Čech se s Chelsea trofeje nedočkal. MS klubů vyhráli Corinthians

13:37aktualizováno  17:21
JOKOHAMA (Japonsko) - Brankář Petr Čech s fotbalisty Chelsea titul klubových mistrů světa nezískal. Ve finále turnaje pro šampiony jednotlivých kontinentů londýnský klub podlehl brazilskému celku Corinthians 0:1. Čech inkasoval v 69. minutě po hlavičce Guerrera a přišel o šanci stát se po Marku Jankulovském teprve druhým českým fotbalistou, který vzácnou trofej vybojoval.

Smutní fotbalisté Chelsea Petr Čech (vpravo) a Ramires (vlevo). Uprostřed se raduje z gólu hráč Corinthians Paolo Guerrero foto: Reuters

Přehled vítězů MS klubů

2000 - Corinthians (Brazílie)
2005 - FC Sao Paulo (Brazílie)
2006 - SC Internacional (Brazílie)
2007 - AC Milán (Itálie, v AC tehdy působil český fotbalista Marek Jankulovski)
2008 - Manchester United (Anglie)
2009 - FC Barcelona (Španělsko)
2010 - Inter Milán (Itálie)
2011 - FC Barcelona (Španělsko)
2012 - Corinthians (Brazílie).

"Jsme zklamaní, protože jsme tu trofej moc chtěli. Myslím, že jsme byli lepší, ale bohužel jsme nevyhráli," řekl Čech po utkání na svém webu. "Fotbal je i o radosti i zklamání. Někdy si zasloužíte prohrát, jindy ne.

Nemůžeme říct, že by nás soupeř přehrál, jenže velká finále jsou o proměňování šancí. My jich měli několik, ale gól jsme nedali a byli jsme za to potrestáni. Soupeř jednu branku vstřelil a má trofej. Nezbývá nám než si z ligy zajistit účast v Lize mistrů pro příští ročník a pokusit se na tenhle turnaj kvalifikovat znovu," dodal.

Corinthians vyhráli turnaj podruhé v historii, což se dosud povedlo jen Barceloně, a ukončili pětiletou nadvládu evropských klubů. Hlavní měrou k tomu přispěl brankář Cássio, který získal ocenění pro nejlepšího hráče turnaje. Druhý skončil David Luiz z Chelsea a třetí autor finálového gólu Guerrero. Chelsea se v souboji vítěze Ligy mistrů a jihoamerického Poháru osvoboditelů mohla dostat do vedení již po 10 minutách, ale Cahillovu dorážku zblízka dokázal zneškodnit brankář Cássio.

Povedlo se mu to ještě před brankovou čárou, a rozhodčí se tak ani nemuseli spoléhat na systém hlídající brankovou čáru, který byl na turnaji poprvé oficiálně používán. Cássio se pak vyznamenal i parádní robinsonádou proti střele Mosese, kterou konečky prstů vyškrábl mimo branku. Ve druhé půli však byli aktivnější hráči Corinthians a několikrát zatápěli obraně Chelsea. Čech však nemusel zasahovat proti vážnějším šancím.

Lampard: Odjíždíme z Japonska se špatným pocitem

Až v 69. minutě se po závaru dostal ke střele Danilo, před Čechem jeho střelu zblokoval Cahill, ale tak nešťastně, že svého gólmana přeloboval a bývalý útočník Hamburku Guerrero poslal hlavou míč do odkryté branky.  "Je to neskutečný pocit. Vyhrát před tolika našimi fanoušky je neuvěřitelné," poukázal Guerrero na skutečnost, že do Jokohamy na utkání přicestovalo zhruba 15 tisíc fanoušků Corinthians.

Chelsea tak musela zapnout na vyšší obrátky. Blízko vyrovnání byl Torres, který se po odraženém míči ocitl zcela sám před brankářem v ideální pozici, ale napálil míč jen do Cássia. Závěrečný nápor Londýňanů oslabilo vyloučení Cahilla za ostrý faul na polovině hřiště. Chelsea tak potvrdila svoji aktuální nevyrovnanost.

Z posledních 10 utkání vyhrála jen tři a v šesti z nich nedala více než gól. V anglické lize ztrácí, vypadla i z Ligy mistrů a nyní přišla o šanci získat trofej, pro kterou je třeba nejprve vyhrát Ligu mistrů. "Odjíždíme se špatným pocitem, protože jsme rozhodně měli šance na to, abychom alespoň dovedli zápas do prodloužení. Je to velké zklamání projít celou tou cestou až sem a pak prohrát," řekl kapitán Chelsea Frank Lampard. "Teď se musíme zaměřit na to, abychom v lize předvedli šňůru vítězství a udrželi se v boji o přední příčky," dodal.