skvěle vychytal. Těsně před poločasem pak mohli hosté získat větší klid, když po Hrošovského pasu unikal Krmenčík, ale při pokusu o lob vysoko přestřelil branku.

Po změně stran se hrálo skoro neustále na branku oslabené Plzně, ale obranný blok Západočechů byl kompaktní a Dukla se tak dostávala jen k nepřesným střelám z dálky. Naopak Krmenčík znovu utekl, ovšem z úhlu trefil jen brankáře Radu.

Kozáčik pak zlikvidoval další nebezpečnou střelu Považance a pokus Néstora skončil jen těsně vedle. Víc už ale domácí nevymysleli.