Čechova Chelsea odpověděla na kritiku výhrou. Favorité nezaváhali

16:19aktualizováno  20:41
LONDÝN - Fotbalisté Chelsea po třech prohrách z posledních čtyř soutěžních zápasů znovu zabrali a zmírnili tlak na kritizovaného trenéra Andrého Villase-Boase. Ve 14. kole anglické ligy dnes zvítězili 3:0 na hřišti Newcastlu, jehož hráči v zápase hned třikrát trefili břevno branky Petra Čecha. Reprezentační gólman si tak se štěstím připsal čtvrté čisté konto v této sezoně Premier League. Vedoucí Manchester City doma deklasoval nováčka Norwich 5:1 a udržel pětibodový náskok na městského rivala United. Obhájce titulu vyhrál na půdě Aston Villy 1:0.

Chelsea (Drogba) foto: Reuters

Před úvodním hvizdem oba týmy i diváci na stadionu St. James' Park uctili památka zesnulého velšského trenéra a bývalého hráče Newcastlu Garyho Speeda, který v neděli spáchal sebevraždu.

Londýnský celek se mohl dostat do vedení už ve čtrnácté minutě, ale Lampardovu nedůraznou penaltu zneškodnil brankář Tim Krul. Hosté se však ještě před koncem prvního poločasu branky dočkali, když ve 38. minutě přesně hlavičkoval útočník Didier Drogba.

PL - 14. kolo

Newcastle - Chelsea 0:3 (38. Drogba, 89. Kalou, 90.+2 Sturridge), Blackburn - Swansea 4:2 (20., 45.+2, 57. a 82. z pen. Yakubu - 35. Lita, 66. Moore), Manchester City - Norwich 5:1 (32. Agüero, 51. Nasri, 68. Y. Touré, 88. Balotelli, 90.+2 Johnson - 81. Morison), QPR - West Bromwich 1:1 (20.¨Helguson - 81. Long), Tottenham - Bolton 3:0 (7. Bale, 50. Lennon, 60. Defoe), Wigan - Arsenal 0:4 (28. Arteta, 29. Vermaelen, 61. Gervinho, 78. Van Persie), Aston Villa - Manchester United 0:1 (20. Jones).

Chelsea potvrdila těsné vedení až v úplném závěru zápasu. V předposlední minutě zvýšil po akci dvou střídajících hráčů Salomon Kalou, jemuž připravil premiérový ligový zásah v sezoně Fernando Torres. Na 3:0 uzavřel ve druhé minutě nastavení umístěnou ranou další útočník Daniel Sturridge.

Manchester City potvrdil dominanci na svém stadionu Etihad, kde zvítězil v součtu s minulou sezonou Premier League podvanácté v řadě. Do branky Norwiche se dnes trefilo pět různých střelců. V prvním poločase otevřel skóre svým jedenáctým ligovým gólem v sezoně Sergio Agüero, po přestávce ho napodobili Samir Nasri, Yaya Touré a střídající Mario Balotelli s Adamem Johnsonem.

Hráči Manchesteru United dokázali, že se jim v současnosti střelecky nedaří, a v sedmém zápase po sobě dali v domácí soutěži jen jednu branku. V Birminghamu ji zaznamenal ve dvacáté minutě devatenáctiletý obránce Phil Jones, který v lize skóroval poprvé v kariéře. Svěřenci trenéra Alexe Fergusona tak alespoň částečně napravili středeční překvapivé vyřazení z Ligového poháru od druholigového Crystal Palace.

Arsenal bez reprezentačního kapitána Tomáše Rosického vyhrál ve Wiganu přesvědčivě 4:0 a napravil minulou domácí remízu s Fulhamem. Wiganského brankáře Aliho Al Habsiho postupně překonali Mikel Arteta, Thomas Vermaelen, Gervinho a Robin van Persie. Nejlepší střelec soutěže si polepšil na čtrnáct gólů.

Výbornou formu potvrdil také další londýnský celek Tottenham, který doma zdolal Bolton 3:0 a pošesté za sebou v anglické lize zvítězil. Mezi střelce se zapsali Gareth Bale, Aaron Lennon a Jermain Defoe. Hosté hráli na stadionu White Hart Lane už od osmnácté minuty bez vyloučeného stopera Garyho Cahilla.

Radek Černý nastoupil podruhé v tomto ročníku v brance Queens Park Rangers, ale ani proti West Bromwichi se nedočkal vítězství. QPR sice poslal do vedení Heidar Helguson, ale devět minut před koncem vyrovnal Shane Long.