Bayern senzačně prohrál v Borisově, Čech neinkasoval

20:22aktualizováno  23:08
MOSKVA - Fotbalisté Chelsea po úvodní remíze s Juventusem si dnes připsali do skupiny E Ligy mistrů tři body za výhru 4:0 na hřišti Nordsjaellandu. Čistým kontem k triumfu obhájce celkového prvenství přispěl český brankář Petr Čech. O senzaci se postaral BATE Borisov, který doma porazil 3:1 posledního finalistu soutěže Bayern Mnichov.

Rozčarovaný Franck Ribéry měl nafackovat svému krajanovi. foto: Reuters

Chelsea potřebovala nad dánským mistrem vyhrát, aby se nedostala do problémů, ale Nordsjaelland se dlouho ukazoval jako odolný soupeř a dokázal se Chelsea vyrovnat i v ofenzivě. Čech se tak v brance nenudil.

Výsledky základních skupin - 2. kolo

• Skupina E: Juventus Turín - Šachtar Doněck 1:1 (1:1) Branky: 26. Bonucci - 23. Teixeira. Rozhodčí: Nijhuis (Niz.). Diváci: 45.000.
    Nordsjaelland - Chelsea 0:4 (0:1) Branky: 33. a 82. Mata, 80. Luiz, 89. Ramires. Rozhodčí: Strahonja (Chorv.). Diváci: 42.000.
    1. Chelsea 2 1 1 0 6:2 4
    2. Šachtar Doněck 2 1 1 0 3:1 4
    3. Juventus Turín 2 0 2 0 3:3 2
    4. Nordsjaelland 2 0 0 2 0:6 0
  • Skupina F: Valencie - Lille 2:0 (1:0) Branky: 38. a 75. Jonas. Rozhodčí: Rocchi (It.). ČK: 86. Debuchy (Lille). Diváci: 36.000.
    BATE Borisov - Bayern Mnichov 3:1 (1:0) Branky:
    23. Pavlov, 78. Rodionov, 90.+3 Renan - 90.+1 Ribéry. Rozhodčí: Stavrev (Mak.). Diváci: 30.000.
    1. Borisov 2 2 0 0 6:2 6
    2. Valencie 2 1 0 1 3:2 3
    3. Bayern Mnichov 2 1 0 1 3:4 3
    4. Lille 2 0 0 2 1:5 0
  • Skupina G: Benfica Lisabon - FC Barcelona 0:2 (0:1) Branky:
    6. Sánchez, 56. Fábregas. Rozhodčí: Cakir (Tur.). ČK: 88. Busquets (Barcelona). Diváci: 65.000.
    Spartak Moskva - Celtic Glasgow 2:3 (1:1) Branky: 41. a 48.Emenike - 12. Hooper, 71. vlastní Kombarov, 90. Samaras.Rozhodčí: Chapron (Fr.). ČK: 63. Insaurralde (Spartak). Diváci: 30.000.
    1. FC Barcelona 2 2 0 0 5:2 6
    2. Celtic Glasgow 2 1 1 0 3:2 4
    3. Benfica Lisabon 2 0 1 1 0:2 1
    4. Spartak Moskva 2 0 0 2 4:6 0
  • Skupina H: Galatasaray Istanbul - Braga 0:2 (0:1) Branky: 27. Ruben Micael, 90.+3 Alan. Rozhodčí: Hagen (Nor.). Diváci: 52.000.
    FR Kluž - Manchester United 1:2 (0:1) Branky:
    14. Kapetanos - 29. a 49. Van Persie. Rozhodčí: UndianoMallenco (Šp.). Diváci: 25.000.
    1. Manchester Utd. 2 2 0 0 3:1 6
    2. CFR Kluž 2 1 0 1 3:2 3
    3. Braga 2 1 0 1 2:2 3
    4. Galatasaray 2 0 0 2 0:3 0

Klid dal hostům až po půlhodině hry Juan Mata, který zakončil rychlou kombinaci. Chelsea o vysoké výhře rozhodla až v závěrečných 11 minutách, kdy se prosadili David Luiz, Ramires a znovu Mata.

I druhý z posledních finalistů Bayern narazil na soupeře, který byl obtížnější, než by se podle předzápasových předpokladů zdálo. A na rozdíl od Chelsea si s ním neporadil. Borisov se překvapivě ujal vedení poté, co se po nepovedené střele spoluhráče dostal k míči Alexandr Pavlov a překonal Manuela Neuera.

Bayern sice nastoupil v optimální sestavě, přesto se nemohl prosadit. A tak dostal druhý úder z kopačky Vitalije Rodionova. Německý celek už stihl v nastavení jen snížit zásluhou Francka Ribéryho. Vzápětí dostal třetí ránu do vazu od Renana Bressana.

Blízko nečekaným bodům byl i přemožitel Liberce z předkola Kluž. Rumunský mistr doma vedl nad Manchesterem United po gólu Pentelise Kapetanose, jenže favorita zachránila největší letní posila Robin Van Persie. Nizozemský kanonýr nejprve šťastně srovnal, poté co mu po centru Wayna Rooneyho spadl míč na rameno a od něj se odrazil do branky. Později znovu po přihrávce Rooneyho zařídil výhru.

Z favoritů uspěla také Barcelona, která zvítězila 2:0 na půdě Benfiky Lisabon. Kanonýr Lionel Messi se tentokrát proměnil v nahrávače a nejprve připravil stříleným centrem gól pro Alexise Sáncheze, ve druhé půli pak vyzval ke gólu také Ceska Fábregase.

Pro Barcelonu však měl zápas smutnou koncovku, protože při pádu si zlomil ruku kapitán Carles Puyol.

V druhém utkání skupiny G se fotbalisté Celtiku Glasgow při čtvrté účasti v Lize mistrů dočkali vůbec prvního vítězství na hřišti soupeře, když porazili v Lužnikách Spartak Moskva 3:2. Celtiku pomohlo otočit zápas ze stavu 1:2 vyloučení domácího obránce Insaurraldeho. Stoper Marek Suchý nebyl ani na domácí lavičce.

Úřadující skotský mistr se po 12 minutách hry ujal vedení, jenže výsledek otočil na přelomu poločasů dvěma góly Nigerijec Emenike. Po červené kartě pro Insaurraldeho přišla pro Spartak další rána: Kombarov si totiž poslal míč do vlastní sítě. A zkázu ruského celku dokonal v poslední minutě řecký útočník Samaras.

Fotbalisté Šachtaru Doněck sice neprodloužili svoji šňůru 25 soutěžních výher v řadě, přesto mohou být spokojeni. Na hřišti Juventusu Turín, který neprohrál už 46 zápasů za sebou, uhráli remízu 1:1. Po celý zápas u toho byl i český reprezentant Tomáš Hübschman.

Češi v Galatasarayi Tomáš Ujfaluši a Milan Baroš kvůli zranění svému týmu chyběli při domácí prohře 0:2 s Bragou. Nezahrál si ani David Rozehnal, jehož Lille prohrálo 0:2 ve Valencii.