6. listopadu 2009 12:48 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Bývalou naději Hanušovou zavezly běžky k cyklokrosu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
MS v klasickém lyžování v Liberci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy MS v klasickém lyžování v Liberci. | foto: ČTK

PRAHA Před časem se proháněla po boku Kateřiny Neumanové na běžkách na zimních olympiádách i světových šampionátech. Teď se ale "obojživelnice" Kateřina Hanušová-Nash (31) chystá do Tábora na lednové mistrovství světa v cyklokrosu, kde by se reálně mohla dotknout medaile.

Před sedmi roky tahle drobná dívka finišovala na zimní olympiádě v Salt Lake City pro čtvrté místo české štafety. V té době už se ale s lyžemi zvolna loučila. Studovala v USA a spíše než běžky ji přitahovala horská kola.

Ostatně v cyklistickém sedle už dříve ochutnala i letní olympiádu v Atlantě (1996), kde dojela na 19. místě. Přestože v zámoří Kateřina Nash žije již devět let, ponechala si české občanství. Právě proto se také může v lednu představit v českých barvách na šampionátu v Táboře.

A povídá se, že by si mohla docela reálně došlapat pro stupně vítězů. "Kdybych v úspěch nevěřila, nemělo by ani cenu se na Tábor připravovat," povídala v minulých dnech při svém krátkém zastavení v rodné zemi.

Obojživelnice

Ženy, které zvládly víc sportů

Martina Sáblíková (22) Rychlobruslařská mistryně světa, vítězka Světového poháru a držitelka světových rekordů. V létě zkouší štěstí v cyklistice, pokoušela se probojovat na letní olympiádu v Pekingu.

Kateřina Neumannová (36) Zúčastnila se pěti zimních olympijských her, v roce 1996 startovala na letní olympiádě v závodě na horských kolech.

Šárka Kašpárková (38) V atletice začala se skokem do výšky, v trojskoku získala olympijský bronz a titul mistryně světa. Letos se vrhla na basketbal.

Jana Komrsková (26) Od sportovní gymnastiky se přes skok o tyči a dálku vrátila ke gymnastice.

Bývalá lyžařská juniorská mistryně světa by se možná bez větších problémů mohla nominovat i do českého družstva pro zimní olympiádu ve Vancouveru, jenže cyklokros ji prý už láká víc.

"Na běžkách si během zimy zajedu tak dva spíše sranda závody. A že bych se za měsíc dokázala připravit na Vancouver, tak to by nešlo ani v pohádce," baví se.

Hanušová-Nash má navíc v zámoří povinnosti v bikovém týmu Luna Pro Team, v němž vidí nejspíš i svoji sportovní budoucnost. Ta současná ale patří cyklokrosu. Především kvůli zdravotním problémům minulý víkend neobhájila na mistrovství Evropy v Belgii loňský bronz. Nad tímhle závodem ale už jen mávne rukou: "Před závody jsem pár dní ležela v posteli, nebyla jsem stoprocentně v pořádku." V zámoří žije v Kalifornii spokojeným životem s bývalým americkým lyžařem Marcusem Nashem, jinak též leteckým pilotem. "Však také máme dost rozlítaný život," směje se.

Amerika jí prý změnila především sebevědomí a pomohla otevřít oči také v tom, že se dá dělat i něco jiného než lyžovat a jezdit na kole. "Na vysoké škole v Renu jsem vystudovala marketing a už vím, že vzdělání mi otevře dveře někam úplně jinam."

Teď ale chce především v Táboře udělat radost všem svým fandům. "Čím víc jich přijde, tím lépe pro mě," povídá.

Velká medaile zatím uniká V lyžování se velkých medailí dočkala pouze v juniorském věku, z nich ale vědu nedělá. "Juniorské kategorie jsou dětské," řekne jasně. "Počítají se jen eliťácké úspěchy."

Nejblíže ke stupňům vítězů měla zcela jistě právě na olympiádě v Salt Lake City, v již zmíněné štafetě. "Tam nám to jezdilo moc dobře," vzpomíná. "S Helčou Erbenovou, Kamilou Rajdlovou a "Velkou Katkou" (Neumannovou) nám bronz utekl jen o kousek. Takže by pro mě bylo skvělé, kdyby se mi tu medaili, která mi pořád nějak utíká, podařilo vyjet právě v Táboře," zadoufá.

  • 0Diskuse