Čech málem týmu prohrál zápas. ‚Dostat gól by bylo ostudné. Měl jsem štěstí‘

Petr Čech

9:30
INNSBRUCK (od našeho zpravodaje) - Po celý zápas s Ruskem působil v brance velmi jistě, Smolovovi chytil obrovskou šanci. Ale před koncem zápasu, ještě za stavu 1:1, nechybělo moc, aby dostal brankář fotbalové reprezentace Petr Čech velmi laciný gól. „Balon strašně zaplaval,“ povídal Čech po výhře 2:1, kterou v přípravě v Innsbrucku trefil v poslední minutě Necid.

Petr Čech si v závěru po střele Rusů do tyče hlasitě oddechl. foto: Reuters

Ostražitý Vrba nabádá: Buďme skromní, všechno není optimální

Porazili jste silné Rusko, jak jste spokojení?
Byla to výborná prověrka. Hráli jsme velmi dobře, i když jsme z první chyby dostali gól. Výkon byl ale z naší strany slušný. Po pauze přišel náš gól v pravou chvíli. Na konci jsme dali ještě na 2:1, takže to je, vzhledem k sebevědomí před mistrovstvím Evropy, hodně důležitá výhra nad tak kvalitním soupeřem.

Zmiňoval jste rychlý gól. Na střelu jste si sáhl. Jak moc chybělo, abyste ji zastavil?
Neviděl jsem míč, protože ruský hráč střílel přes našeho obránce. Reagoval jsem na poslední chvíli a už jsem balon jen škrtnul.

Úspěšnější jste byl při šanci Smolova, který na vás šel sám, ale vychytal jste ho. To byl důležitý zákrok, jinak byste prohrávali už o dva góly.
Rychle jsem mu zmenšil střelecký úhel, zavřel jsem mu první tyč, takže neměl jinou možnost, než se mě snažit obstřelit. Dal jsem mu tam nohy, aby neměl místo, kam střílet. Musel by míč nadzvednout, což nestihl.

Tomáš Rosický.
David Limberský.

Ve druhém poločase jste se zlepšili. Mluvil o tom i trenér Vrba. Čím to bylo?
Asi větší přesností. V první půli tam z naší strany byly dobré akce, ale chyběla nám právě ta přesnost. Ve druhé půli to bylo lepší. Chtěli jsme hrát rychleji dopředu, abychom nedávali soupeři čas se zformovat. A to se dařilo.

Projevilo na vaší (ne)přesnosti těžké soustředění?
Chvilku trvalo, než jsme se do toho dostali. Soustředění bylo náročné, to je pravda, ale splnilo svůj účel.

Na konci utkání vám z rukou vyskočila střela, která vypadala, že jí v pohodě lapíte. Míč se odrazil od tyčky zpátky k vám. Vystrašila vás tahle situace?
Balon strašně zaplaval. Já ho málem i minul. Na poslední chvíli jsem to škrtnul. Myslel jsem si, že to půjde vedle, že z toho bude roh, ale nakonec z toho ještě byla tyčka, což mě překvapilo. Mohlo se to odrazit kamkoliv, ale nebyl tam naštěstí nikdo, kdo by dobíhal. Bylo to trošku štěstí, ale to k tomu patří. V jednu chvíli už jsem myslel, že si na míč ani nesáhnu a bude to gól, což by bylo ostudné.