Časovku na Giru ovládl Australan Dennis, vedení si udržel Brit Yates

17:45
ŘÍM - Úterní časovku jednotlivců na Giru d’Italia vyhrál australský cyklista Rohan Dennis, nejlepším z českých závodníků byl Zdeněk Štybar na 68. místě se ztrátou necelé tři a půl minuty. Růžový trikot po 16. etapě stále drží Brit Simon Yates s náskokem 56 sekund před obhájcem celkového prvenství Tomem Dumoulinem z Nizozemska.

Rohan Dennis ovládl 16. etapu Gira, časovku jednotlivců. foto: Reuters

Yates ujel všem soupeřům a zvýšil své vedení na Giru. Froome a spol. nestíhali

Dennis zvládl 34 km dlouhou trať mezi Trentem a Roveretem za rovných 40 minut a dojel si pro druhý individuální triumf na závodech Grand Tours v kariéře.

Vítěz úvodní časovky Tour de France z roku 2015 porazil druhého Tonyho Martina z Německa o 14 sekund, třetí Dumoulin zaostal o 22 vteřin.

Tom Dumoulin po vítězství na časovce Giro d'Italia 2018
Brit Simon Yates slaví udržení první příčky i po 13. etapě Gira.

Nizozemský obhájce díky tomu snížil svou ztrátu na Yatese v průběžném pořadí ze dvou minut a 11 sekund na necelou minutu.

Výsledky 16. etapy:

(individuální časovka 34,2 km, Trento - Rovereto):

1. Dennis (Austr./BMC) 40:00, 2. Martin (Něm./Kaťuša) -14, 3. Dumoulin (Niz./Sunweb) -22, 4. Van Emden (Niz./LottoNL-Jumbo) -27, 5. Froome (Brit./Sky) -35, 6. Dowsett (Brit/Kaťuša) -40, 7. Haga (USA/Sunweb) -47, 8. Aru (It./SAE-Team Emirates) -57, 9. De La Cruz (Šp./Sky) -1:01, 10. Kirijenka (Běl./Sky) -1:04, ...68. Štybar (ČR/Quick-Step Floors) -3:22, 125. Kreuziger (ČR/Mitchelton-Scott) -4:51, 157. Hirt (ČR/Astana) -6:02.

Průběžné pořadí:

1. S. Yates (Brit./Mitchelton-Scott) 66:39:14, 2. Dumoulin -56, 3. Pozzovivo (It./Bahrajn Merida) -3:11, 4. Froome -3:50, 5. Pinot (Fr./FDJ) -4:19, 6. Dennis -5:04, 7. López (Kol./Astana) -5:37, 8. Bilbao (Šp./Astana) -6:02, 9. Carapaz (Ekv./Movistar) -6:07, 10. Bennett (N. Zél./LottoNL-Jumbo) -7:01, ...42. Hirt -1:14:40, 50. Kreuziger -1:23:54, 89. Štybar -2:23:18.

Britský cyklista dnes obsadil 22. příčku s mankem 1:37 na Dennise a před pěti závěrečnými etapami má nakročeno k triumfu.

„Mám obrovskou radost. Na začátku jsem rozjel dobré tempo, ale v posledních deseti kilometrech jsem snad tisíckrát umřel a čekal jsem, že hodně ztratím. To se nakonec nestalo a dost to mění moji taktiku do dalších dní. Mám slušný náskok a uvidíme, jak s ním dokážu pracovat,“ uvedl Yates.

Naopak Dumoulin v cíli nezastíral zklamání. „Jel jsem dobře, ale Dennis a Martin byli lepší. Navíc i Yates měl dobrý den, takže celkově se to nepovedlo, ale tak to prostě je. Dal jsem do toho všechno a nemá cenu se tím trápit. Budu bojovat až do Říma,“ prohlásil.

Yatesův kolega Roman Kreuziger obsadil 125. místo a Jan Hirt byl pátý od konce. Jeho odstup na vítězného Dennise činil šest minut.

Kreuzigerovi k posunu o jednu příčku pomohla mimo jiné i dvouminutová penalizace Valeria Contiho, který byl jedním z cyklistů potrestaných za nepovolenou jízdu za motocyklem.

Sankce se promítly i do pořadí v první desítce, ze které se až na 45. pozici propadl Diego Ulissi a místo něj se na desátou příčku posunul Vasil Kirijenka. O šesté místo přišel Fabio Aru, jenž dostal třicetisekundový trest a pohoršil si na osmé.

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.